طبیعی است که اولین قدم برای اینکه سئو خارجی را یاد بگیرید این است که اصطلاحات سئو Off Page را یاد داشته باشید!

در مقاله های قبلی از سری مقالات واژه نامه سئو به بررسی اصطلاحات عمومی و تکنیکال سئو پرداختم.

اما در این مرحله نوبت به بررسی اصطلاحات سئو Off Page یا سئو خارجی رسیده است و در این مقاله می خواهم توضیحات کاملی درباره آن ها بدهم.

آپدیت ۳۱ شهریور ۹۸ – برای اطلاع از آپدیت بعدی، در خبرنامه عضو شوید.

Anchor Text (متن لنگری)

متن لنگری یا انکرتکست عبارتست از متنی که لینک بر روی آن سوار می شود.

مثلا اگر من در لینک « آموزش سئو » کلمه آموزش سئو را به عنوان انکرتکست برای آدرس https://graywebmaster.com/seo-roadmap قرار داده ام.

البته توجه کنید که عبارت Anchor Text یک عبارت جامع است و همیشه لینک روی یک «متن» سوار نمی شود. به عنوان مثال اگر عکسی را به یک صفحه لینک کنید، آن عکس حکم انکرتکست را دارد.

در گذشته استفاده انکرتکست به این شکل بود که اگر به صفحه x با عبارت abc لینک داده می شد، صفحه x در نتایج گوگل شانس بیشتری داشت تا با کلمه abc رتبه بگیرد.

البته با توجه به سواستفاده هایی که توسط متخصصان سئو صورت گرفت، این موضوع دیگر همانند قبل نیست و حتی اگر لینک های ارجاعی به یک صفحه، بیش از حد با یک انکرتکست یکسان باشند، جریمه گوگل هم در پی خواهد بود!

Backlink (بک لینک)

بک لینک یا Inbound Link یکی از رایج ترین اصطلاحات سئو Off Page است.

بک لینک همان لینک است که با کلیک بر روی آن، به یک صفحه دیگر منتقل می شویم. در واقع لینک نوعی اشاره کردن یا ارجاع دادن است.

همانطور که در رفرنس جامع «لینک سازی» اشاره کرده ام، لینک ها به ربات های گوگل کمک می کنند تا به صفحات و وب سایت های مختلف دسترسی پیدا کنند و تمامی محتوای موجود در فضای وب را بخوانند. همچنین به کمک لینک ها می توانند ارتباط موضوعی صفحات را نیز متوجه شوند.

بک لینک ها از گذشته یکی از فاکتورهای قدرتمند گوگل برای رتبه بندی صفحات مختلف در نتایج جستجو بوده اند و هنوز هم قدرت خود را از دست نداده اند!

البته هر بک لینکی ارزشی از نظر گوگل ندارد و باید معیارهای کیفیت گوگل را داشته باشد که تمامی آن ها را در دوره جامع «سئو خارجی خاکستری» توضیح داده ام.

Broken Link (لینک شکسته)

Broken Link یا لینک شکسته، در اصل تفاوتی با بک لینک عادی ندارد اما اتفاقی که می افتد این است که صفحه مقصد که لینک به آن اشاره می کند، بنابه دلایلی حذف می شود و بنابراین این لینک به یک صفحه حذف شده اشاره می کند.

بنابراین به طور تخصصی تر می توان گفت اگر بک لینک به یک صفحه اشاره کند که خطای ۴۰۴ , ۴۰۳ , ۵۰۰ و … داشته باشد، آن لینک، لینک شکسته است.

لینک های شکسته می توانند در دو حالت تاثیر منفی بر روی سئو سایت شما داشته باشند :

 • شما به یک صفحه در سایت دیگر لینک داده باشید و آن صفحه بنابه دلایلی حذف شده باشد.
 • سایت دیگری به صفحه سایت شما لینک داده باشد و اکنون آن صفحه از سایت شما حذف شده باشد.

Co-Citation (لینک دهی مشترک)

Co-Citation اشاره به حالتی دارد که در یک صفحه از یک وبسایت، همزمان به دو سایت x و y لینک داده شده باشد. اتفاقی که می افتد این است که حتی اگر این دو سایت x و y هیچگونه ارتباط و تعاملی با یکدیگر نداشته باشند، گوگل باز هم متوجه ارتباط موضوعی آن ها می شود چرا که در یک صفحه به هر دو آن ها لینک داده شده است.

از این نکته می توان در استراتژی های لینک بیلدینگ استفاده کرد، بدین صورت که در وبلاگ ها و یا رپورتاژ آگهی های خود، لینک سایت خودتان را میان لینک سایت های رقیب اما قدرتمندتر قرار دهید.

به کمک این روش گوگل متوجه ارتباط شما با سایت های رقیب می شود و چون وبسایت های دیگر از شما قدرتمندتر هستند، اینطور فکر می کند که شما هم به اندازه آنها قدرتمند هستید. بنابراین ارزش خاصی برای وبسایتتان در نظر می گیرد.

تمامی این تکنیک ها متعلق به دوره «سئو خارجی خاکسترِی» می باشد. (با کد ۱۰۰boff و با ۱۰۰ هزارتومان تخفیف در این دوره شرکت کنید!)

درضمن برای اینکه بتوانید سایت های مرتبط از لحاظ موضوع را از نظر گوگل ببینید، می توانید عبارت related: را ابتدای آدرس سایت مقصد بنویسید و این عبارت را در گوگل سرچ کنید. مثال :

related:https://graywebmaster.com

این عبارت، سایت های مرتبط با وبمسترخاکستری از لحاظ موضوعی را نشان می دهد.

Deep Linking (لینک سازی برای صفحات داخلی)

Deep Linking یا لینک سازی برای صفحات داخلی یعنی هنگامی که بک لینک ما به یکی از صفحات داخلی یک وبسایت اشاره کند، نه آدرس صفحه اصلی و دامین آن.

مثلا اگر من به صفحه https://graywebmaster.com/blog/gray-hat-seo لینک می دهم، در واقع به یک صفحه داخلی از سایت وبمسترخاکستری لینک داده ام و این یعنی Deep Linking. اما اگر به https://graywebmaster.com لینک بدهم، این مورد لینک سازی عمیق یا Deep نیست.

معمولا رعایت Deep Linking در استراتژی های لینک سازی و سئو Off Page بسیار حیاتی است چرا که اگر تمامی لینک های شما به صفحه اصلی سایت باشد، گوگل شک می کند!

معمولا توصیه می شود که اکثر لینک های خود را به صفحات داخلی بدهیم تا هم قدرت صفحات داخلی سایتمان بیشتر شود و هم کمتر از دید الگوریتم پنگوئن گوگل مشکوک به نظر برسیم.

Domain Authority (اعتبار دامنه)

عبارت Domain Authority یا اعتبار دامنه ، توسط سایت Moz معرفی شد. در واقع دامین آتوریتی یک پارامتر است که توسط Moz تعریف شده است و اعتبار کلی یک وبسایت را امتیازدهی می کند.

دامین آتوریتی بین ۰ تا ۱۰۰ می باشد که ۱۰۰ نشانه قدرتمندترین حالت یک وبسایت می باشد.

معمولا اینطور گفته می شود که هرچقدر دامین آتوریتی یک وبسایت بالاتر باشد، قدرت آن وبسایت از نظر گوگل بیشتر است و شانس بیشتری در رقابت سئو دارد. همچنین می گویند دریافت بک لینک از وبسایتی که دامین آتوریتی بالاتری دارد، ارزش بیشتری به شما منتقل می کند.

البته باید توجه کنید که این پارامتر صرفا متعلق به Moz است و گوگل هیچ صحبتی درباره صحت عملکرد آن نکرده است. بنابراین تمامی صحبت هایی که راجع به دامین آتوریتی می شود، می تواند اشتباه و صرفا در حد یک فرضیه باشد، نه یک وحی منزل !

Follow Link (لینک فالو)

بک لینک ها با توجه به صفتی که در کدهای html برای آنها تعریف می شود (rel) به ۴ نوع تقسیم می شوند که یکی از آنها نوع دوفالو یا فالو می باشد.

بک لینک فالو بک لینکی است که گوگل آن را در رتبه بندی های خود در نظر می گیرد و از طریق آن ارزش منتقل می شود.

بنابراین اگر می خواهید از سایتی بک لینک بگیرید تا در سئو سایتتان شاهد پیشرفت باشید، باید توجه کنید که بک لینک دریافتی، بصورت Follow باشد و گوگل آن را دنبال کند.

در مقابل بک لینک فالو، بک لینک نوفالو وجود دارد که ارزشی منتقل نمی کند. جلوتر به آن اشاره خواهم کرد.

Google Bomb (بمب گوگل)

بمب گوگل اشاره به یک تکنیک سئو کلاه سیاه دارد که در واقعیت خیلی برای یک کسب و کار استفاده نمی شود و صرفا یک سری اهداف تبلیغاتی – اجتماعی دارد.

در این تکنیک متخصصان سئو شروع به لینک سازی گسترده با عبارت های مشخص در مدت زمانی کوتاه می کنند.

این اقدام سبب می شود که صفحه مدنظر با عبارت خاصی در مدت زمان کوتاهی رتبه بگیرد که البته این رتبه پایدار نیست و طبیعتا بعد از شناسایی گوگل از نتایج حذف می شود.

مثال آن بحث خلیج فارس و خلیج عربی و یا قضیه پرچم پاکستان بود که با استفاده از این تکنیک کاری کردند که وقتی به عنوان مثال خلیج عربی را جستجو می کردیم، نتیجه اول نوشته بود خلیج فارس !

Internal Link (لینک داخلی)

هنگامی که بک لینک به صفحه دیگری از همان سایت (دامنه) اشاره کند، می گویند لینک سازی داخلی انجام شده است. البته معمولا به لینک داخلی، بک لینک نمی گویند و بک لینک به لینک خارجی اشاره دارد.

به عنوان مثال قطعا دیده اید که من در این مقاله و سایر مقالات وبمسترخاکستری ، چقدر به صفحات مختلف سایت خودم لینک داده ام. تمامی این موارد لینک های داخلی هستند.

لینک سازی داخلی می تواند تاثیر فوق العاده ای در سئو سایت شما داشته باشد.

هنگامی که از لینک های داخلی در هدر، سایدبار و در میان محتوای صفحات استفاده می کنید، به گوگل این فرصت را می دهید که بهتر و بهتر ارتباط میان صفحات سایت شما را درک کند و همچنین بهتر متوجه مفهوم هر صفحه بشود.

در لینک سازی داخلی توجه کنید که لینک ها حتما از نوع فالو باشند.

Link Farm (مزرعه لینک)

Link Farm یا مزرعه لینک به صفحاتی گفته می شود که برای کاربر ارزش خاصی ندارند و صرفا برای ربات های گوگل ایجاد شده است، که در آن تعداد زیادی لینک به وبسایت های دیگر درج شده است.

به عنوان مثال دایرکتوری های قدیمی همگی از نوع Link Farm بوده اند و با قصد افزایش رتبه و دستکاری نتایج گوگل، بک لینک های زیادی به وبسایت های مختلف از لحاظ موضوعی می دادند.

البته این تکنیک دیگر امروزه کاربرد ندارد چرا که سریعا توسط گوگل شناسایی شده و وبسایت های دخیل در این فرآیند، جریمه خواهند شد.

Nofollow Link (لینک نوفالو)

لینک نوفالو برعکس لینک فالو بوده و به موتورهای جستجو این منظور را می رساند که این لینک را دنبال نکن و ارزشی برای آن قائل نشو!

همانطور که گفتم، لینک ها بطور پیشفرض فالو هستند و تنها در صورتی که در کد html و در تگ مربوطه (<a>) آن، صفت یا rel = nofollow تعریف کنیم، تبدیل به نوفالو می شوند.

موارد زیر نمونه هایی از استفاده لینک های نوفالو هستند :

 • لینک هایی که به سایت های دیگر می دهیم اما از کیفیت محتوا سایت مقصد مطمئن نیستیم.
 • لینک هایی که کاربران در انجمن ها و فروم ها قرار می دهند و نظارتی بر آن ها نداریم.
 • لینک هایی که کاربران در کامنت پست ها قرار می دهند.
 • لینک هایی که در شبکه های اجتماعی منتشر می شود.
 • و …

توجه کنید که طبق گفته گوگل، لینک های نوفالو هیچ ارزشی از لحاظ سئو منتقل نمی کنند اما به تجربه، خلاف این موضوع ثابت شده است!

البته در بیانیه اخیر گوگل اعلام کرده است که از مارس ۲۰۲۰ به طور رسمی لینک های نوفالو در رتبه بندی های گوگل تاثیرگذار خواهند بود.

Page Authority (اعتبار صفحه)

یکی از رایج ترین اصطلاحات سئو Off Page که همواره در کنار Domain Authority مطرح می شود، بحث اعتبار صفحه یا Page Authority می باشد.

اعتبار صفحه همانند اعتبار دامنه به اعتبار و ارزش از لحاظ سئو اشاره می کند، با این تفاوت که برای یک صفحه از سایت تعریف می شود و نه کل دامنه!

توجه کنید که PA بر روی DA تاثیر گذار است و بالعکس آن هم صحیح است، یعنی DA بر روی PA تاثیر می گذارد.

در مقاله «دامین آتوریتی و پیج آتوریتی چیست؟» به طور کامل درباره این دو مفهوم توضیح داده ام که اگر مایل به کسب اطلاعات تخصصی تر هستید می توانید این مقاله را مطالعه کنید.

PBN (شبکه بلاگ خصوصی)

PBN مخفف عبارت Private Blog Network می باشد.

در این روش سعی می شود تعدادی وبلاگ و وبسایت با موضوع یکسان با وبسایت اصلی، ایجاد شود و به مرور برای آن تولید محتوا صورت بگیرد. پس از مدتی که این وبلاگ ها و وبسایت ها قدرت گرفتند، می توان از آنها برای سایت اصلی خود، لینک های ارزشمند دریافت کنید.

مزیت این روش در این است که شما وبسایت های کاملا شخصی و خصوصی دارید و مطمئن هستید که هیچکدام از رقبای شما نمی توانند از این وبسایت ها بک لینک یا رپورتاژ یا هر چیز دیگری دریافت کنند. بنابراین این موضوع شما را جلو می اندازد!

البته توجه کنید که این تکنیک یکی از بزرگترین تکنیک های سئو کلاه سیاه است که گوگل به شدت تلاش می کند تا آنها را شناسایی و جریمه کند و تا حدودی هم موفق بوده است!

در دوره سئو خارجی خاکستری به طور کامل این تکنیک و نکات حرفه ای آن را توضیح داده ام.

Spam Score (نمره اسپم)

Spam Score یا نمره اسپم هم یکی دیگر از پارامترهایی است که توسط سایت Moz معرفی شده است و در کنار DA و PA ، تقریبا معتبرترین مواردی هستند که سئوکاران گهگاهی گوشه چشمی به آن می اندازند.

اسپم اسکور یا نمره اسپم در واقع میزان و درصد احتمال اسپم بودن یک سایت را گزارش می دهد که عددی بین ۰ تا ۱۰۰ است.

یعنی اگر سایت شما Spam Score بالای ۷۰ درصد داشته باشد، به احتمال زیاد گوگل خیلی به شما اطمینان ندارد و به راحتی صفحات شما در گوگل رتبه نخواهد گرفت!

Spam Score به موارد خیلی زیادی بستگی دارد که چند مورد از مهمترین آنها عبارتند از :

 • محتوای کم ارزش و بی کیفیت
 • تعداد بک لینک زیاد به چند صفحه محدود از سایت
 • ناهمخوانی درصد بک لینک های فالو و نوفالو
 • و …

این پست به مرور زمان آپدیت شده و اصطلاحات سئو تکنیکال بیشتری به آن اضافه می شود.

خب دوستان، چهاردهمین مقاله از چالش #صدروز_نویسندگی به اتمام رسید. حتما تو توییتر نظرتون رو درباره این چالش به من منتقل کنین.
درضمن کامنت و اشتراک گذاری این مقاله در شبکه های اجتماعی (توییتر+لینکدین) فراموش نشه! ممنون 🙂

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *