لینک اکسپلورر (Link Explorer) سایت Moz قابلیت جدیدی است که در یکی دوهفته اخیر معرفی شده است. لینک اکسپلورر سایت ماز جایگزین اپن سایت اکسپلورر (Open Site Explorer) می باشد که پیش تر مورد استفاده بسیاری از وبمستران بوده است. لینک اکسپلورر بسیار به روز تر، کامل تر و قدرتمند تر از نسخه قبلی مشابه می باشد و اگر می خواهید یک سری پارامترهای مربوط به سایت خود را چک کنید، لازم است که حتما از این قابلیت استفاده کنید.
در این مطلب می خواهم به مقایسه این قابلیت با نسخه قبلی بپردازم و همچنین نحوه کامل کار با آن را به شما آموزش دهم. پس با من همراه باشید.

آپدیت اردیبهشت ۹۷ – برای اطلاع از آپدیت بعدی، در خبرنامه عضو شوید. 

لینک اکسپلورر (Link Explorer) و اهمیت آن در بازاریابی اینترنتی

لینک اکسپلورر (Link Explorer) قابلیت جدیدی است که توسط سایت Moz رونمایی شده است. سایت Moz پیش رو در زمینه سئو می باشد و چندین پارامتر مختلف برای بررسی رتبه سئو سایت های مختلف طراحی کرده است. از جمله این پارامترها می توان به مهمترین آنها یعنی دامین آتوریتی (DA) و پیج آتوریتی (PA) اشاره کرد. (توصیه میکنم حتما مطلب «دامین آتوریتی و پیج آتوریتی چیست؟» را بخوانید.)

پیش تر سایت Moz قابلیتی داشت به نام اپن سایت اکسپلورر (Open Site Explorer) که قطعا خیلی از شما دوستان عزیز با این قابلیت آشنا هستید. اپن سایت اکسپلورر اشکالاتی داشت که باعث شد سایت Moz قابلیت جدید لینک اکسپلورر را معرفی کند.

لینک اکسپلورر به شما دامین آتوریتی، پیج آتوریتی و اسپم اسکور را همانند اپن سایت اکسپلورر نشان می دهد. همچنین همانند سیستم قبلی، لینک هایی که به شما داده شده است را نشان می دهد. اما تمامی این موارد را به صورت جزئی تر و خیلی بهتر نشان می دهد. در ادامه بیشتر درباره تفاوت این دو سیستم صحبت خواهم کرد.

اکنون می خواهم به شما بگویم که چرا لینک اکسپلورر در بازاریابی اینترنتی و امور مربوط به سئو سایت ما موثر است؟ لینک اکسپلورر ؛

 • به شما دامین آتوریتی و پیج آتوریتی سایتتان را می دهد که می توانید به عنوان یک معیار مناسب، از وضعیت سئو سایت خودتان مطلع شوید.
 • به شما اسپم اسکور سایتتان را می دهد که با اطلاع از آن می توانید در بک لینک گرفتن و سایر موارد احتیاط بیشتری بکنید.
 • تمامی سایت هایی که به شما لینک داده اند و همچنین سایت هایی که لینک شما را حذف کرده اند را به شما نشان می دهد و می توانید در بک لینک گرفتن بیشتر دقت کنید.
 • به شما بهترین کلماتی که با آنها لینک شده اید را نشان می دهذ.
 • به شما بهترین کلماتی که با آنها در گوگل رتبه دارید را نشان می دهد.
 • و …

تمامی امکاناتی که لینک اکسپلورر در اختیار شما قرار می دهد، به نحوی در فرآیندهای بازاریابی اینترنتی و خصوصا سئو مورد استفاده قرار می گیرد. تمامی امکاناتی که گفتم، تنها بخشی از قابلیت های فوق العاده این سیستم جدید است. در ادامه بیشتر درباره قابلیت های لینک اکسپلورر و همچنین نحوه کار با آنها و استفاده ای که می توان از آنها کرد، صحبت خواهم کرد.

تفاوت های لینک اکسپلورر با اپن سایت اکسپلورر

لینک اکسپلورر با اپن سایت اکسپلورر تفاوت هایی دارد و بسیار کاملتر و بهتر شده است. اکنون می خواهم تفاوت های این دو نسخه را با یکدیگر بررسی کنم.

۱) اپن سایت اکسپلورر :

 • اپن سایت اکسپلورر به صورت ماهانه آپدیت می شود، بنابراین ممکن است اطلاعات و دیتا مربوط به سایت شما در طول یک ماه بسیار تغییر کند اما شما اطلاعات یک ماه پیش را ببینید!
 • اپن سایت اکسپلورر ۱۵۰-۲۰۰ میلیارد URL را در بر می گیرد که تعداد بسیار کمی است.
 • اپن سایت اکسپلورر الگوریتم های قدیمی برای محاسبه دامین آتوریتی و پیج آتوریتی دارد و بنابراین ممکن است دامین آتوریتی و پیج آتوریتی سایت شما را به درستی نشان ندهد.

۲) لینک اکسپلورر :

 • لینک اکسپلورر به صورت روزانه آپدیت می شود! بنابراین هر روز شما با اطلاعات جدید و بروزی از سایت خود مواجه می شوید.
 • لینک اکسپلورر ۴٫۸ تریلیون URL را در بر می گیرد که نسبت به اپن سایت اکسپلورر بسیار بسیار بیشتر است!
 • لینک اکسپلورر از الگوریتم های بسیار جدیدی برای محاسبه دامین آتوریتی و پیج آتوریتی استفاده می کند.
 • همچنین قابلیت های جدیدتری به لینک اکسپلورر افزوده شده است.

بنابراین با توجه به موارد گفته شده، لینک اکسپلورر Moz بسیار پیشرفته تر و کامل تر از سایت اکسپلورر می باشد. البته شاید تنها نکته منفی قابلیت جدید این باشد که در نسخه قدیمی شما می توانستید روزانه ۳ بار از این ابزار استفاده کنید(یعنی در ماه ۹۰ بار) اما در نسخه جدید، شما تنها ۱۰ بار در ماه می توانید از آن استفاده کنید و پس از آن باید اکانت پولی Moz را خریداری کنید. (البته می توانید با ساختن چندین حساب کاربری، این محدودیت را دور بزنید!)

تصاویر زیر بیانگر تفاوت این دو نسخه می باشد. من سایت خودم را در هر دو نسخه بررسی کردم و می بینید که نتایج تفاوت بسیاری با یکدیگر دارند ؛

اپن سایت اکسپلورر Moz.com

Open Site Explorer (برای نمایش تصویر در سایز اصلی، روی آن کلیک کنید)

لینک اکسپلورر سایت Moz.com

Link Explorer (برای مشاهده تصویر در سایز اصلی، روی آن کلیک کنید)

 

آموزش کار با لینک اکسپلورر و معرفی ویژگی های آن

قبل از آموزش کار با لینک اکسپلورر لازم است بتوانیم آن را از داخل سایت Moz پیدا کنیم. برای اینکار، مطابق عکس زیر می توانید از منو Moz Pro ، گزینه Link Explorer را انتخاب کنید. البته همیشه می توانید با جستجو کردن این عبارت در گوگل، مستقیما به صفحه موردنظر بروید ؛

دسترسی به لینک اکسپلورر از منوی سایت Moz

برای مشاهده عکس در سایز اصلی، بر روی آن کلیک کنید.

هنگامی که به صفحه موردنظر می رسیم و لینک سایت یا صفحه موردنظر را وارد می کنیم، پس از چند لحظه نتایجی برای ما نمایش داده می شود. توجه کنید که هنگام وارد کردن یک URL شما می توانید ۳ حالت برای آن در نظر بگیرید :

 • Root Domain : اطلاعات مربوط به کل دامنه یا به عبارتی کل سایت را نشان می دهد.
 • Sub Domain : اطلاعات مربوط به زیردامنه خاصی را نشان می دهد.
 • Exact Page : اطلاعات مربوط به یک صفحه مشخص را نشان می دهد.

اکنون می خواهیم قسمت های مختلف این ابزار را بررسی کنیم.

۱) Overview

در تب Overview می توانیم یک نگاه کلی به اطلاعات مختلف بیاندازیم :

تب Overview در ابزار لینک اکسپلورر

تب Overview (برای مشاهده تصویر در سایز اصلی، بر روی آن کلیک کنید)

همانطور که می بینید، اطلاعاتی مانند دامین آتوریتی، تعداد دامنه های یونیکی که به سایت ما لینک داده اند یا اصطلاحا Root Domain، تعداد Inbound Link ها و تعداد کلمات کلیدی. با کلیک بر روی هرکدام از این اطلاعات به تب مربوطه می روید و اطلاعات بیشتری مشاهده می کنید. اما با کلیک بر روی کلمه کلیدی یا Ranking Keywords به ابزار Keyword Explorer ارجاع داده می شوید و می توانید در آنجا کلماتی که با آنها در گوگل رنک شده اید را ببینید. (با اینکه سایت من در یک سری کلمات جز ۱۰ رتبه اول هست، اما سایت Moz اعتقاد دارد که اینطور نیست!!)

در بخش Discovered and Lost Linking Domains می توانید بر روی نمودار ببینید که در چه تاریخ هایی به شما لینک داده شده است یا لینک شما حذف شده است.

در بخش Metrics Over Time می توانید بر روی نمودار، سیر صعودی یا نزولی برخی از پارامترهای مختلف مانند دامین آتوریتی را ببینید.

در بخش پایین تر نیز می توانیم بهترین لینک هایی که به ما داده شده است، بهترین صفحات سایتمان، بهترین انکرتکست ها و … را مشاهده کنیم. تمامی این موارد در تب های مربوطه به دقت بررسی می شوند.

۲) Inbound Links

در این تب اطلاعات کاملی درباره لینک هایی که به شما داده شده است، نمایش داده می شود. این تب همچنین برای عملیات سرقت لینک از وبسایت های رقیب بسیار پرکاربرد است! بگذارید نگاه دقیق تری به جزئیات این تب بیاندازیم ؛

تب inbound links در ابزار لینک اکسپلورر

تب Inbound Links (برای مشاهده تصویر در سایز اصلی، بر روی آن کلیک کنید)

در این صفحه تمامی inbound لینک های شما نمایش داده می شود. همچنین برای فیلتر کردن لینک های خود می توانید از ۳ فیلتر که در بالای لیست لینک ها قرار دارد استفاده کنید. شما می توانید :

 • لینک های گرفته شده از یک URL خاص را فیلتر کنید.
 • لینک ها را براساس فالو یا نوفالو بودن، ریدایرکت بودن یا نبودن و … طبقه بندی کنید.
 • لینک ها را براساس اینکه هنوز وجود دارند یا حذف شده اند بررسی کنید.

این قابلیت ها مخصوصا در هنگام سرقت بک لینک های رقیب بسیار پر کاربرد می شود.

علاوه بر این امکانات، در مقابل هر لینک، اطلاعات کاملی نظیر DA، PA، اسپم اسکور، انکرتکست و همچنین تعداد دامنه هایی که به صفحه مرجع لینک داده اند نمایان است. همچنین با کلیک بر روی دکمه More Info می توانید یک سری اطلاعات جزئی بیشتری بدست بیاورید.

درضمن شما می توانید تمامی این اطلاعات را در قالب یک فایل CSV یا اکسل دریافت کنید. (خوشبختانه نسخه خروجی CSVی که این ابزار به ما می دهد، همانند خیلی از سایت های دیگر با زبان فارسی مشکلی ندارد و به درستی نمایش داده می شود)

 • حرفه ای ها بخوانند! شما در ابزار نسخه قبلی می توانستید لینک سایت رقیب خود را بدهید و تمامی بک لینک های آن را ببینید و در صورت امکان، شما هم آنجا لینک سازی کنید. اما در این ابزار می توانید لینک های فالو را فیلتر کنید. سپس تمامی لینک ها خود به خود براساس پیج آتوریتی مرتب می شوند. اکنون می توانید از ابتدا شروع کنید و با ارزش ترین منابع لینک سازی رقیب خود را سرقت کنید!

۳) Linking Domains

این تب تفاوت چندانی با تب Inbound Links ندارد و فقط دامنه های یونیک که از آنها لینک گرفته اید را نشان می دهد. تمامی امکاناتی که در تب قبلی وجود داشت، در این تب نیز وجود دارد و می توانید از آنها استفاده کنید.

۴) Anchor Text

در این تب شما می توانید برترین کلماتی که از آنها به عنوان انکرتکست برای بک لینک هایتان استفاده کردید، را مشاهده کنید.

تب Anchor Text در ابزار لینک اکسپلورر سایت Moz

تب Anchor Text (برای مشاهده تصویر در سایز اصلی، بر روی آن کلیک کنید)

فرمت کلی نمایش اطلاعات این تب نیز همانند تب های قبلی می باشد.

یک نکته مهم که می توانید از آن استفاده کنید این است که اگر بر روی دکمه More Info در مقابل هر انکرتکست، کلیک کنید، لینک هایی که با آن انکرتکست ایجاد شده اند برای شما نمایان می شود. همچنین گزینه ای دارد که اگر بر روی آن کلیک کنید، مجددا به تب Inbound Link ارجاع داده می شوید و می توانید تمامی بک لینک ها با انکرتکست موردنظر را به صورت کامل و جامع ببینید.

۵) Top Pages

در این تب شما می توانید برترین صفحات خود را براساس پارامترهای مختلف مانند DA یا PA و همچنین تعداد بک لینک های دریافتی، مشاهده کنید.

همچنین اگر بر روی علامت ذره بین کلیک کنید، دوباره به تب Inbound Link ارجاع داده می شوید و تمامی لینک هایی که به این صفحه داده شده است را مشاهده می کنید.

نکته فوق العاده ارزشمند دیگری که وجود دارد این است که با استفاده از قسمت Status Code که در بالای لیست برترین صفحات وجود دارد، می توانید صفحات سایت خود را براساس کدهای مختلف فیلتر کنید. یعنی می توانید صفحات ۴۰۴ خود را پیدا کنید و همچنین ببینید چه سایت هایی به این صفحات لینک داده اند. پس از مشخص شدن لینک ها، از آنها بخواهید تا به صفحه جدیدتان لینک بدهند.

 • حرفه ای ها بخوانند! یک روش برای لینک سازی کلاه سفید، روش لینک شکسته است. در این روش شما صفحات ۴۰۴ یک سایت را پیدا می کنید و به آنها اطلاع می دهید و در ازا آن می خواهید که به شما لینک بدهند. (شاید بنظرتان این روش در ایران جواب ندهد، اما باید بگویم که کاملا هم اینطور نیست!)
  روش دیگری که می توانید به کار ببرید این است که ببینید چه سایت هایی به صفحات شکسته یا ۴۰۴ لینک داده اند. اگر صفحات مقصد، مرتبط با حیطه کسب و کاری شماست، به وبسایتی که لینک داده است، اطلاع بدهید که بجای لینک دادن به یک صفحه ۴۰۴، به مطلب شما که کاملتر و بهتر است لینک بدهند.
  (توصیه می کنم مطلب «لینک سازی : همه چیز درباره لینک بیلدینگ» را حتما بخوانید)
 • حرفه ای ها بخوانند! یک استفاده دیگر این تب، این است که می توانید ببینید چه صفحاتی در سایت رقیب شما، محبوب تر است و کیفیت سئو بهتری دارد. همچنین می توانید ببینید چه سایت هایی به آن صفحه خاص از سایت رقیب شما، لینک داده اند. سپس باید یک محتوای آسمان خراش تولید کنید و از آن سایت ها بخواهید که محتوای شما را هم بررسی کنند و در صورت تمایل، به جای رقیبتان، به شما لینک بدهند. (توصیه می کنم مطلب «تکنیک SkyScraper یا تکنیک آسمان خراش!» را حتما بخوانید و حتما آن را به کار ببندید!)

۶) Discovered and Lost

این تب قابلیت جدیدی است که در نسخه قبلی وجود نداشته است. این تب به شما نشان می دهد در بازه های زمانی مختلف، چه تعداد لینک بدست آورده اید و چه تعداد لینک از دست داده اید.

تب Discovered and Lost در ابزار لینک اکسپلورر

تب Discovered and Lost (برای مشاهده تصویر در سایز اصلی، بر روی آن کلیک کنید)

 • حرفه ای ها بخوانند! شما می توانید در این تب، بازه زمانی موردنظر خود را انتخاب کرده و بر روی گزینه Lost کلیک کنید. اکنون تمامی لینک هایی که در این بازه زمانی حذف شده اند یا به هر دلیلی قابل شناسایی نیستند، نمایان می شود. شما می توانید بررسی کنید و در صورت امکان مشکل را برطرف کنید تا دوباره لینک ها برای سایت شما محاسبه شوند.
 • حرفه ای ها بخوانند! شما می توانید با استفاده از این ابزار، جدیدترین لینک هایی که رقیبان شما گرفته اند را پیدا کنید و شما هم در آنجا لینک سازی کنید! همچنین می توانید لینک هایی که رقیبان شما از دست داده اند را بررسی کنید، و در صورتی که می توانید مشکل آن را برطرف کنید، از آن در جهت لینک بیلدینگ سایت خودتان استفاده کنید.

۷) Compare Link Profiles

در این تب شما می توانید علاوه بر سایت خودتان، آدرس ۴ سایت دیگر که معمولا سایت های رقیب هستند را وارد کنید و یک مقایسه فوق العاده جامع و کامل میان شما و رقیبانتان صورت خواهد گرفت. توصیه می کنم حتما از این تب استفاده کنید!

۸) Spam Score

اسپم اسکور یکی از پارامترهایی است که توسط سایت Moz تعریف شده است. اخیرا نحوه محاسبه اسپم اسکور تغییر کرده است. سایت Moz در وبیناری اعلام کرد که در بررسی میلیون ها سایت، ۲۷ فاکتور مشترک میان سایت های اسپم پیدا کرده ایم و براساس آن، نحوه امتیازدهی اسپم اسکور تغییر می کند. پیش تر اسپم اسکور عددی بین ۰ تا ۱۷ بود اما اکنون به درصد حساب می شود. درصدهای بین ۰ تا ۳۰ نرمال، ۳۱ تا ۶۰ متوسط و ۶۱ تا ۱۰۰ خطرناک هستند.

البته توجه کنید که خود سایت Moz اعلام می کند که اگر اسپم اسکور شما در بازه متوسط یا خطرناک باشد، به این معنا نیست که سایت شما کاملا اسپم است و توسط گوگل پنالتی می شود. بلکه بدین معنی است که سایت شما نیازمند تغییرات اساسی بسیاری است و بهتر است هرچه سریعتر این تغییرات را لحاظ کنید و امتیاز خود را بهبود ببخشید.

این تب نیز بیانگر اطلاعاتی درباره اسپم اسکور می باشد.

تب Spam Score در ابزار لینک اکسپلورر

تب Spam Score (برای مشاهده تصویر در سایز اصلی، بر روی آن کلیک کنید)

 • حرفه ای ها بخوانند! شما در این تب می توانید به ترتیب از اسپم اسکور زیاد به کم، تمام لینک هایی که دریافت کرده اید را مشاهده کنید. اگر لینک هایی دیدید که اسپم اسکور بالا ۹۰ داشتند به این معناست که به احتمال زیاد این سایت ها اسپم هستند یا روش لینک بیلدینگ شما کلاه سیاه است. البته اسپم اسکور قطعی نیست و اگر بعد از بررسی های بیشتر به این نتیجه رسیدید که لینک ها واقعا از سایت های اسپم هستند، باید آنها را به کمک ابزار گوگل، Disavow کنید. (توصیه میکنم در این رابطه مطلب «حذف بک لینک های اسپم به کمک ابزار Disavow گوگل» را حتما بخوانید!)

۹) Link Tracking List

این تب ویژگی های جدیدی دارد که در نسخه قبلی وجود نداشته است. در اینجا شما می توانید لیست هایی از بک لینک های دلخواهتان از سایت های دلخواهتان بسازید. می توانید یک سری دامنه هایی که مدنظرتان است را دسته بندی کنید و تمامی بک لینک هایی که از آن دامنه ها دریافت می کنید را در یک لیست جمع آوری کنید.

متاسفانه باید بگویم این قابلیت نیازمند اکانت Moz Pro می باشد که باید ماهانه ۱۸۰ دلار بابت آن بپردازید! البته برای استفاده از این قابلیت به شما ۳۰ روز فرصت رایگان می دهد اما برای دسترسی به این ۳۰ روز نیز باید شماره های مربوط به کارت های بانکی را بدهید و بنابراین این کار اندکی دردسر دارد!

البته به نظر من این قابلیت خیلی کاربردی نیست و شاید لزومی نداشته باشد برای دسترسی به این قسمت ۱۸۰ دلار بپردازید!!

 

خب دوستان امیدوارم این مطلب هم براتون مفید بوده باشه. اگر دوست داشتین، این مطلب رو در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذارین و یا داخل سایتتون به من لینک بدین.
درضمن مثل همیشه منتظر نظرات شما عزیزان هستم !

6 پاسخ
  • نیما حسن زاده
   نیما حسن زاده گفته:

   خیر، سایت اکسپلورر هنوز به کار خودش ادامه میده و باز هستش. منتهی اگر دقت کنید، خودش هم اعلام کرده که دیگه آپدیت نمیشه و باید از این به بعد از لینک اکسپلورر استفاده کنید.

   پاسخ
 1. امید
  امید گفته:

  سلام یک سوال در سایت اکسپلورر اتوریتی سایت یک چیز هست بدون اسپم و در link-explorer اتوریتی یک چیز دیگه هست یا اسپم یک کدام یک دقیق تر و صحیح هست؟
  بک لینک های که ثبت شده دسترسی ندارم و نمیتونم حذف کنم چه راهی را پیشنهاد میدید که اسپم کمتر بشه

  پاسخ
  • نیما حسن زاده
   نیما حسن زاده گفته:

   سلام بر شما ؛
   اپن سایت اکسپلورر دیگه بروز رسانی نمیشه و اطلاعاتش قابل استناد نیست. از لینک اکسپلورر استفاده کنید.
   برای اینکه بک لینک های خودتون رو بخواید حذف کنید، می تونید از ابزار Google Disavow که در پنل گوگل وبمستر تولز وجود داره، استفاده کنید. آموزش کار با این ابزار هم در مقاله Google Disavow کامل توضیح داده شده. حتما مطالعه کنید.

   پاسخ
 2. حسین
  حسین گفته:

  سلام اقای حسن زاده. ممنون از اینکه مطالب کامل و جامعی در رابطه با دیجیتال مارکتینگ بیان می کنید. یه سوال از خدمتتان داشتم. سایت من در moz در قسمت لینک اکسپلورر هم با www و هم بدون www نمایش داده شده است. وقتی قسمت top page میرم اول لینک سایت بدون www رو نمایش میده و لینک دوم با www.
  چکار باید بکنم؟
  سایت وردپرسی هست. درضمن بعد از آپدیت آخر گوگل توی ۱۰ مرداد بازدید کننده های سایت من دقیقا به یک سوم کاهش پیدا کرد. اگر برای این هم راهکاری دارید بفرمایید.
  ممنون از شما

  پاسخ
  • نیما حسن زاده
   نیما حسن زاده گفته:

   سلام وقت شما بخیر
   شما باید اولا از وبمستر تولز گوگل بگین که کدوم یک از انواع با www یا بدون www آدرس اصلیه.
   بعدش هم اگر اشتباه نکنم از داخل کنترل پنل هاستتون باید همه انواع دامنه رو روی دامنه اصلی که می خواید ریدایرکت کنین.
   از داخل وردپرس هم بخش تنظیمات، تنظیمات عمومی، آدرس سایت رو اون مقداری وارد کنید که مایل هستید نمایش داده بشه.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *