از نظر دانش سئو، همه در یک سطح نیستند! برخی مبتدی و برخی حرفه ای اند.

بنابراین حس کردم که وجود چنین مقاله ای در وبمسترخاکستری لازم است، به همین دلیل در این مقاله می خواهم مروری بر اصطلاحات عمومی سئو داشته باشم.

اگر در مقالات مختلف، همایش ها، کارگاه ها و ویدیوهای آموزشی، کلمه یا اصطلاحی به گوش شما آشنا نبود، حتما در این مقاله و سایر مقاله های مرتبط، دنبال آن بگردید!

با من همراه باشید.

آپدیت ۱۸ شهریور ۹۸ – برای اطلاع از آپدیت بعدی، در خبرنامه عضو شوید.

Black Box (جعبه سیاه)

همانطور که از نام این عبارت پیداست، یعنی سیستمی که از پردازش ها و فرآیندهای درون آن اطلاعی نداشته باشیم! اما این صرفا یک تعریف تئوری می باشد.

اصطلاح Black Box در سئو در ۲ جا به کار می رود :

  1. در مورد الگوریتم های گوگل که همگی بصورت Black Box هستند و ما اطلاعی از فرآیندهای پردازش آنها نداریم.
  2. در مورد سایت هایی که می خواهیم از خارج و بصورت Black Box آنها را سئو کنیم و هیچ دسترسی به سیستم داخلی سایت و پنل هایی مانند سرچ کنسول و … نداریم.

Black Hat SEO (سئو کلاه سیاه)

سئو کلاه سیاه یکی از ۳ متد اصلی سئو (سیاه، سفید، خاکستری) می باشد و تمامی فرآیندهایی که در این متد انجام می شود، فرآیندهایی هستند که برخلاف قوانین گوگل می باشند.

در سئو کلاه سیاه، تمرکز بر روی رشد سریع سایت در نتایج گوگل بوده و توجهی به میزان رضایت کاربر ندارند!

از نظر من سئوکاران کلاه سیاه حرفه ای بسیار نابغه اند، چرا که هر روزه خود را آپدیت نگاه می دارند و از تمامی تغییرات الگوریتمی و نقاط ضعف گوگل آگاه هستند.

Branded Keyword (کلمه کلیدی همراه نام برند)

هر کلمه کلیدی ای که به نوعی با نام برند شما ارتباط داشته باشد، یک Branded Keyword می باشد.

به عنوان مثال برای سایت وبمسترخاکستری، کلمه «آموزش سئو» صرفا یک کلمه کلیدی است اما کلمه «افزایش ترافیک وبسایت وبمسترخاکستری» یک کلمه کلیدی همراه با نام برند می باشد.

به عقیده عده زیادی از متخصصان سئو (از جمله خود من!) میزان بالای جستجوی کلمات کلیدی همراه با نام برند در گوگل، تاثیر مثبتی بر سئو آن برند خاص دارد.

Content Farm (مزرعه محتوا)

مزرعه محتوا یک تکنیک قدیمی سئو کلاه سیاه بوده است که امروزه به راحتی توسط گوگل شناسایی و جریمه می شود.

این تکنیک به این شکل است که تعداد زیادی محتوا اما با کیفیت کم منتشر می شود و سپس در آن شروع به لینک سازی می کنند.

برخی از روش هایی که از آنها برای ایجاد یک مزرعه محتوا تولید می شود عبارتند از :

  • جمع آوری اتوماتیک محتوا از سایر وبسایت ها
  • نمایش محتوای سایر صفحات در iframe
  • کپی کردن مقالات وبسایت های دیگر
  • چرخش محتوا با استفاده از ربات ها
  • و …

Crawl Budget (بودجه کراول)

به تعداد صفحاتی که ربات های خزنده گوگل در طی یک دوره زمانی مشخص در سایت شما ایندکس می کنند، بودجه کراول می گویند.

بنابراین باید به این نکته توجه کنید که گوگل همه صفحات سایت شما را یکباره کراول نمی کند بلکه بودجه مشخصی برای وبسایت شما تعیین می کند که این مقدار بی نهایت نیست.

طبیعی است که اگر تعداد صفحات سایت شما بیشتر از بودجه کراولی باشد که گوگل برای سایتتان در نظر گرفته است، صفحات سایت شما دیرتر ایندکس می شود.

Crawl Budget براساس حوزه کاری وبسایت ها تعیین می شود؛ به عنوان مثال بودجه کراول سایت های خبری بسیار بیشتر از یک سایت فروشگاهی می باشد، چرا که یک وبسایت خبری، در لحظه اخبار جدیدی بر روی سایت خود منتشر می کند و طبیعی است که گوگل می خواهد تمامی این اخبار را در نتایج جستجو خودش نمایش دهد.

به گفته خود گوگل، نیازی نیست وبمسترها نگران کم بودن بودجه کراول سایت خود باشند، چراکه گوگل معمولاً به طور هوشمندانه ای بودجه مورد نیاز هر سایت را تامین کند.

Click Through Rate (نرخ کلیک)

Click Through Rate (مخفف آن : CTR) یا نرخ کلیک عبارتست از نسبت تعداد کلیک (Click) به تعداد نمایش (Impression). برای تفهیم بیشتر، بگذارید مثالی بزنم ؛

فرض کنید کلمه «کسب درآمد آنلاین» در گوگل جستجو شود و وبمسترخاکستری رتبه ۳ را داشته باشد. اگر کاربر a بر روی لینک شماره ۱ کلیک کند، در این صورت تنها ۱ نمایش برای وبمسترخاکستری ثبت می شود. حال اگر کاربر b بر روی لینک شماره ۳ که وبمسترخاکستری باشد، کلیک کند، در این صورت هم ۱ نمایش و هم ۱ کلیک برای وبمسترخاکستری ثبت می شود. حال اگر بخواهیم CTR را محاسبه کنیم، باید نسبت ۱ کلیک به ۲ نمایش را محاسبه کنیم که برابر ۵۰% می شود.

به عبارت دیگر نرخ کلیک وبمسترخاکستری برابر ۵۰% می شود و این یعنی از هر ۲ نفر، ۱ نفر بر روی وبمسترخاکستری کلیک می کند.

در واقع نرخ کلیک نشانگر توجه کاربران به سایت شما در صفحه نتایج جستجو (SERP) می باشد و به همین دلیل، طبیعی است که CTR در سئو سایت شما موثر باشد.

نرخ کلیک برای هر کلمه کلیدی مرتبط با سایت شما، در پنل سرچ کنسول گوگل سایتتان نمایش داده می شود.

De-Index (حذف از ایندکس)

هنگامی که صفحه ای از سایت شما از نتایج گوگل حذف شود، اصطلاح De-Index را برای آن به کار می بریم. البته این حذف شدن می تواند موقت یا دائمی باشد.

در پنل گوگل سرچ کنسول ابزاری به نام Remove URLs وجود دارد که به شما اجازه می دهد صفحات سایت خود را از ایندکس گوگل حذف کنید.

حذف شدن صفحات سایت از ایندکس گوگل همچنین می تواند به دلیل پنالتی شدن توسط گوگل باشد. توجه کنید که این جریمه می تواند به صورت دستی یا توسط الگوریتم های گوگل باشد.

Dwell Time (زمان ماندگاری)

Dwell Time عبارتست از بازه زمانی بین لحظه ای که کاربر بر روی یکی از نتایج جستجو کلیک می کند تا زمانی که مجددا وارد صفحه SERP گوگل بشود.

همانطور که در وبینار «سئو به زبان ساده» گفتم، طبیعی است که هرچقدر میانگین Dwell Time سایت شما بیشتر باشد، نشان دهنده رضایت کاربران از سایت شما بوده و در نتیجه در سئو سایت شما موثر است. الگوریتم رنک برین گوگل در تشخیص این موضوع بسیار هوشمند است!

توجه کنید که Dwell Time زیر ۵ ثانیه یک سیگنال منفی برای سایت شما خواهد بود!

EverGreen Content (محتوای همیشه سبز)

محتوایی را «محتوای همیشه سبز» می نامیم که همواره برای کاربران تازگی داشته باشد و بتوانند از آن محتوا سود ببرند. به عبارت دیگر، عنصر زمان نباید هیچ تاثیری در کهنه بودن یا نبودن این محتوا داشته باشد.

به طور کلی به ۲ شکل می توان محتوای همیشه سبز تولید کرد :

  1. محتوای منتشر شده، به مرور زمان به روز و آپدیت شود. (همانند مقاله «بهترین ربات اینستاگرام»)
  2. محتوای منتشر شده، در ذات خود وابسته به زمان نباشد. (همانند مقاله «هک رشد چیست؟»)

Featured Snippet (پیشنهاد ویژه گوگل)

گوگل بصورت خودکار و کاملا هوشمندانه، در پاسخ به برخی از کوئری هایی که کاربران سرچ می کنند (به عنوان مثال عباراتی که با چطور؟ چگونه؟ چیست؟ و … شروع می شود) پاسخی سریع در یک باکس ویژه که به آن Featured Snippet گفته می شود، ارائه می دهد.

این پاسخ معمولا از یکی از نتایج گوگل استخراج می شود اما هیچ دستورالعمل مشخصی مبنی بر اینکه چگونه می توان سایت خود را برای Featured Snippet به گوگل معرفی کرد، وجود ندارد!

البته خیلی نگران نباشید، چرا که هنوزFeatured Snippet در زبان فارسی کاربرد زیادی ندارد.

Google Core Update (به روز رسانی در هسته گوگل)

الگوریتم های گوگل هر روزه دستخوش آپدیت های زیادی می شود، اما همه این آپدیت ها تاثیرات زیادی ندارند.

تنها برخی از آپدیت های گوگل هستند که تاثیرات شدیدی بر روی نتایج جستجو ایجاد می کنند. این تغییرات با نام به روز رسانی در هسته گوگل یا Google Core Updates شناخته می شوند.

برخی از بروزرسانی های هسته گوگل به صورت عمومی اعلام می شوند و بعضی دیگر به صورت پنهانی می باشند! اما نیازی به نگرانی نیست چرا که گوگل اعلام کرده است هرگاه در پی یک آپدیت هسته، نیاز به اقدامات خاصی از سوی وبمسترها و یا متخصصان سئو باشد، به صورت عمومی ساز و کار آن را اعلام می کند.

Google Webmaster Guidline (راهنمای وبمستر گوگل)

سئو علم مبهمی است و ما متخصصان سئو، در اکثر موارد پروژه های مختلف را براساس فرضیات پیش می بریم. اما اگر بخواهیم تنها یک منبع معتبر برای سئو معرفی کنیم، راهنمای وبمستر گوگل بهترین گزینه است.

در این راهنما، گوگل تمامی قوانین برای بهینه کردن سایت ها را برای وبمسترها بیان کرده است. با مراجعه به این راهنما می توانید از تمامی خط قرمز ها، فعالیت هایی که از نظر گوگل تخلف هستند و همچنین توصیه ها و پیشنهادات کاربردی برای داشتن سایتی بهینه تر، مطلع شوید.

توصیه من به همه سئوکاران مبتدی این است که حتما این منبع ارزشمند را در ابتدای راه مطالعه کنند تا درک کلی از گوگل و دیدگاهش داشته باشید.

این پست به مرور زمان آپدیت شده و عبارات بیشتری به آن اضافه می شود.

خب دوستان، اولین مقاله از چالش #صدروز_نویسندگی به اتمام رسید. حتما تو توییتر نظرتون رو درباره این چالش به من منتقل کنین.
درضمن کامنت و اشتراک گذاری این مقاله در شبکه های اجتماعی (توییتر+لینکدین) فراموش نشه! ممنون 🙂

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *