اگر هر کاری را با استراتژی انجام دهید، قطعا احتمال بدست آمدن نتایج مثبت بیشتر می شود. سئو هم از این اصل مستثنی نیست!

اما علم بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو هر روزه تغییر می کند و بنابراین برای موفقیت باید از استراتژی های سئو جدید استفاده کرد.

در این مقاله می خواهم ۱۰ استراتژی سئو در سال ۱۳۹۸ را برای شما تشریح کنم.

این پست فوق العاده است! با من همراه باشید…

آپدیت ۹ فروردین ۹۸ – برای اطلاع از آپدیت بعدی، در خبرنامه عضو شوید.

برای مطالعه سریع هر بخش، روی عنوان آن کلیک کنید.

استراتژی سئو چیست؟

برای انجام هر کاری نیاز به استراتژی دارید، حتی اگر خودتان خبر نداشته باشید!

هنگامی که می خواهید یک لیوان آب بخورید، به صورت ناخودآگاه در ذهن خود استراتژی می چینید و سپس آن کار را عملی می کنید.

اما برای برخی از کارها، نباید فقط به استراتژی ناخودآگاه ذهن بسنده کرد، بلکه باید یک استراتژی منظم و مشخص تدوین کرد.

سئو (SEO) هم جز این دسته از کارهاست که نیاز به تدوین استراتژی دارد، اما نه استراتژی های قدیمی !

به لطف آپدیت ها و الگوریتم های گوگل ، علم سئو هر روزه در حال تغییر است و به هیچ عنوان نمی توانید از استراتژی های سئو چندسال قبل استفاده کنید. بلکه مدام باید دانش خود را به روز کرده و از تکنیک ها و روش های جدیدتر و کارآمدتر بهره مند شوید.

به همین دلیل می خواهم در این مقاله چند استراتژی و راهبرد برای سئو در سال ۱۳۹۸ را به شما بگویم.

ادامه مقاله را بخوانید…

۱۰ مورد از موثرترین استراتژی های سئو در سال ۱۳۹۸

همانطور که گفتم، سئو علم ساکنی نیست و همواره در حال تغییر است، خصوصا در این چند سال اخیر که سرعت رشد و پیشرفت تکنولوژی بسیار بیشتر از هر موقع دیگریست.

متاسفانه خیلی از سایت های آموزش سئو فارسی زبان، مقاله هایی تحت عنوان «استراتژی های سئو ۲۰۱۹» و همانند آن منتشر کرده اند، اما از این موضوع غافل هستند که سئو در سال ۲۰۱۹ برای سایت های انگلیسی زبان مناسب است نه سایت های فارسی!

متاسفانه یا خوشبختانه ما ایرانی ها هنوز خیلی با دنیای سئو ۲۰۱۹ فاصله داریم و بنابراین من تصمیم گرفتم چند استراتژی برای سئو در سال ۱۳۹۸ بیان کنم.

البته توجه کنید که ۱۳۹۸ تا حدودی همان ۲۰۱۹ است، اما محتوای این مقاله، محتوای آن مقاله ها نیست!!

۱/ UX همه چیز است.

همیشه از اهمیت UX در سئو گفته ام. این اهمیت در سال پیش رو بیشتر و بیشتر می شود.

وبسایت ها و کسب و کارهای بزرگ روز به روز تجربه کاربری وبسایت خود را ارتقا می دهند و به علت استفاده گسترده کاربران ایرانی از آنها، انتظار بالایی در ذهن آنها به وجود می آید. بنابراین دیگر در مواجهه با سایت های بی کیفیت، رضایت کافی ندارند و این به ضرر سئو سایت شماست!

بنابراین باید بیش از پیش به UX سایت خود اهمیت بدهید.

UX | مهم ترین استراتژی سئو | موثرترین استراتژی های سئو
موارد موجود در عکس، همگی بر UX تاثیر دارند.

توصیه من به شما این است که دوره «سئو به زبان ساده» را ببینید. تمام محتوای این دوره بر مبنای ارتباط میان UX و سئو بیان شده است و قطعا در این راستا به شما کمک می کند.

۲/ معتبر شوید.

همانطور که در دوره سئو به زبان ساده گفته ام، معتبر بودن و برند بودن یک وبسایت، عامل موفقیت آن در سئو خارجی است.

خیلی از متخصصان سئو این معتبر بودن و برند بودن را به صورت ساختگی و به کمک لینک بیلدینگ انجام می دهند، اما شما سعی کنید به صورت واقعی این کار را انجام دهید. سخت است، اما ارزش دارد!

به عنوان مثال در حوزه کاری من، نوشتن پست مهمان می تواند به افزایش اعتبار شخص نیما حسن زاده کمک کند. همچنین من مقاله ای در وبسایت نوین با موضوع «تکنیک پست مهمان معکوس» نوشته ام، که به کمک این روش می توان اعتبار را نه برای شخص خودم، بلکه برای وبسایتم کسب کنم.

بنابراین باید ببینید راه معتبر شدن کسب و کار شما در زمینه کاریتان چیست و آن را با قدرت و خیلی بیشتر از سایر رقبایتان انجام دهید.

در مقالات مختلف وبمستر خاکستری، راه های مختلفی به صورت جسته گریخته ذکر شده است. بیشتر مطالعه کنید، این موارد را استخراج کنید و ایده بگیرید 😊

۳/ گردان وفاداری ایجاد کنید.

اکثر شما که این مقاله را می خوانید، احتمالا یک کسب و کار آنلاین دارید و به خاطر آن طعم فعالیت در شبکه های اجتماعی را چشیده اید.

پس از مدتی فعالیت در شبکه های اجتماعی، شما یک جامعه مخاطب دارید، اما این کافی نیست. شما باید یک جامعه مخاطب کاملا وفادار داشته باشید!

فرض کنید روزی بخواهید یک جنگ آنلاین با یک کسب و کار بزرگ به پا کنید و می دانید که قطعا در آن بازنده اید. چند نفر از مخاطبانتان هستند که در هر صورتی از شما دفاع می کنند؟ منظور من همین افراد هستند!

شما اصطلاحا باید یک گردان وفاداری تشکیل دهید. اعضای این گردان کسانی هستند که در هر شرایطی شما و کسب و کارتان را تایید می کنند، شما را بصورت رایگان تبلیغ می کنند، محتوای شما را در شبکه های اجتماعی بازنشر می کنند و … .

البته فراموش نکنید که شما هم در قبال این افراد وظیفه و مسئولیت دارید!

در سال ۱۳۹۸ باید سعی کنید این گردان یا Community را هرچه سریعتر شکل بدهید و اعضای آن را افزایش بدهید. اگر هم فکر می کنید چنین افرادی برای کسب و کار خودتان دارید، سعی کنید آنها را در یک جا جمع کنید.

به عنوان مثال هدف من از راه اندازی انجمن وبمسترخاکستری تشکیل چنین اجتماعی بود. البته که به علت کم کاری اکنون فضای آن خوراک اسپمرها شده است اما به زودی شکل و شمایل آن تغییر خواهد کرد و تبدیل به اجتماعی از کاربران وفادار می شود.

البته من هم به همان نسبت برای اعضای این انجمن مزایایی قائل می شوم و خودم را در قبال آنها مسئول می دانم.

در واقع تا یک رابطه محبت آمیز و مسئولانه دوطرفه نباشد، چنین اجتماعی شکل نمی گیرد. بنابراین تمام تلاش خود را بکنید تا این نقطه اتصال را پیدا کرده و گردان وفاداری خود را شکل دهید.

۴/ در سئو داخلی سرمایه گذاری کنید.

سئو در ایران به نسبت سئو در دنیا، هنوز آنقدر رقابتی و دشوار نشده است. خیلی از کسب و کارها فقط با تولید محتوای نسبتا با کیفیت می توانند رتبه ۱ گوگل را از آن خود کنند.

بنابراین امسال سالی است که باید تمرکز زیادی بر روی سئو داخلی خود بگذارید.

سعی کنید برخلاف تمام رقبایی که در خواب زمستانی به خواب می برند، شما بیدار شوید و سئو داخلی خود را در حد عالی بهینه سازی کنید. مطمئن باشید با همین یک کار می توانید به صفحه اول گوگل دست پیدا کنید.

سئو داخلی | استراتژی های سئو | استراتژی سئو
سئو داخلی زیرمجموعه های زیادی دارد که برخی از آنها را در تصویر مشاهده می کنید.

دو حوزه مهم سئو داخلی به ترتیب اولویت، از نظر شخصی من، عبارتند از :

 • محتوا
 • سئو تکنیکال

سعی کنید علاوه بر سئو محتوا عالی، سئو تکنیکال را هم به درستی بهینه سازی کنید. وبسایتی که از لحاظ سئو تکنیکال بهینه نشده باشد، تولید محتوا هم برای آن فایده ای ندارد!

در بهینه سازی داخلی سایت خود، بد نیست نکات زیر را هم در نظر بگیرید :

 • تولید محتوایی که به پرسش های متداول کاربران پاسخ بدهد.
 • از کیفیت جستجوی داخلی سایت و نتایج ارائه شده، اطمینان حاصل کنید.
 • فرآیندهای تبدیل داخل سایتتان را تا حد ممکن کوتاه کنید.
 • پشتیبانی سایت شما باید به تمامی سوالات مرتبط با کسب و کارتان به خوبی پاسخ دهد.
 • و …

۵/ لطفا تخصصی باشید.

همانطور که در مقاله «۱۰ نکته سئو برای استارتاپ» گفتم، کسب و کارهای کوچک مجهز به یک برگ برنده هستند و آن کوچک بودنشان است!

امسال سالی است که باید زمینه تخصصی خود را پیدا کنید. ببینید در کدام حوزه می توانید به یک متخصص و رهبر تبدیل شوید؟ در همان حوزه فعالیت کنید!

اگر دقت کنید می بینید که من مدت هاست در زمینه اینستاگرام، ایمیل مارکتینگ و موارد دیگر مطلبی ننوشته ام و همه مقالات من به سئو مربوط می شود. این دقیقه آن حوزه ای است که من قصد فعالیت تخصصی در آن را دارم.

گوگل چنین وبسایت هایی را به شدت دوست دارد و در افزایش رتبه به آنها کمک می کند.

اگر هنوز کسب و کاری ندارید و می خواهید شروع به کار کنید، سعی کنید تا حد ممکن Niche شروع کنید. نه تنها در سئو، بلکه در کل کسب و کارتان.

در همین راستا توصیه می کنم مقاله «بازاریابی گوشه ای : Niche Marketing» را مطالعه کنید.

۶/ نیت مخاطب را درک کنید.

من سال ۹۸ را در سئو، سال «تمرکز بر نیت مخاطب» نامگذاری می کنم!

این موضوع فوق العاده با اهمیت است و اگر به آن توجه نکنید، از خیلی از رقبایتان عقب خواهید ماند. امروزه شما باید بیش از قبل نیت و خواست مخاطب از جستجو کردن داخل گوگل را متوجه بشوید.

شما باید بدانید اگر مخاطب در گوگل عبارتی را جستجو کرد، هدف آن رسیدن به چه نوع محتوایی است؟ آیا متن می خواهد یا ویدیو؟ آمار نوشتاری می خواهد یا اینفوگرافیک؟ و …

توجه کنید که حتی اگر محتوای عالی و بی نقصی داشته باشید، اما برای مخاطب اشتباهی طراحی شده باشد، موفق نخواهید بود!

پس از اینکه نیت و خواست مخاطب را تشخیص دادید، باید به ساده ترین شکل ممکن به نیاز او پاسخ بدهید.

* نکته : البته توجه کنید که علاقه و خواست درونی کاربران خیلی سریع تر از چیزی که تصور می کنید، تغییر می کند! بنابراین همیشه باید گوش به زنگ باشید.

خواسته درونی کاربر (User Intent) مهم ترین چیز در سئو در سال ۱۳۹۸ است!

راه حل رسیدن به این هدف این است که در هنگام تولید محتوا، محوریت کار خود را User Intent یا نیت درونی کاربر قرار بدهید.

به عنوان مثال فرض کنید می خواهید درباره عبارت «افزایش ترافیک وبسایت» مقاله ای بنویسید. اولین کاری که باید بکنید این است که این عبارت را در گوگل جستجو کنید.

نتایج موجود در SERP را بررسی کنید. چه می بینید؟ چه محتواهایی در صفحه اول حضور دارند؟ بیشتر محتواهای لیست دار صفحه اول هستند یا محتواهای توضیحی؟ چند ویدیو در صفحه اول نمایش داده می شود؟ و …

نتیجه این بررسی ها به شما می گوید که کاربران چه چیزی را پس از جستجو کردن این کلمه کلیدی ترجیح می دهند. در نتیجه شما هم می دانید چه چیزی برای آنها تولید کنید.

* نکته : حواستان باشد که همانند بقیه محتوا تولید نکنید! صرفا از صفحه اول گوگل باید ایده بگیرید. در نهایت این شما هستید که باید با یک محتوای عالی تر از دیگران، جایگاه ۱ گوگل را از آن خود کنید!

* نکته : گاهی اوقات پس از بررسی صفحه SERP می بینید که محتوای شبیه به محتوایی که در ذهن خود دارید وجود ندارد و نمی توانید به هیچ شکل میان این محتوا و خدمات و محصولات خود ارتباطی ایجاد کنید تا مشتری را در قیف فروش بیاندازید. ایرادی ندارد، آن کلمه کلیدی را بیخیال شوید!

۷/ محتوا، محتوا، محتوا !

از نظر شخصی من، ۹۰% سئو به محتوا بستگی دارد. محتوا نباشد، سئو هم نیست.

امسال سالی است که باید بیش از قبل بر روی بازاریابی محتوایی سایت خود تمرکز کنید چرا که آپدیت الگوریتمی های گوگل در سال ۲۰۱۸ نشان داد که همچنان تمرکز زیادی بر روی کیفیت محتوا دارد.

طبق بررسی های انجام شده، سایت هایی که محتوای استثنایی و عمیقی دارند بهتر از سایت هایی که محتوای عادی و متوسطی دارند، رتبه می گیرند.

اما در ایران داستان فرق می کند! این نکته را همیشه گفته ام و باز هم می گویم ؛

ایران در خشکسالی محتوایی به سر می برد.

شما باید این خشکسالی را از میان ببرید. اگر محتوایی تولید کنید که واقعا با کیفیت باشد، شک نکنید که به سرعت شاهد افزایش رتبه سایتتان خواهید بود.

بنابراین اگر صرفا به قصد ادای دین بلاگ نویسی می کنید، این کار را ادامه ندهید.

۸/ با محتوای کلیشه ای خداحافظی کنید.

به کلی با محتواهای کلیشه ای تان خداحافظی کنید و دیگر پشت سرتان را هم نگاه نکنید!

محتوای کلیشه ای همان محتواهایی هستند که در همه جا گفته می شود، اما واقعا عملی نیستند!

به عنوان مثال اگر همین الان کلمه «سئو کلاه خاکستری» را در گوگل جستجو کنید و به جز مقاله وبمسترخاکستری، سایر مقالات را بخوانید، متوجه محتوای کلیشه ای می شوید!

همه محتواهای موجود تکراری، ترجمه شده، غیرکاربردی و به عبارتی بی استفاده اند. تنها دلیلی که مقاله وبمستر خاکستری به لینک ۱ گوگل رسیده است نیز همین است!

اگر می خواهید همچنان در میدان جنگ گوگل باقی بمانید، یک نکته را یادتان نرود و آن این است که شما برده کاربرانتان هستید و باید به آنها خدمت کنید!

مقاله ای بنویسید که واقعا نیاز آنها را برطرف کند نه مقاله ای که صرفا به قصد پرکردن صفحات سایتتان نوشته شده است.

اگر چنین محتوایی تولید کنید، در طولانی مدت، برنده نهایی شما هستید.

۹/ در تولید محتوا، خاص و متفاوت باشید.

اصطلاح گاو بنفش را شنیده اید؟! دقیقا به همان شکل محتوا بنویسید!

در دوره «سئو محتوا پیشرفته» انواع مختلف محتواهای صفحه اولی را به طور کامل بررسی کرده ام.

علاوه بر محتواهای عادی که باید با نهایت کیفیت تولید کنید، گاهی اوقات هم باید محتوای خاص و متفاوت تولید کنید.

اگر همه درباره اهمیت قانون جذب صحبت می کنند، شما درباره مزخرف بودن آن صحبت کنید.
اگر همه مطالبی تحت عنوان «۱۰ راهکار موفقیت مالی» می نویسند، شما مطلبی با عنوان «۵۰ راهکار موفقیت مالی» بنویسید.
اگر همه یک فرآیند پیچیده و سخت را به صورت متنی توضیح می دهند، شما محتوای ویدیویی آن را ایجاد کنید.

الگو کلی را متوجه شده اید؟!

باید متفاوت و خاص باشید چرا که این خاص بودن باعث می شود به صفحه اول گوگل برسید. همچنین باعث می شود بیشتر در شبکه های اجتماعی و فضاهای مختلف صحبت از شما بشود.

۱۰/ همیشه سبز باشید.

من همیشه بر اهمیت تولید محتوای همیشه سبز تاکید داشته ام، اما گاهی اوقات حس می کنم آن را به خوبی برای شما توضیح نداده ام!

تعریف محتوای همیشه سبز یا EverGreen عبارتست از :

محتوایی که «همیشه» بتواند برای مخاطب ارزش آفرین باشد.

این تعریف همیشه به معنای آپدیت کردن محتوا نیست. گاهی اوقات موضوع محتوای شما می تواند چیزی باشد که همیشه برای مخاطب ارزش داشته باشد.

به عنوان مثال مطالبی که در دوره «سئو به زبان ساده» گفته ام، همگی به گونه ای بیان شده اند که در طول زمان به ندرت بی استفاده می شوند. یا به عنوان مثال مقاله «۲۰۰ فاکتور رتبه بندی برایان دین» ، پس از چند سال از انتشارش، هنوز هم تا حدود زیادی استفاده دارد و ارزشمند است.

محتوای همیشه سبز - استراتژی سئو - استراتژی های سئو
محتوای همیشه سبز برای کسب و کار شما معجزه می کند.

بنابراین سعی کنید در حوزه کاری خود چنین موضوعاتی را پیدا کرده و به گونه ای محتوا بنویسید که بدون آپدیت کردن محتوا هم تا چند سال برای کاربران و مخاطب ارزش داشته باشید.

البته که اگر آپدیت کنید، کسی نمی گوید چرا!

خب دوستان، این مقاله هم به اتمام رسید. مثل همیشه منتظر نظرات ارزشمند شما هستم!
در ضمن خوشحال میشم اگر این مقاله رو در شبکه های اجتماعی (خصوصا توییتر و لینکدین) به اشتراک بذارین.
راستی عیدتون هم مبارک!

4 پاسخ
 1. رسانه بانک و بیمه
  رسانه بانک و بیمه گفته:

  واقعا عالی هست ….
  یه خواهش راجب نمونه های موردی از تجربیات ات بیشتر صحبت کن…

  پاسخ
  • نیما حسن زاده
   نیما حسن زاده گفته:

   سلام دوست عزیز؛
   تا جایی که امکان داشت مثال ها و نمونه های ریز و درشتی زدم، ولی خب چشم؛ حتما سعی می کنم تو آپدیت های بعدی از تجربیات خودم بیشتر استفاده کنم.

   پاسخ
 2. قاسم محمدی
  قاسم محمدی گفته:

  سلام جناب حسن زاده گرامی، از مقالات بسیار ارزنده تان در خصوص سئو که به نظر من اضافه کردن ارزش به هر کاربری است به نوبه خودم از شما استاد توانمند سپاسگزارم. درخشش تان را در قله های موفقیت آرزو میکنم.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *