سئو یک حوزه تخصصی پولساز است که اگر در آن مهارت داشته باشید، می توانید درآمدهای خوبی از آن بدست بیاورید.

کسب درآمد از سئو روش های مختلفی دارد و فقط محدود به انجام پروژه های سئو و بهینه سازی سایت نیست.

بنابراین در این مقاله می خواهم به این سوال که «چگونه از سئو کسب درآمد کنیم؟» بپردازم و ۸ روش پولساز آن را به شما معرفی کنم.

پس با من همراه باشید…

آپدیت ۱۷ فروردین ۹۸ – برای اطلاع از آپدیت بعدی، در خبرنامه عضو شوید.

برای مطالعه سریع هر بخش، روی عنوان آن کلیک کنید.

پیش نیازهای کسب درآمد از سئو

سئو و بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو، یکی از پردرآمدترین مشاغل، هم در ایران و هم در کل دنیا می باشد. علت آن هم مشخص است، همه اهمیت فروش اینترنتی را درک کرده اند.

اما اگر در این زمینه فعالیت کرده باشید، قطعا افرادی را دیده اید که درآمد خوبی از سئو ندارند، نمی توانند شغل مناسب پیدا کنند، نمی توانند پروژه پیدا کنند و …

به نظر من علت این است که این افراد، پیش نیازهای کسب درآمد از سئو را رعایت نکرده اند. از نظر من برای اینکه بتوانید از سئو کسب درآمد مناسبی داشته باشید، باید ۲ اصل زیر را حتما رعایت کنید :

۱/ مهارت

امکان ندارد که با مهارت و دانش کم در این حوزه بتوانید درآمد خوبی داشته باشید! طبیعی است، امروزه در هیچ حوزه ای چنین چیزی امکان پذیر نیست.

اگر سئو را کمتر از حد خوب بلد هستید، انتظار درآمد نداشته باشید.
اگر سئو را در حد خوب بلد هستید، می توانید چشم انتظار ۱ تا ۳ میلیون در ماه باشید.
اما اگر سئو را در حد عالی بلد هستید، حداقل درآمد شما شاید ماهی ۵ یا ۱۰ میلیون تومان باشد!

بنابراین اولین اصل این است که بر روی خودتان سرمایه گذاری کنید و روز به روز در سئو بیشتر حرفه ای شوید.

برای اینکه کمکی به شما کرده باشم، می توانید از کدتخفیف SMM30 استفاده کرده و همه آموزش های سئو وبمسترخاکستری را با ۳۰ درصد تخفیف خریداری کنید. برای مشاهده لیست آموزش های من، کلیک کنید.

۲/ خلاقیت

دسته دیگری از افراد هستند که شاید تخصص و تسلط خوبی در موضوعات مختلف علم سئو داشته باشند، اما خلاقیت ندارند!

بعضی از افراد سئو را در حد عالی بلد هستند و یک یا دو پروژه موفقیت آمیز هم انجام داده اند، اما همچنان چشم انتظار هستند تا یک نفر با آنها تماس بگیرد و پروژه بهینه سازی سایت خودش را به آنها بسپارد! چنین چیزی امکان پذیر نیست.

روش های کسب درآمد از سئو بسیار است و باید خلاقیت داشته باشید و بتوانید راه های ریز و درشت مختلفی برای کسب درآمد از سئو پیدا کنید. (در این مقاله می خواهم چند مثال از این خلاقیت بزنم!)

بررسی ۸ روش پولساز کسب درآمد از سئو

اگر فکر می کنید مهارت خوبی در سئو دارید و اکنون به دنبال روش های پولساز کسب درآمد از آن هستید، ادامه این مقاله مخصوص شماست!

باید خلاقیت خود را روش کنید و بدانید که سئو فقط بهینه سازی یک سایت برای کارفرما نیست و روش های کسب درآمد از سئو بسیار است.

در این بخش می خواهم به ۸ مورد از مهمترین روش های پولساز کسب درآمد از سئو اشاره کنم که تا حدودی کارایی آنها را تست کرده ام. با من همراه باشید…

۱/ انجام پروژه های سئو

ساده ترین روش کسب درآمد اینترنتی از سئو، روش انجام پروژه های سئو می باشد. حال این انجام دادن پروژه می خواهد در قالب فریلنسری یا در قالب یک کارمند استخدامی باشد.

معمولا برای انجام پروژه های سئو، حیطه تخصص های شما باید گسترده تر باشد، مخصوصا اگر می خواهید به صورت فریلنسری کار کنید، چرا که معمولا تمامی امور سئو یک سایت برعهده شماست.

بد نیست مقاله «لیست خدمات سئو» را بخوانید تا متوجه شوید خدمات سئو در چه زمینه هایی ارائه می شود.

برای اینکه بتوانید پروژه های سئو بیشتری دریافت کنید، باید خلاقیت خود را به کار ببندید. به عنوان مثال موارد زیر برخی از روش هایی هستند که می توانید به کمک آنها پروژه های بیشتری برای خود جذب کنید :

 • راه اندازی یک سایت در زمینه انتقال تجربیات سئو
  به کمک این روش شما می توانید تا حدود زیادی تجربیات خود را به افراد منتقل کنید و در نتیجه این کار، در فضای اکوسیستم شناخته تر می شوید و بنابراین افراد بیشتری امکان دارد برای انجام خدمات سئو به شما مراجعه کنند.
 • حضور در رویدادها و دورهمی های مرتبط
  در رویدادها و دورهمی های مرتبط با بازاریابی دیجیتال و سئو شرکت کنید. معمولا در این دورهمی ها ارتباطات فوق العاده ارزشمندی شکل می گیرد که می تواند برای شما فرصت های شغلی جدید جذب کند. یکی از بهترین دورهمی ها در زمینه سئو، «دورهمی کندو» می باشد که حتما توصیه می کنم در آن شرکت کنید.
 • فعالیت در گروه های تلگرامی و انجمن ها
  در گروه های تلگرامی یا انجمن های مرتبط با پرسش و پاسخ سئو عضو شوید و به سوالات کاربران پاسخ دهید. اگر پاسخ های مناسبی به افراد بدهید و اعتماد آن ها را جلب کنید، پروژه های زیادی در انتظار شماست!
 • انتشار گزارش روند فرآیندهای بهینه سازی سایت
  هنگامی که به کمک روش های قبل برای شما پروژه های مختلف جذب شد، می توانید به کمک این روش، پروژه های بیشتری جذب کنید. از کارفرماهای قبلی خود اجازه بگیرید و ریپورت ها و گزارشاتی از فرآیندهای سئو کردن وبسایتشان را به همراه آمار و ارقام در رسانه های شخصی خود (ترجیحا وبسایت یا لینکدین) منتشر کنید. این کار سبب جلب اعتماد سایر افراد و در نتیجه سپردن پروژه های بیشتر به شما می شود.

این ها صرفا چند مثال بود. حتما از شما درخواست می کنم که در این باره فکر کنید و یک راهکار دیگر برای جذب پروژه های بیشتر را در کامنت بنویسید! (تا بعدا به اسم خودتون تو مقاله درج بشه😊)

۲/ مشاوره سئو

شاید باورتان نشود ولی اگر متخصص سئو هستید، لازم نیست حتما از پروژه های سئو کسب درآمد کنید!

یکی از بهترین گزینه های برای کسب درآمد اینترنتی از سئو، صرفا مشاوره و آنالیز تخصصی سئو می باشد.

اگر در سئو تخصص خوبی دارید، می توانید با دریافت یک هزینه نسبتا معقول، وبسایت افراد را تحلیل و آنالیز کرده و به آنها یک برنامه راهبردی برای پیشرفت سئو سایتشان بدهید. (اگر نیاز به مشاوره دارید، می توانید از خدمات مشاوره سئو وبمسترخاکستری نیز استفاده کنید.)

برای جذب پیشنهادهای مشاوره نیز می توانید از چند روش استفاده کنید :

 • انتشار فایل صوتی یا فایل ویدیویی جلسات مشاوره
  اگر جلسات حضوری یا تلفنی برای مشاوره برگزار می کنید، می توانید با اجازه فرد مقابل از جلسه ویدیو یا فایل صوتی تهیه کنید و آن را به عنوان نمونه کار منتشر کنید. این کار فوق العاده در جلب اعتماد تاثیر دارد.
 • انتشار گزارشات و آنالیزهای وبسایت های مختلف
  این مورد هم همانند روش قبلی، به افراد نشان می دهد که در ازای پرداخت هزینه، چه مطالب مهمی می توانند درباره وبسایت خود بفهمند و این مطالب چه کمکی به آنها می کند.
 • انتشار نظر افرادی که به آنها مشاوره داده اید
  از افرادی که به آنها مشاوره داده اید بخواهید در قالب یک ویدیو کوتاه، نظرشان را درباره مفید بودن یا نبودن این مشاوره  بگویند و آن ویدیو را منتشر کنید.

مورد دیگری به ذهن شما می رسد؟! کامنت کنید…

۳/ آموزش سئو

اگر حس می کنید تخصص خیلی زیادی در سئو دارید، چرا آموزش نمی دهید؟!

شاید با خودتان فکر کنید که امروزه تعداد وبسایت هایی که آموزش سئو می دهند بسیار بیشتر از وبسایت هایی شده است که خدمات سئو انجام می دهند(!) و دیگر جای رقابتی باقی نمی ماند، اما اشتباه نکنید!

اکثر وبسایت های آموزش سئو هیچ ارزشی به مخاطب القا نمی کنند و صرفا به دلیل کمبود محتوای با کیفیت در فضای وب فارسی، می توانند به حیات خود ادامه دهند.

همانطور که در مقاله «۱۰ استراتژی سئو در سال ۱۳۹۸» گفته ام، فضای وب فارسی واقعا در خشکسالی محتوایی به سر می برد و شما باید به این خشکسالی پایان بدهید.

توصیه من به شما این است که اگر قصد آموزش سئو دارید، واقعا سعی کنید مطالب آموزشی را بدون چشم داشت به مخاطبانتان آموزش دهید و در ابتدای کار خیلی به فکر کسب درآمد نباشید!

پس از مدتی که آموزش های خوب و با کیفیت منتشر کنید، می توانید کلاس ها و کارگاه های آموزشی حضوری یا غیرحضوری برگزار کنید و از این طریق کسب درآمد کنید.

۴/ راه اندازی فروشگاه اینترنتی

به جرات می توانم بگویم که ۹۹% سئوکارها فکر می کنند همیشه باید سایت های دیگران را سئو کنند، در صورتی که اصلا چنین چیزی اشتباه محض است!

شما می توانید خیلی راحت سایت خودتان را راه اندازی کنید و با بهینه سازی آن برای موتورهای جستجو، محصولات خودتان را بفروشید!

قطعا اگر به اطرافیان خود نگاه بیاندازید، شخصی پیدا می شود که محصولات خاصی را به فروش برساند. بحث تامین کالا را به او بسپارید و بحث فروش اینترنتی و سایت را کاملا در دست خودتان بگیرید.

اگرچه فروش کالای فیزیکی دردسرهای خود را دارد اما معمولا خیلی زود به درآمد می رسد.

۵/ همکاری در فروش

یک فرصت فوق العاده برای کسب درآمد از طریق سئو، همکاری در فروش یا Affiliate Marketing می باشد!

اگر در یوتیوب درباره افیلیت مارکتینگ جستجو کنید، می بینید افراد زیادی در حال اجرا و آموزش افیلیت مارکتینگ هستند و متوجه می شوید که در خارج از ایران چقدر دنیا خوب است 😊

اما تصور نکنید که ما امکاناتش را نداریم! دیجی کالا که بزرگترین وبسایت خرده فروشی آنلاین در ایران است، سیستم افیلیت مارکتینگ دارد، چه چیزی از این بهتر؟!

شما می توانید فروشگاه اینترنتی خود را راه اندازی کنید و تمام مشتریان خود را به سایت دیجی کالا بفرستید و صرفا پورسانت خود را از فروش محصولات دریافت کنید و دیگر دردسرهای تامین کالا را هم متحمل نشوید!

البته افیلیت فقط مربوط به دیجی کالا نمی شود! خیلی از سایت های ریز و درشت ایرانی اکنون سیستم همکاری در فروش دارند و می توانید برای آنها کار کنید.

۶/ جذب تبلیغات

هر شخصی، به یک سری موارد علاقه دارد و اگر صبح تا شب وقت خود را برای آنها صرف کند، خسته نمی شود. اما داستان آنجا شیرین می شود که بتوانید از علایق خود کسب درآمد داشته باشید!

در زمینه علاقمندی خود یک سایت تاسیس کنید و نهایت سعی خود را بکنید تا آن را در کلمات مختلف به رتبه های بالا برسانید. در نتیجه این کار سبب افزایش ترافیک سایت شما شده و می توانید برای آن تبلیغات جذب کنید.

البته توجه کنید که این فرآیند حداقل ۱ سال طول می کشد و خیلی نباید انتظار درآمد اینترنتی زودهنگام داشته باشید.

۷/ فروش سایت سئو شده

اگر فقط دوست دارید پروژه سئو انجام دهید اما با وجود اینکه راهکارهای ذکر شده را انجام داده اید، پروژه ای نصیب شما نمی شود، خودتان به خودتان پروژه بدهید!

اگر واقعا به سئو مسلط هستید، در اولین زمان ممکن یک سایت در حوزه گردشگری تاسیس کنید و آن را برای کلمه ای مانند «تور استانبول» سئو کنید.

همین یک صفحه برای شما آورده های بسیاری خواهد داشت!

خیلی از شرکت ها برای خرید سایت شما اقدام می کنند، خیلی از شرکت ها تبلیغات بنری در همان یک صفحه شما می دهند و در حوزه گردشگری هم می توانید درآمدهای عالی بدست بیاورید!

البته حوزه گردشگری فقط یک مثال بود، بسیاری از حوزه های دیگر هستند که رقابت سنگین است و اگر به رتبه خوبی در نتایج جستجو برسید، می توانید درآمدهای زیادی بدست بیاورید.

۸/ ارائه خدمات در حوزه سئو خارجی

اگر به کسب درآمد از راه حلال اعتقاد دارید، شاید این روش خیلی برای شما مناسب نباشد! (شوخی 😊)

شما می توانید در حوزه سئو خارجی، خدماتی مانند فروش بک لینک، فروش سوشیال سیگنال، فروش بازدید فیک و … بدهید. البته که این کارها همگی جز سئو کلاه سیاه و سئو کلاه خاکستری است اما طبیعتا مشتریان خاص خود را دارد.

اگر خیلی ادعای تخصص در سئو را دارید، حتی می توانید یک PBN قدرتمند برای خود ایجاد کنید و به کمک آن بک لینک های موثر و گران قیمت بفروشید! (البته که ساخت PBN کمی زمان بر است!)

خب دوستان، این مقاله هم به اتمام رسید. مثل همیشه منتظر نظرات ارزشمند شما هستم!
در ضمن خوشحال میشم اگر این مقاله رو در شبکه های اجتماعی (خصوصا توییتر و لینکدین) به اشتراک بذارین.
راستی هنوز هم عیدتون مبارک!

2 پاسخ
 1. میثم
  میثم گفته:

  سلام

  ممنون بابت راهنمائی هاتون . لطفا راجب جذب تبلیغات بیشتر توضیح بدین
  سایت خبری تخصصی هیچ تبلیغی نتونسته بگیره علیرغم اینکه سایت های مشابه و رتبه پایین تر رتبه بهتری کسب کرده اند…

  پاسخ
  • نیما حسن زاده
   نیما حسن زاده گفته:

   سلام دوست عزیز؛
   درباره تبلیغات اگر سایتتون اختصاصیه، خودتون تو گروه های تلگرامی، فروم ها یا با ارتباط مستقیم بهتره تبلیغ بگیرین و چون سایت هم تخصصیه، معمولا هزینه بهتون پرداخت میکنن. بگردین ببینین تبلیغات تو سایت شما برای چه کسب و کارهایی بیشتر مناسبه و به اون ها پیشنهادهای جذاب بدین، مثلا ماه اول رو سر یک هزینه ای باهاشون اوکی کنین و بگین اگر بازدهی کافی نداشت هزینه اش رو ندین. اینطوری بعد از چند مورد، یک سری مورد پیدا میشه که واقعا خوششون میاد و میتونین قراردادهای ۶ یا ۱۲ ماهه ببندین.
   اگر سایتتون عمومیه که وبسایت های تبلیغات کلیکی بنظرم خوبه برای اینکه شناخته بشین و تبلیغات مستقیم بیشتری بیاد براتون.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *