برندینگ و سئو ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند که هنوز برای خیلی از رقیبان شما روشن نیست.

اگر بتوانید بر روی سئو و برند خود کار کنید، می توانید بسیار به آینده سئو سایت و کسب و کار خود امیدوار باشید!

در این مقاله می خواهم به تاثیر برندینگ در سئو و همچنین بررسی ۴ سیگنال برند موثر در بهینه سازی سایت بپردازم.

با من همراه باشید…

آپدیت ۱۶ فروردین ۹۸ – برای اطلاع از آپدیت بعدی، در خبرنامه عضو شوید.

برند و برندینگ چیست؟

اگر بخواهم تعریف علمی از برند ارائه کنم، می توان گفت :

برند، احساس و ادراکی است که درباره یک محصول، یک ایده، یک فرد و یا یک سازمان در ذهن کاربران و مصرف کنندگان شکل می گیرد.

همچنین تعریف برندینگ عبارت است از :

فرآیند اقدامات علمی و تخصصی که سازمان انجام می دهد تا برندی خلق شود.

امیدوارم این دو تعریف را بتوانید به خوبی درک کنید، اما اگر نکردید هم خیلی مهم نیست! چرا که هدف اصلی من در این مقاله این نیست که معنی و مفهوم اصلی برند و برندینگ را به شما یاد بدهم.

درباره برند و برندینگ در همین حد که بدانید مک دونالد، اپل، بنز و … یک برند موفق هستند که همه جا به خوبی شناخته شده هستند، اعتبار و ارزش بالایی در دید مردم دارند.

طبیعتا مفهوم برند به این سادگی نیست و برندینگ هم به این سادگی صورت نمی گیرد، اما من در این مقاله بیشتر می خواهم به تاثیر برندینگ در سئو بپردازم و بنابراین تا همین حد کافی است!

برندینگ و برند بودن چه اهمیتی دارد؟

همه می دانند که شرکت اپل اولین شرکتی بود که در صنعت گوشی های موبایل هوشمند بسیار قدرتمند عمل کرد و تا مدت ها در این حوزه پیشرو و بی رقیب بود.

امروزه کمتر کسی پیدا می شود که داستان استیو جابز و برند موفق اپل را نداند. اما آیا اپل همچنان پیشرو است؟! بعید می دانم…

سال هاست نوآوری خاصی در محصولات اپل مشاهده نمی شود اما این کمپانی همچنان بیشتر از سایر برندها برای گوشی های خود پول می گیرد، برای هر خدمت اضافه از شما پول می گیرد و شاید در نهایت چیزی به شما عرضه کند که می توانستید به صورت رایگان از سایر کمپانی های تلفن همراه دریافت کنید.

نمی گویم این مورد خوب است یا بد، اما اینجا تاثیر برندینگ مشخص می شود!

اپل اکنون یک برند موفق است و به راحتی و برحسب اعتباری که دارد، می تواند محصولات خود را با قیمت های بالا به فروش برساند، حتی اگر از لحاظ تکنولوژی همسطح سایر رقبا و یا حتی عقب تر از  آن ها باشد.

مثال بس است، در بخش بعد بیشتر به بحث اصلی خودمان برمی گردیم و بیشتر درباره ارتباط برندینگ و سئو صحبت می کنم.

ارتباط برندینگ و سئو

همانطور که می دانید یکی از فاکتورهای افزایش رتبه سایت در گوگل، نرخ کلیک یا CTR می باشد.

حال فرض کنید فقط دو وبسایت وبمسترخاکستری و دیجی کالا، پیش فروش گوشی های آیفون XXی که قرار است در سال ۲۰۳۰ ارائه شود را انجام دهند!

بنابراین اگر این عبارت «پیش فروش گوشی های آیفون XX 2030» را سرچ کنید، این دو وبسایت در رتبه های ۱ و ۲ حضور دارند و سایر وبسایت ها صرفا واکنش های تبلیغاتی و خبری هستند و محصولی نمی فروشند.

فکر می کنید کدام یک از وبسایت ها رتبه ۱ را بدست می آورد؟ قطعا دیجی کالا ! اما چرا؟

پاسخ این سوال یک کلمه است : برند !

دیجی کالا در حوزه فروش تلفن همراه برند است اما وبمسترخاکستری نه. هنگامی که مردم چنین کیوردی را در گوگل جستجو کنند، حتی اگر وبمسترخاکستری رتبه ۱ را هم داشته باشد، همچنان دیجی کالا را ترجیح می دهند و بر روی آن کلیک می کنند. این اتفاق به گوگل می فهماند که مردم دیجی کالا را می خواهند بنابراین رتبه ۱ را به او می دهد.

اما این فقط یک دیدگاه از سمت کاربر است، بگذارید از سمت گوگل نگاه کنیم.

گوگل امروزه آنقدر هوشمند شده است که قبل از اینکه کاربران چنین انتخابی انجام دهد، خودش دیجی کالا را در رتبه ۱ قرار دهد. چرا؟ چون برندها را دوست دارد!

همانطور که در مقاله «۱۰ استراتژی سئو در سال ۱۳۹۸» گفته ام، یکی از ترندهای سئو در سال ۱۳۹۸ این است که باید معتبر شوید تا گوگل شما را به بقیه ترجیح دهد.

مدرک مستند این حرف من نیز این مقاله است، اگر به حرف من اعتماد ندارید، آن را بخوانید!

در دوره «سئو به زبان ساده» به طور کامل سئو خارجی را با برند و اعتبار یک کسب و کار توضیح داده ام، اگر می خواهید تقریبا همه مباحث کلی سئو خارجی را در ۳۰ دقیقه یاد بگیرید، حتما ویدیو این دوره را ببینید!

بررسی ۴ مورد از سیگنال های برند موثر در سئو

۷۶۲ کلمه درباره برند، برندینگ و اهمیت و تاثیر آن در سئو گفتم، اما این صحبت ها چه فایده ای برای ما دارد؟!

سوال اصلی اینجاست که گوگل برای تشخیص برند بودن یا نبودن یک وبسایت به چه پارامترهایی توجه می کند و اصلا چگونه می توان با بودجه محدود، برند کسب و کار را ارتقا داد؟

 در این بخش می خواهم به این سوالات پاسخ بدهم و ۴ مورد از مهمترین سیگنال های برند که توسط گوگل ردیابی می شود و همچنین روش افزایش آنها به کمک سئو خاکستری را توضیح دهم!

همچنان با من همراه باشید …

۱/ میزان منشن های بدون لینک (Mentions)

منشن بدون لینک یعنی نام کسب و کار شما برده شود اما به آن لینک داده نشود! این مورد یکی از قدرتمندترین سیگنال های برند برای وبسایت شماست.

می بینید که روزانه افراد زیادی در وبسایت ها و بلاگ های خود درباره دیجی کالا، علی بابا، شهاب حسینی، مهران مدیری، جواد ظریف و … صحبت می کنند اما لزوما به جایی لینک نمی دهند! تمامی این ها مثال منشن بدون لینک می باشد.

بنابراین اگر روزی مهران مدیری وبسایتی تاسیس کند، به راحتی می تواند بر روی خیلی از کلمات کلیدی رتبه بگیرد چرا که یک برند فوق العاده قدرتمند است و در فضای وب به دفعات منشن شده است.

* نکته : تا می توانید در هر کجای فضای وب که فرصت دارید، نام برند خود را درج کنید. معمولا ما برای لینک سازی محدودیت داریم و همه جا نمی توانیم لینک خود را درج کنیم اما هیچکس نمی تواند شما را از نوشتن نام یک برند بازدارد یا جریمه کند! بنابراین، راحت باشید 😊

۲/ میزان جستجو نام برند (Brand Search)

میزان جستجو نام برند نیز یکی دیگر از سیگنال های برند است که گوگل به آن توجه می کند.

اگر به سرچ کنسول گوگل مراجعه کنید، در قسمت کوئری ها می توانید ببینید که چندبار نام برند شما سرچ می شود. به عنوان مثال عکس زیر، تعداد جستجوهای نام برند «وبمستر خاکستری» را نشان می دهد :

میزان سرچ نام برند | سیگنال برند موثر در سئو | برندینگ و سئو
همانطور که می بینید در ماه گذشته، حدود ۱۲۰ بار نام برند وبمسترخاکستری در حالات مختلف سرچ شده است.

همچنین نام شخص «نیما حسن زاده» نیز بارها جستجو شده است که در عکس زیر می بینید :

میزان سرچ نام برند | سیگنال برند موثر در سئو | سئو و برندینگ
همانطور که می بینید، نام شخص من که درواقع برندشخصی من می باشد، ۲۴ بار در ماه اخیر سرچ شده است.

هرچه مقدار ایمپرشن و کلیک در مورد کوئری های نام برند شما بیشتر باشد، قدرت کلی سایت شما افزایش پیدا می کند و می تواند به شما در افزایش رتبه کلی سایت کمک کند.

* نکته : در قسمت بعد، چند نکته برای افزایش سرچ «کلمه کلیدی + برند» می گویم که می توانید به عنوان سرنخ از آن ایده بگیرید!

۳/ میزان جستجو «کلمه کلیدی + نام برند» (Keyword Branded Search)

گاهی اوقات، افراد به دنبال یک خدمت یا محصول خاص هستند و در نظر دارند که آن را از شما تهیه کنند. به این ترتیب ممکن است کوئری هایی همانند کوئری «افزایش ترافیک وبسایت وبمسترخاکستری» جستجو کنند.

اگر چنین جستجوهایی افزایش پیدا کند، یک سیگنال برند به گوگل می دهد و پس از مدتی مشاهده می کنید که وبسایت مربوطه در کلمه کلیدی تنها (در مثال ما «افزایش ترافیک وبسایت») نیز افزایش رتبه داشته است!

همانطور که می بینید، به علت جستجو زیاد این کلیدواژه، در پیشنهادهای گوگل هم نمایش داده می شود!

* نکته : اگر خدمات خوبی به افراد ارائه کنید، معمولا پس از مدتی جذب شما شده و به شما اطمینان می کنند. از آن پس شما نیز می توانید درخواست هایی از آن ها بکنید!
به عنوان مثال من چک لیستی برای شرکت کنندگان در وبینار «سئو به زبان ساده» آماده کردم و از آنها خواستم اگر این چک لیست را می خواهند، عبارت سئو به زبان ساده وبمسترخاکستری را در گوگل جستجو کرده و چک لیست مدنظر را در صفحه مربوطه دانلود کنند! بازخوردها هم بد نبود 😊

۴/ میزان بازدیدکننده دایرکت (Direct Visitors)

میزان بازدیدکننده های دایرکت وبسایت شما نیز سیگنال موثری مبنی بر برندبودن شما می باشد.

اگر درصد زیادی از بازدیدکننده های شما، بصورت مستقیم آدرس سایت شما را در آدرس بار مرورگر خود تایپ کرده و وارد سایت شما شوند، نشانگر این است که کسب و کارتان به اندازه کافی برند شده است که مردم حتی آدرس سایت شما را به خاطر سپرده اند! (چه کار سختی واقعا..)

* نکته : برای این سیگنال، روش خاکستری خاصی وجود ندارد و معمولا باید واقعا شناخته شده باشید تا ورودی دایرکت شما زیاد شود. البته تبلیغات تراکتی و یا بیلبوردها (اگر بودجه آن را داشته باشید!) می تواند چنین نتیجه ای برای شما داشته باشد.

حرفه ای تر یاد بگیرید!

مواردی که در این مقاله مورد بحث قرار گرفت، تنها قطره ای در برابر دریای گسترده سئو خارجی می باشد!

در دوره «سئو خارجی خاکستری» که به تازگی رونمایی شده است، من تقریبا تمام موارد مرتبط با سئو خارجی را از مقدماتی تا پیشرفته، به صورت ۱۰۰% ویدیویی آموزش داده ام.

توصیه می کنم همین الان به صفحه مربوط به این دوره مراجعه کنید و ویدیو دمو این دوره را ببینید.

سپس در صورتی که تمایل داشتید در این دوره شرکت کنید، حتما از کدتخفیف ۱۰۰boff استفاده کنید و با ۱۰۰ هزارتومان کمتر، در این دوره شرکت کنید!

خب دوستان، این مقاله هم به اتمام رسید. مثل همیشه منتظر نظرات ارزشمند شما هستم!
در ضمن خوشحال میشم اگر این مقاله رو در شبکه های اجتماعی (خصوصا توییتر و لینکدین) به اشتراک بذارین.
راستی عیدتون هم مبارک!

2 پاسخ
  • نیما حسن زاده
   نیما حسن زاده گفته:

   سلام دوست عزیز؛
   خود جناب آقای طاووسی گهگاهی به سایت من سر میزنن منتهی چنین چیزی نگفتن!
   یه سری مباحث تو دنیای سئو و دیجیتال مارکتینگ یکسان ه و طبیعتا هرکس راجع به اون ها صحبت کنه کپی کار نیست!
   مثل این هستش که هرکسی راجع به سئو محتوا صحبت کنه، من بگم که از روی من کپی کردن!
   به هر حال ممنون از اینکه وقت گذاشتین و نظرتون رو گفتین 🙂

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *