سئو محلی یا لوکال سئو ( Local Seo ) ، عبارتی جدید در دنیای گوگل و سئو می باشد! شاید تا بحال اسم سئو محلی را نشنیده باشید و کنجکاو هستید که بدانید چه فرقی با سئو عادی دارد.
اما باید بدانید که سئو محلی امروزه یکی از مهم ترین مواردی است که کسب و کارهای محلی باید به آن توجه کنند. با کمک لوکال سئو می توان کسب و کار خود را در معرض دید مشتریان بومی و محلی قرار داد، همانطور که در سئو عادی، خودمان را در معرض دید تمامی مردم یک کشور و یا دنیا قرار می دهیم.

در این مطلب می خواهیم به طور مفصل به بحث سئو محلی بپردازیم.

آپدیت اردیبهشت ۹۷ – برای اطلاع از آپدیت بعدی، در خبرنامه عضو شوید. 

سئو محلی یا لوکال سئو چیست ؟

همانطور که از نام آن پیداست، سئو محلی در واقع همان سئو عادی اما برای جستجوی محلی است. بگذارید با یک مثال برای شما توضیح دهم.

فرض کنید در گوگل عبارت سئو را جستجو می کنید. نتایجی که برای شما می آورد، از سراسر ایران و حتی سراسر دنیا می باشد که تنها براساس فاکتور کیفیت محتوا رتبه بندی شده اند. اما بر فرض، اگر سرچ کنید «کافی شاپ»، می بینید که مکان شما را مشخص کرده و بر روی نقشه گوگل، تعدادی از کافی شاپ های نزدیک را به شما نشان می دهد.

درواقع موتورهای جستجو بخصوص گوگل، با گذشت زمان بسیار هوشمندتر شده اند و می توانند به راحتی مکان کاربر را مشخص کنند و نتایج را مرتبط با مکان کاربر به وی نشان دهد تا این نتایج بهتر بتواند نیاز کاربر را برطرف کند.

این همان معنای سئو محلی یا لوکال سئو می باشد!

به کمک سئو محلی شما می تواند کسب و کار محلی خود را سئو کنید و در نتایج گوگل بالاتر نمایش داده شوید.

برای سفارش پروژه های لوکال سئو کسب و کار محلی شما، از طریق این لینک با من در ارتباط باشید.

برای مثال اگر سایت کافی شاپ شما، نکات و تکنیک های مربوط به لوکال سئو را رعایت کرده باشد، پس از اینکه کاربر عبارت «کافی شاپ» را سرچ کند و در منطقه و شهر شما باشد، کافی شاپ شما در نتایج بالاتر به نمایش در می آید. در این حالت اگر ریویو ها و نظرات مثبت، عکس مناسب و … برای کافی شاپ شما وجود داشته باشد، آن کاربر به مشتری فیزیکی شما تبدیل خواهد شد و به احتمال زیاد، کافی شاپ شما را برای زمان استراحت و خوش گذرانی خود انتخاب خواهد کرد!

اهمیت لوکال سئو و سئو محلی

بنابراین اگر به طور خلاصه بخواهیم سئو محلی را تعریف کنیم، می توانیم بگوییم :

لوکال سئو یا سئو محلی و جغرافیایی، به عملیات بهینه سازی سایت برای افزایش رتبه در نتایج جستجو محلی موتورهای جستجوگر (بخصوص گوگل) گفته می شود.

تفاوت سئو محلی با سئو عادی

 • اگر از لحاظ کلی بخواهیم به این دو موضوع نگاه کنیم، سئو با سئو محلی تفاوتی ندارد!
  سیستم جستجو گوگل به نحوی است که در هر شرایطی می خواهد بهترین نتایج را به کاربر نشان دهد و طبیعتا از این طریق، مخاطبان خود را بیشتر به خود وابسته کند!
  برای مثال در همان مثال کافی شاپ، اگر شما عبارت «کافی شاپ در ولیعصر تهران» را سرچ کنید، می بینید که تنها منطقه ولیعصر از تهران را روی نقشه مشخص می کند و اکثر کافی شاپ هایی که در آن منطقه هستند، به همراه شماره تماس، آدرس، عکس و … نمایش می دهد و طبیعتا این قابلیت بسیار کارآمد است و استفاده زیادی دارد!

پس در واقع می توان گفت سئو محلی یکی از زیرشاخه های سئو محسوب می شود که گوگل از آن به عنوان ابزاری برای بهتر کردن نتایج جستجو برای کاربر استفاده می کند.

 • اگر از لحاظ جزئی و تکنیکی بخواهیم به این قضیه نگاه کنیم، سئو با لوکال سئو تفاوت هایی دارد!
  در لوکال سئو، شما سایت و به عبارتی کسب و کار خود را فقط برای مردم یک منطقه بهینه می کنید و برخلاف سئو، مخاطبان شما فقط از یک منطقه و شهر مشخص هستند.
  در لوکال سئو، شما در نهایت حتما باید به کسب و کار فیزیکی و محلی خود برسید درحالیکه در سئو اینگونه نیست.

بنابراین این دو حوزه دقیقا مانند هم نیستند اما نمیتوان هم گفت که سئو و سئو محلی دو موضوع جداگانه هستند…

پایه ای ترین تکنیک های سئو محلی

همانطور که پیش تر گفتیم، سئو با سئو محلی تقاوت ها و مشابهت هایی دارد. به دلیل همان تفاوت ها، باید تکنیک های متفاوتی هم برای آن وجود داشته باشد.

در این قسمت می خواهیم به طور کامل ابتدایی ترین، پایه ای ترین و حتی مهم ترین تکنیک های سئو محلی را برای شما توضیح دهیم.
با رعایت این تکنیک ها، می توانید بیش از ۷۰% سئو محلی خود را انجام بدهید و سپس با استفاده از تکنیک های جزئی تر، آن را به ۱۰۰% برسانید.

۱) ثبت سایت در گوگل مپ (Google Map)

مرحله اول استارت بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو محلی، ثبت سایت و مکان در گوگل مپ است.
حتی اگر برای کسب و کارتان سایت ندارید، این مورد بدون توجه به سئو محلی، ضروری است! چرا که امروزه مردم نیازهای خود را در گوگل برطرف می کنند و بهتر است که آنجا باشید!!

نحوه ثبت آدرس و سایت در گوگل مپ بدین شکل است ؛

 1. وارد Google Map بشوید و بر روی نقطه ای از نقشه که می خواهید کسب و کار خود را ثبت کنید، راست کلیک کرده و گزینه Add a Missing Place را بزنید.
 2. اکنون در سایدبار، برای شما فیلدهایی نمایان می شود که پر کردن نام محل، آدرس و دسته بندی ضروری است و اطلاعات دیگر مانند شماره تلفن، سایت و … غیرضروری است.
 3. پس از آن Submit را می زنید و منتظر ایمیل تایید گوگل می شوید.
 • توجه کنید که اطلاعات اشتباه وارد نکنید! چون به هرحال گوگل متوجه می شود 🙂

۲) استفاده از ابزار Google My Business

Google My Business یک ابزار خیلی مفید است که متاسفانه به دلیل تحریم، کاربران ایرانی نمی توانند از خدمات آن استفاده کنند.

راه های دور زدن تحریم مانند استفاده از نرم افزارهای تغیی*یر ip نیز جواب نمی دهد! چرا که در نقشه باید آدرس کسب و کار خود را ثبت کنید و آنگاه به شما خطا می دهد.

۳) انتخاب عنوان دارای منطقه جغرافیایی

اگر در عنوان صفحات سایت خود، از نام های دارای منطقه های جغرافیایی استفاده کنید، طبیعتا شانس بیشتری برای رنک شدن در گوگل خواهید داشت!

به عنوان مثل دو کافی شاپ را فرض کنید که سایت کسب و کار خود را آماده کرده اند. یکی از این دو کافی شاپ وبسایت خود را برای واژه «کافی شاپ» بهینه کرده است و دیگری برای واژه «کافی شاپ در تهران» . قطعا برنده این رقابت، کافی شاپ دوم می باشد. چرا؟

طبیعی است که اگر شخصی بخواهد به یک کافی شاپ برود، احتمال اینکه کلمه «کافی شاپ» را سرچ کند خیلی کمتر است و بیشتر احتمال دارد که عبارت «کافی شاپ در تهران» را سرچ کند.
در این حالت اگرچه وبسایت اول برای واژه کافی شاپ بهینه تر است اما چون کاربر عبارت جزئی تری را جستجو کرده است، وبسایت جزئی تر، یعنی وبسایت دوم بالا می آید و بدین ترتیب مشتری را از آن خود می کند.

بنابراین سعی کنید اگر در یک منطقه خاص مثلا تهران هستید، کسب و کار خود را با واژه تهران بهینه کنید. واژه هایی مانند : *** در تهران ، *** تهران ، *** خوب در تهران ، *** شیک در تهران و …

۴) اهمیت ثبت اطلاعات تماس

ثبت اطلاعات تماس در سایت بسیار مهم است. در رابطه با ثبت اطلاعات، چند نکته است که باید به آن توجه کنید :

 1. حتما اطلاعات تماس ثبت شده در سایت، با اطلاعات تماس ثبت شده در نقشه گوگل (که در تکنیک نخست انجام دادیم) یکسان باشد!
 2. اطلاعات تماس خود را در فوتر سایت خود قرار دهید تا در تمامی صفحات سایت، در دسترس باشد.
 3. شماره تماس خود را به گونه ای در سایت ثبت کنید که در نسخه موبایل، قابل کلیک کردن باشد.

تمامی این موارد ذکر شده مهم هستند و هرکدام به دلایل مختلف، تاثیر خود را بر روی سئو محلی کسب و کار شما خواهند گذاشت.

۵) بهینه سازی سایت برای موبایل

به جرات می توانم بگویم بیش از ۸۰% ترافیک در جستجوهای محلی از دیوایس ها و تلقن های همراه صورت می گیرد!

زیرا بیشترین استفاده سئو محلی و جستجو برای یک مکان خوب، از طریق تلفن همراه و در بیرون از منزل صورت می گیرد. از طرف دیگر، اپلیکیشن های مسیریابی همگی در گوشی های موبایل هستند و بنابراین این گونه سرچ ها نیز از طریق گوشی موبایل انجام می شود.

بنابراین بهینه کردن سایت خود برای گوشی های موبایل، به شدت اهمیت زیادی دارد!

نکته ای که باید بدانید این است که نتایج جستجو در کامپیوتر با نتایج جستجو در گوشی های موبایل اندکی تفاوت دارد و بعضی سایت ها بالاتر و یا پایین تر می رود! (می توانید خودتان امتحان کنید!)
علت این امر، ریسپانسیو بودن (بهینه بودن) یا نبودن سایت ها برای گوشی های موبایل است.

توجه کنید که صاحبان کسب و کارهای محلی، بیشتر از دیگر افراد باید به فکر ریسپانسیو بودن سایتشان باشند!

برای سفارش پروژه های طراحی سایت (ویژه کسب و کارهای محلی و ۱۰۰% ریسپانسیو)، از طریق این لینک با من در ارتباط باشید.

۶) تاثیر ریویو و کامنت در گوگل مپ

هنگامی که عبارتی را جستجو می کنید و گوگل نتایجی را برای شما در گوگل مپ نشان می دهد، رتبه بندی این نتایج بیشتر براساس ریویو ها و کامنت های کاربران است.

کاربران می توانند برای هر مورد، کامنت گذاشته و از ۱ تا ۵ ستاره به آن امتیاز بدهند.

شما به هر نحوی که شده، باید بتوانید مشتریان راضی خود را پس از استفاده از خدماتتان، وادار به کامنت گذاشتن بکنید تا اعتبار شما نزد گوگل بالا برود.

 • متاسفانه و خوشبختانه (!) در ایران، بسیاری از مردم نمی دانند که می توان برای این نتایج، کامنت گذاشت و به آنها امتیاز داد. بنابراین شما می توانید خودتان برای خودتان کامنت بسازید و به این ترتیب رتبه خودتان را افزایش بدهید. فقط مواظب باشید که زیاده روی نکنید چون ممکن است گوگل متوجه این کار شما بشود و شما را جریمه کند.

۷) لینک گرفتن با انکرتکست جغرافیایی

نکته دیگر این است که برای وبسایت خود، با انکرتکست های حاوی عبارات جغرافیایی بک لینک بگیرید.

 • انکرتکست چیست؟ انکرتکست عبارتی است که با آن به یک سایت لینک می دهد. برای مثال وقتی می گویم برای خواندن مطلب مربوط به سئو محلی اینجا را کلیک کنید، واژه «اینجا» انکرتکست نامیده می شود.

برای مثال اگر کسب و کار شما در تهران واقع است سعی کنید علاوه بر اینکه بک لینک هایی با انکرتکست : *** ، *** در تهران و … می گیرید، بک لینک هایی نیز با انکرتکست : تهران ، ولیعصر بگیرید.

این کار به گوگل کمک می کند تا بفهمد دیگران شما را در چه منطقه جغرافیایی می دانند و گوگل نیز موقعیت شما را بهتر تعیین کند.

نتیجه گیری و خلاصه مطلب

 • سئو محلی یا لوکال سئو عبارتست از اقداماتی که برای بهینه سازی وبسایت کسب و کارهای محلی در جستجوهای محلی و جغرافیایی صورت می گیرد.
 • سئو محلی برای کسب و کارهای محلی و فیزیکی کوچک ضروری است!
 • سئو محلی موضوع جداگانه ای نیست و درواقع همان سئو است که اندکی تخصصی تر شده!
 • اولین کار برای بهبود لوکال سئو، ثبت در نقشه گوگل است.
 • از دیگر نکات مهم و پایه ای برای بهبود لوکال سئو، یکتا بودن اطلاعات تماس، ریسپانسیو بودن سایت، بک لینک گرفتن با انکرتکست های جغرافیایی و … می باشد.
 • لوکال سئو نکات جزئی ای نیز دارد که در یک مطلب دیگر به طور مفصل به آنها خواهیم پرداخت.

منبع : MOZ

 

دوستان امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشه.
من رو از نظراتتون محروم نکنین و اگر این مطلب رو دوست داشتین، به اشتراک بذارین 🙂

13 پاسخ
 1. محمد
  محمد گفته:

  سلام. مطلب خیلی خوبی بود. واقعا کامل و جامع!
  به نظر من لوکال سئو خیلی جای پیشرفت داره و هنوز خیلی راجبش بحث نشده.
  البته تو وبسایت های خارجی مثل moz و بقیه صحبت شده اما تو ایران نه..

  پاسخ
 2. محمد
  محمد گفته:

  سلام روز بخیر
  قبلا ازتون دعوتتون کرده بودم برای عضویت در گروه
  جامعه وبمستران
  مهندس چرا نیومدی توی گروه
  خوشحال میشیم تشریف بیارید و دوستان دیگه تبادل اطلاعات
  داشته باشیم
  گروه جامعه وب مستر ها
  https://t.me/joinchat/DBhKUBJE3gUMxzABig66Ig

  پاسخ
 3. اکبرتقی پور
  اکبرتقی پور گفته:

  سلام
  {{{{برای مثال اگر کسب و کار شما در تهران واقع است سعی کنید علاوه بر اینکه بک لینک هایی با انکرتکست : *** ، *** در تهران و … می گیرید، بک لینک هایی نیز با انکرتکست : تهران ، ولیعصر بگیرید.)))

  لطفا برای این مورد یه مثال در مورد کلمه طراحی سایت بزنید:

  پاسخ
  • نیما حسن زاده
   نیما حسن زاده گفته:

   سلام بر شما؛
   دوست عزیز بنظر من طراحی سایت کسب و کاری نیست که بشه روش لوکال سئو اجرا کرد. چون شما محدود به مکان نیستین. سئو محلی مربوط به کسب و کارهایی هستش که محدود به مکان هستن مثل فروشگاه فیزیکی، رستوران، مجموعه تفریحی و …

   پاسخ
 4. اکبرتقی پورجاوی
  اکبرتقی پورجاوی گفته:

  سلام
  سایت ها و کسب و کارهایی که در دو استان کشور هستند چه توصیه ای دارید؟ مثلا در تهران و اهواز
  آیا میتوانیم با نام سایت و یا شرکت دو تا بار در گوگل ثبت کنیم و آدرس سایت را بزنیم؟ آیا زدن دوباره نام سایت ایراد دارد یا خیر
  لطفا دقیق و مفصل توضیح دهید
  سپاسگذار

  پاسخ
  • نیما حسن زاده
   نیما حسن زاده گفته:

   سلام خدمت شما
   من متوجه نشدم یعنی چی دوتا بار در گوگل ثبت کنیم. فقط میدونم که این مورد کاملا طبیعی هستش که یک کسب و کار شعبه های مختلف داشته باشه و بخواد روی نقشه ثبت کنه و نباید مشکلی بوجود بیاد.

   پاسخ
   • اکبرتقی پورجاوی
    اکبرتقی پورجاوی گفته:

    فرض کنید سایت شما چندین شعبه داشته باشد، اگر بخواهید آدرس سایت تون را بزنید گوگل به ثبت مجدد یک url گیر میدهد راهکار شما برای ثبت شعبه های جدید و لینک سایت چیست؟ ضمنا شما هر باید باید نام وب مسترخاکستری را بزنید و گوگل به این هم ایراد میگیرد

    پاسخ
    • نیما حسن زاده
     نیما حسن زاده گفته:

     اها متوجه شدم.
     اگر به ثبت مجدد یک url گیر میده، من برای هر شعبه ام یک صفحه درست میکنم و مثلا میگم وبمستر خاکستری در اهواز، وبمستر خاکستری در مشهد و … . اینطوری نه به اسم گیر میده نه url
     اما اگه به دامنه گیر بده، راهکار اینه که چند دامنه ir ارزان قیمت بگیرین و بعد فقط برای هر دامنه یک صفحه معرفی شعبه بسازین و این ها رو ثبت کنین. از سایت اصلی هم به این وبسایت ها لینک بدین.

     پاسخ

تعقیب

 1. […] جزئی و مرتبط از سایت دیگر باشد. برای مثال اگر درباره «سئو محلی» یک مطلب می نویسید، به صفحه سئو محلی سایت Moz لینک بدهید. […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *