استوری اینستاگرام قابلیتی است که در سالهای اخیر به اینستاگرام افزوده شود و توانست رشد فوق العاده زیادی را تجربه کند و امروزه بیش از ۲۰۰ میلیون کاربر فعال روزانه دارد! این تعداد حتی از استوری اسنپ چت که سابقه بیشتری دارد نیز بسیار بیشتر است! با توجه به این آمار و ارقام، کاملا منطقی است اگر بخواهیم استوری اینستاگرام را هم جز ابزارهای بازاریابی در شبکه های اجتماعی برشماریم.
در این مطلب قصد دارم برخی از مهمترین قابلیت های استوری اینستاگرام را به شما آموزش بدهم و همچنین روش های بازاریابی و استفاده از این قابلیت در راستای اهداف بازاریابی را توضیح دهم. پس با من همراه باشید.

آپدیت اردیبهشت ۹۷ – برای اطلاع از آپدیت بعدی، در خبرنامه عضو شوید. 

استوری اینستاگرام و کاربرد کلی آن

استوری اینستاگرام به طور کلی کمک های بسیاری به برندسازی کسب و کارها می کند. استفاده اصلی استوری اینستاگرام و لایو که تقریبا با یکدیگر شناخته می شوند، برای کسب و کارها این است که پشت صحنه سیستم های خود را مخاطب نشان دهند. احتمالا برندهای مختلفی را در اینستاگرام دنبال می کنید و تا بحال دیده اید که چگونه این کار را انجام می دهند.

برای مثال چند نمونه آشنا برای افراد فعال در حوزه استارتاپ اگر بخواهم نام ببرم، آواتک و ای نتورک نمونه های خوبی هستند که به خوبی در استوری اینستاگرام توانسته اند پشت صحنه امور شرکت خود را به نمایش بگذارند.

در واقع استوری اینستاگرام نسبت به پست ها، حالت خودمانی تری دارد و باید با استفاده از این قابلیت، خودمان را بیشتر به مخاطب نزدیک کنیم و بیشتر با مخاطب ارتباط برقرار کنیم تا کاملا حس کند که ما نیز از جنس خودش هستیم.

حال که با کاربرد کلی این قابلیت آشنا شدیم، بهتر است قابلیت های مختلف استوری را بشناسیم تا بهتر بتوانیم به این اهداف دست پیدا کنیم.

قابلیت های استوری اینستاگرام

استوری اینستاگرام به صورت کلی، یک عکس یا ویدیوست که به مدت ۲۴ ساعت در پیج شما نمایش داده می شود. اما شما می توانید موارد مختلفی را به این عکس یا ویدیو بیافزایید و یا در حالت های مختلف فیلم برداری کنید.

برخی از این قابلیت ها عبارتند از :

۱) حالت Rewind Playback :

در این حالت شما می توانید ویدیویی بگیرید و پس از اتمام ضبظ، این ویدیو به صورت برعکس از آخر به اول نمایش داده می شود.

۲) حالت Boomerang :

در این حالت شما ویدیویی چندثانیه ای ضبط می کنید و پس از اتمام ضبط، این ویدیو به صورت تکرار شونده از اول به آخر و سپس از آخر به اول پخش می شود و چندین بار این حالت ادامه پیدا می کند.

۳) حالت Superzoom :

این حالت خود دارای چند مدل مختلف است. در این حالت شما می توانید به صورت های مختلف و با آهنگ های پیشفرض اینستاگرام، بر روی یک شی خاص فوکوس کنید و فیلم بگیرید. این حالت دارای جنبه فان بوده و قطعا ویدیوهای مختلف آن را دیده اید!

۴) استفاده از فیلترهای صورت :

استوری اینستاگرام نیز همانند اسنپ چت فیلترهایی را اضافه کرده است که می توانید با آن چهره های فان بسازید. البته این فیلتر ها به کیفیت و تنوع اسنپ چت نیستند اما در حد استفاده معمول بسیار جذاب است.

۵) استفاده از Text و خط کشی ها :

در استوری شما می توانید متنی را بنویسید و یا با استفاده از مداد و قلم مخصوص، خط هایی را بکشید. همچنین اندازه و رنگ این موارد نیز می تواند به سلیقه شما تغییر کند.

۶) استیکرها، اموجی ها و گیف ها :

در استوری اینستاگرام شما می توانید انواع اموجی ها را استفاده کنید. در ضمن خود اینستاگرام یک سری استیکرهای پیشفرض دارد که بعضا تغییر می کنند، مثل استیکر ساعت یا روز هفته. همچنین در آپدیت های جدید به شما این امکان را می دهد که از Gif نیز استفاده کنید.

۷) استفاده از تگ لوکیشن :

در استوری خود شما می توانید از تگ لوکیشن استفاده کنید. هنگامی که بر روی این مورد کلیک می کنید، صفحه ای باز می شود و موقعیت شما را تعیین می کند. سپس این موقعیت بر روی عکس نمایان می شود. نکته فوق العاده مهم در رابطه با این قابلیت این است که نه تنها عکس شما برای فالوورهایتان نمایش داده می شود، بلکه برای افرادی که آن لوکیشن را دنبال می کنند نیز نمایش داده می شود.

۸) استفاده از هشتگ :

استفاده از هشتگ در استوری اینستاگرام نیز اهمیت فوق العاده ای دارد. گرچه مکانیسم آن هنوز مشخص نیست اما بعضا عکس هایی که هشتگ خاصی را داشته باشد، در استوری های مربوط به آن هشتگ نمایش داده می شود.

۹) افزودن لینک :

پیشتر فقط برای اکانت های تایید شده قابلیتی فعال شده بود که کاربران می توانستند در استوری خود لینک قرار دهند. اما هم اکنون برای افرادی که بیش از ۱۰ هزار فالوور دارند این امکان فراهم شده است.

۴ روش برای بازاریابی از طریق استوری اینستاگرام

تا به اینجا با برخی از امکانات جالب استوری اینستاگرام آشنا شدیم. اکنون می خواهیم بدانیم که چگونه می شود از این امکانات استفاده کرد تا تعامل با مخاطبانمان را افزایش دهیم.
من در اینجا به چند راهکار اشاره می کنم اما طبیعتا بازاریابی شبکه های اجتماعی محدودیتی ندارد و شما می توانید روش های دیگری نیز خلق کنید و از آنها برای اهداف بازاریابی تان استفاده کنید :

۱) یادآوری پست های جدید به کاربران :

هنگامی که پست جدیدی می گذارید، شاید این پست در میان انبوه کاربرانی که شخص موردنظر فالو کرده است، گم شود و هیچوقت پست شما را نبیند. کاری که شما باید بکنید این است که این احتمال را به ۰ برسانید!

برای اینکار می توانید در استوری خود بگویید که پست جدیدی گذاشته اید و از کاربر بخواهید که آن پست را ببیند.

این مورد با توجه به خلاقیت شما می تواند متغیر باشد. شما باید بتوانید با استفاده از استوری های جذاب، کاربر را متقاعد کنید تا وارد پروفایل شما شده و پست شما را ببیند.

۲) از مخاطبان خود سوال بپرسید :

یک راه بسیار خوب برای ارتباط نزدیک میان برند شما و مخاطبانتان، این است که از آنها سوال بپرسید و از آنها جواب بخواهید! این کار سبب می شود افراد به شما احساس نزدیکی کنند و اگر پس از پاسخ دادن آنها، شما نیز به آنها پاسخی بدهید، این نزدیکی چندین و چند برابر می شود.

یکی از راه های متداول این است که از کاربر بخواهید جواب یک سوال یا نظرسنجی را در دایرکت به شما بگوید. روش دیگر این است که از قابلیت نظرسنجی اینستاگرام که در قسمت استیکرها موجود می باشد استفاده کنید. در این قابلیت شما می توانید ۲ گزینه برای کاربر تعریف کنید و این استیکر به طور خودکار درصد کاربران مخالف یا موافق را محاسبه می کند و نمایش می دهد.

فقط نکته ای که به هیچ عنوان نباید فراموش کنید این است که اگر از کاربر جوابی می خواهید و کاربر به شما جواب داد، حتما باید با او ارتباط برقرار کنید و شما نیز پاسخ مناسبی به وی بدهید یا از وی تشکر کنید.

۳) آفرها و پیشنهاداتی را به مخاطبانتان ارائه دهید :

استوری اینستاگرام چون ماهیتی ۲۴ ساعته دارد و عملا گذرا و فانی است، راه خوبی برای القا زمان محدود به کاربر است. شما می توانید در استوری از آفرها، پیشنهادات، تخفیف ها و جشنواره های خود بگویید و به کاربر تلقین کنید که هرچه سریعتر اقدام کند!

۴) در استوری خود لینک، لوکیشن و هشتگ قرار بدهید :

این ۳ مورد بسیار به شما کمک می کنند تا بازدید خود را افزایش دهید. تگ لوکیشن و هشتگ سبب می شوند که استوری شما بیشتر و بیشتر دیده شود و در نتیجه اگر استوری جذابی داشته باشید، ممکن است که به افزایش فالوورهای شما ختم شود. از طرف دیگر افزودن لینک به استوری که غالبا لینک به سایتتان می باشد، می تواند بازدید سایتتان را افزایش دهد.

همچنین می توانید به محصولات ویژه و یا کمپین های خود لینک بدهید که در این صورت می تواند باعث فروش و یا جذب لید شود. (توصیه می کنم مقاله «لید (Lead) چیست؟» را حتما بخوانید)

نتیجه گیری و خلاصه مطلب در ۱ دقیقه

 • استوری اینستاگرام قابلیتی است که می توان به کمک آن، در حالتی خودمانی تر با مخاطب ارتباط برقرار کرد.
 • استوری اینستاگرام قابلیت های جالبی دارد که می توان به کمک آنها عکس های جذاب تر ساخت.
 • از قابلیت های استوری می توان به قابلیت پخش برعکس، استفاده از لینک، تگ لوکیشن و هشتگ، استفاده از استیکر و اموجی و … اشاره کرد.
 • با استفاده از این قابلیت ها می توان استوری جذابی ایجاد کرد و با راهکارهایی، تعامل و اینگیجمنت کاربران را افزایش داد.
 • برخی از این راهکارها عبارتند از ؛ افزودن لینک، هشتگ و لوکیشن به استوری، اعلان از پست های جدید، اعلان از آفرها و تخفیف ها و کمپین ها و …

خب دوستان امیدوارم این مطلب هم براتون مفید بوده باشه. اگر دوست داشتین، این مطلب رو در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذارین و یا داخل سایتتون به من لینک بدین.
درضمن مثل همیشه منتظر نظرات شما عزیزان هستم !

5 پاسخ
 1. امین ظفری
  امین ظفری گفته:

  سلام. ممنون از مقاله خوبتون. به نظرم اگر چند عکس هم در مقاله بود قابل فهم تر می بود

  پاسخ
 2. آقای نمونه
  آقای نمونه گفته:

  این قسمت نتیجه گیری و خلاصه مطلب در ۱ دقیقه واقعا عالیه یه جورایی وجه تمایز شماست نسبت به رقبا که من دوس داشتم مرسی ازتون 🙂

  پاسخ

تعقیب

 1. […] قرار بدهیم (البته بعضی از افراد خاص(!) می توانستند در استوری اینستاگرام نیز لینک بگذارند!) اما به کمک IGTV اینستاگرام می تواند در […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *