بانس ریت (Bounce Rate) یا نرخ پرش یکی از فاکتورهای مهم دنیای سئو می باشد که تعریف درست و مشخصی از آن در دسترس نیست!

با این وجود، این پارامتر فوق العاده در بهینه سازی سایت مهم و حیاتی بوده و لازم است که بتوانیم میزان آن را کنترل کنیم.

بنابراین در این مقاله می خواهم به چیستی بانس ریت و همچنین ۱۳ راهکار کاهش آن بپردازم. با من همراه باشید …

آپدیت ۱۱ فروردین ۹۸ – برای اطلاع از آپدیت بعدی، در خبرنامه عضو شوید.

بانس ریت (Bounce Rate) چیست؟

بانس ریت یکی از اصطلاحات مهم دنیای سئو می باشد که درباره تعریف آن کمی اختلاف نظر وجود دارد. بنابراین لازم است که در ابتدای کار تعریف خوبی از آن بیان کنم :

بانس ریت یا نرخ پرش عبارتست از درصد بازدیدهایی که در آن کاربر بدون انجام هیچ گونه فعالیت دیگری، سایت شما را ترک می کند.

زیاد بودن بانس ریت نشان می دهد که صفحات لندینگ پیج سایت شما برای کاربران مناسب نیست. پس بنابراین خوب است که بانس ریت سایت به طور کلی پایین باشد، چرا که نشان دهنده این است که کاربران با سایت تمایل داشته اند.

اما چرا بانس ریت از نظر من و خیلی از متخصصان دیگر فاکتور مهمی است؟

بانس ریت فاکتوری وابسته و موثر است، یعنی هم وابسته به یک سری عوامل دیگر بوده و هم در یک سری موارد دیگر موثر است.

به عنوان مثال بانس ریت در نرخ تبدیل سایت موثر است و برای بهینه سازی نرخ تبدیل یا CRO، باید به نرخ پرش سایت خود توجه کنید. چرا که معمولا یکی از دلایلی که سبب می شود نرخ تبدیل یک وبسایت پایین باشد، این است که کاربران زود از آن خارج می شوند و زیاد در سایت نمی چرخند!

تفسیر میزان نرخ پرش سایت

همیشه بانس ریت زیاد بد نیست. بانس ریت کم هم همیشه خوب نیست! بلکه باید بسته به شرایط مختلف، میزان نرخ پرش سایت را تفسیر کرد.

به عنوان مثال بلاگ ها (مثل وبمستر خاکستری)، به طور کلی بانس ریت زیادی (در حد ۶۰ – ۸۰ %) دارند چرا که کاربران معمولا بعد از خواندن یک مطلب، سایت را ترک می کنند.

کاهش نرخ پرش سایت | کاهش بانس ریت سایت | نرخ پرش یا بانس ریت چیست
بانس ریت سایت وبمسترخاکستری ! تعجب نکنید، این عدد خیلی زیاد نیست!

یا به عنوان مثال پایین بودن بیش از حد نرخ پرش (در حد ۱۰ – ۲۰ %) می تواند مربوط به مشکلات تکنیکال سایت شما باشد.

بنابراین هنگامی که می خواهید میزان بانس ریت سایت را تفسیر کنید، باید به مواردی مانند موارد زیر توجه کنید :

۱/ خواست مخاطب (User Intent)

در مقاله «۱۰ استراتژی سئو در سال ۱۳۹۸» به اهمیت خواست مخاطب در سئو اشاره کردم. در هنگام تفسیر نرخ پرش، باید به این موضوع توجه کنید که آیا واقعا به خواست درونی مخاطب پاسخ مناسب داده اید یا نه؟

۲/ نوع وبسایت

همانطور که گفتم برخی وبسایت ها مانند بلاگ ها، به طور کلی بانس ریت زیادی دارند.

۳/ دیوایس کاربر

دیوایس کاربر می تواند بر روی نرخ پرش تاثیر بگذارد. به عنوان مثال اگر وبسایت شما برای گوشی بهینه سازی نشده باشد، می تواند برای کاربرانی که با تلفن همراه وارد سایت شما می شوند، نرخ پرش زیادی را تجربه کند.

۴/ کانال بازاریابی

بسته به نوع کسب و کار و مخاطبتان، ممکن است شاهد این باشید که ورودی های یک کانال بازاریابی (مثلا اینستاگرام) نرخ پرش پایین یا بالایی دارند.

۱۳ راهکار برای کاهش بانس ریت

اگرچه خیلی از متخصصان سئو می گویند بانس ریت بر سئو تاثیری ندارد، اما من می گویم می توان آن را موثر فرض کرد!

خیلی از مواردی که بر سئو موثر هستند، تقریبا به همان نسبت سبب تغییر در نرخ پرش سایت نیز می شوند. به عنوان مثال افزایش سرعت بارگذاری سایت به همان نسبت که سبب کاهش بانس ریت می شود، در رشد مثبت سئو سایت نیز موثر است.

بنابراین من می گویم به طور کلی :

کاهش بانس ریت، می تواند سبب رشد وبسایت شما در سئو شود.

همچنین توصیه می کنم اگر فرصت داشتید مقاله «تجربه کاربری و سئو» را بخوانید. در این مقاله تجربه کاربری و سئو را برمبنای بانس ریت تفسیر کرده ام.

اکنون در این بخش می خواهم ۱۳ راهکار کاربردی کاهش نرخ پرش سایت را به شما آموزش بدهم.

۱/ تجربه کاربری کلی سایت خود را ارتقا دهید.

همانطور که در دوره «سئو به زبان ساده» گفتم، بانس ریت را می توان یکی از معیارهای کیفیت تجربه کاربری یک وبسایت دانست. بانس ریت زیاد نشان دهنده عدم رضایت کاربران و در نتیجه تجربه کاربری ضعیف آن سایت می باشد.

به همین دلیل ارتقای کلی تجربه کاربری سایت و کسب و کار آنلاین شما می تواند تاثیر زیادی بر روی کاهش میزان نرخ پرش سایتتان داشته باشد.

البته توجه کنید که تجربه کاربری یک کسب و کار، فقط به سایت آن کسب و کار بستگی ندارد بلکه برخی جنبه های فعالیت آفلاین آن بیزینس را هم در بر می گیرد.

۲/ سرعت بارگذاری سایت خود را بهینه کنید.

کاربران اینترنتی امروزه بسیار بی حوصله اند. فقط چندثانیه تاخیر در لود شدن سایت شما، سبب می شود تا سایتتان را ببندند و به دنبال سایت دیگری بروند! (به همین راحتی!!)

بنابراین هرچقدر سرعت لود سایت شما کندتر باشد، بانس ریت شما نیز درصد بیشتری را نشان می دهد.

برای تست سرعت سایت خود می توانید از ابزار GTMetrix یا Pingdom استفاده کنید و سپس با توجه به خطاهای گزارش شده، نسبت به برطرف کردن آنها اقدام کنید.

درباره راهکارهای بهینه سازی سرعت سایت بارها در مقالات مختلف صحبت کرده ام اما اگر بخواهم مهمترین آن را بگویم، باید به اهمیت انتخاب هاست مناسب اشاره کنم.

یکی از مناسب ترین و مطمئن ترین شرکت های ارائه خدمات هاستینگ، شرکت ایران سرور است که در صورتی که سایت وردپرسی دارید هاست وردپرس، و در غیراینصورت سایر هاست های آن را به شما توصیه می کنم.

۳/ بهینه سازی سایت برای موبایل

همانند همه مقالاتی که به سئو مربوط می شود، در این مقاله هم مجدد به اهمیت و ضرورت بهینه بودن سایت شما برای موبایل اشاره می کنم.

اگر سایت شما برای موبایل بهینه نباشد، تعداد زیادی از کاربران خود را از دست می دهید و این برای نرخ پرش سایت شما یعنی فاجعه!

البته جدا از این موضوع، با توجه به الگوریتم Mobilegeddon که در مقاله «الگوریتم های گوگل» بررسی شد، بهینه بودن سایت برای موبایل یکی از فاکتورهای رتبه بندی گوگل نیز می باشد.

بنابراین اگر رتبه خوب، بانس ریت پایین و نرخ تبدیل بالا می خواهید، سایتتان را برای موبایل بهینه سازی کنید.

این کار معمولا در سایت های وردپرسی با انتخاب یک قالب ریسپانسیو به راحتی امکان پذیر است اما متاسفانه در CMS های اختصاصی کمی هزینه بر بوده و نیاز به زمان دارد!

۴/ خوانایی محتوای خود را افزایش دهید.

یکی از دلایلی که سبب می شود کاربران سایت شما را ترک کنند، خوانا نبودن محتوای شماست. جذب واقعی کاربر تازه بعد از شروع خواندن محتوا صورت می گیرد.

بنابراین باید سعی کنید محتوای خود را به صورت ساده و خوانا سازماندهی کنید.

به عنوان مثال برخی از مواردی که در این راه شما را یاری می کند عبارتند از :

 • استفاده از هدینگ ها و عناوین
 • استفاده از پاراگراف های کوتاه
 • استفاده از لیست ها
 • استفاده از عکس ها، چارت ها، اسکرین شات ها و نقل قول ها
 • بولد کردن برخی از کلمات (در حد تعادل)
 • پرسش از مخاطبان در طول محتوا، به منظور به چالش کشیدن آنها
 • افزودن بخش نتیجه گیری به پایان محتوا
 • و …

۵/ پاپ آپ و تبلیغات مزاحم ممنوع!

همانطور که در ابتدای ورودتان به این صفحه با یک پاپ آپ مزاحم روبرو شدید، باید بدانید که این کار بانس ریت را افزایش می دهد، مثل همان اتفاقی که هر روزه برای وبمسترخاکستری می افتد! به همین دلیل من تصمیم دارم به زودی این پاپ آپ ها را حذف کنم.

البته هیچ کس منکر این حقیقت نیست که پاپ آپ ها می توانند لیدهای زیادی برای ما جمع کنند اما حقیقت این است که برای سئو خیلی مناسب نیستند.

توصیه من به شما برای اینکه هم به سئو سایت خود لطمه نزنید و هم بتوانید لید جمع کنید، این است که از یکی از روش های زیر استفاده کنید :

 1. از نوارهای اطلاع رسانی بالا یا پایین سایت به جای پاپ آپ استفاده کنید، مطابق چیزی که در بالای همین صفحه به رنگ قرمز مشاهده می کنید. اگر وبسایت وردپرسی دارید، برای این کار می توانید از افزونه WP Notification Bar استفاده کنید.
 2. پاپ آپ خود را به محض ورود کاربر نمایش ندهید. ترجیحا پاپ آپ را به گونه ای تنظیم کنید که هنگام خروج کاربر و یا پس از یک تاخیر ۱۰ الی ۲۰ ثانیه ای به او نمایش داده شود. در این حالت کاربر کار خود را در سایت ما انجام داده است و تقریبا تصمیم خود را مبنی بر ماندن یا رفتن گرفته است !!! حال موقع رفتن یک پیشنهاد جذاب هم به او می دهیم، شاید جذب شد!

۶/ دکمه CTA ترغیب کننده بسازید.

طبق تحقیقات، ۴۷ درصد وبسایت ها یک دکمه CTA یا دعوت به اقدام واضح دارند که در کمتر از ۳ ثانیه توجه کاربر را جذب می کند. شما چطور؟

شما باید در صفحه خود یک دکمه کال تو اکشن قدرتمند طراحی کنید، به نحوی که در اولین نگاه توجه کاربر را به خود جذب کند. به این ترتیب می توانید هم نرخ پرش و هم نرخ تبدیل سایت خود را بهینه سازی کنید.

تجربه نشان داده است که ارائه یک دوره رایگان استفاده از خدمات و یا آموزش رایگان به مخاطب بهترین گزینه ها برای تبدیل مخاطب به مشتری هستند.

۷/ لینک سازی داخلی سایتتان را بهینه کنید.

در تعریف بانس ریت گفتم : «درصد کاربرانی که پس از مشاهده فقط یک صفحه از سایت …» ، پس بنابراین اگر بتوانید کاربر را به صفحه دیگری از سایتتان منتقل کنید، در واقع نقش او را در افزایش بانس ریت از بین برده اید.

لینک سازی داخلی در این راه بسیار به شما کمک می کند، اما نه به هر شکلی!

خیلی از افراد از افزونه های خودکار لینک سازی میان محتوا مانند Inline Related Post استفاده می کنند که به نظر من خیلی مناسب نیست چرا که استراتژی و هدف خاصی پشت آن نیست.

لینک سازی داخلی مناسب یعنی روشی که من در داخل مقالاتم از آن استفاده می کنم. کمی محتواهای من را زیر و رو کنید متوجه می شوید 😊

بنابراین اهمیت لینک سازی داخلی در کاهش بانس ریت را دست کم نگیرید!

۸/ لینک هایتان باید در صفحه دیگری باز شود.

در سایت های وردپرسی اگر یک لینک درون محتوا ایجاد کنید، می بینید که به طور پیش فرض این لینک در همان صفحه باز می شود که اصلا خوب نیست!

سعی کنید تمامی لینک های درون محتوایی خود را به گونه ای تنظیم کنید تا در یک تب جدید باز شوند.

علت این است که هنگامی که لینک های شما درون همان صفحه باز می شوند، سبب سردرگمی مخاطب شده و دیگر علاقه ای به ماندن در سایت شما ندارد. اما اگر لینک ها در یک تب جدید باز شوند، کاربر با خیال آسوده می تواند لینک های مورد علاقه خود را باز کند و سر فرصت آنها را ببیند.

بنابراین این کار باعث می شود تا مخاطبان از سایت شما زده نشوند و بانس ریت سایت شما افزایش نیابد!

۹/ از ویدیوها استفاده کنید.

بحث ویدیو از سایر مالتی مدیاها جداست و اهمیت و تاثیر فوق العاده بیشتری دارد!

ویدیوهایی که در پس زمینه یک سایت اجرا می شوند و یا در کنار دکمه CTA قرار دارند می توانند مخاطب را درگیر و توجه او را به خود جلب کنند.

بنابراین حتما به شما توصیه می کنم تا حد ممکن در صفحات سایت خود از ویدیوها استفاده کنید تا کاربران را بیشتر و بیشتر در سایت خود اسیر کنید.

۱۰/ استفاده از سایر انواع مالتی مدیا

عکس، انیمیشن ها، گیف ها و … همگی سبب تعامل مخاطب با صفحه وبسایت می شود و می توانند او را برای ماندن در صفحه ترغیب کنند.

معمولا اینفوگرافیک ها و چارت ها و نمودار ها بهتر از بقیه موارد در کاهش بانس ریت سایت و ماندگار کردن کاربر در سایت موثر هستند.

۱۱/ استفاده از کامنت مارکتینگ

کامنت ها یک بخش دیگر در اکثر صفحات وب هستند که می توانند کاربر را نمک گیر کنند!

در دوره «سئو محتوا پیشرفته» به طور کامل به بحث کامنت مارکتینگ پرداخته ام و به کمک نکاتی که در آن دوره ذکر شد، می توانید کاربر را به بهانه کامنت گذاشتن، وادار به تعامل با سایتتان کنید.

۱۲/ ارتقای کیفیت جستجوی داخلی سایت

اکثر سایت ها یک بخش برای جستجوی داخلی سایت خود دارند اما معمولا اگر در این بخش ها نیاز خود را جستجو کنید، نتایج دلخواه بدست نمی آید!

اکثر کاربرها هنگامی که وارد صفحه ای می شوند و نیاز خود را در آنجا پیدا نمی کنند، یک شانس دیگر به شما می دهند و اقدام به جستجو در سایت شما می کنند اما متاسفانه اکثر ما باز هم این فرصت را از دست می دهیم.

بنابراین حتما سعی کنید کیفیت موتور جستجو داخلی سایت خود را ارتقا دهید تا بتوانید کاربر را در سایت خود نگاه داشته و بانس ریت سایت خود را کاهش بدهید.

۱۳/ طراحی مناسب صفحه ۴۰۴ سایت

در اکثر سایت ها به علت عدم بررسی و پیگیری منظم، صفحات ۴۰۴ مختلفی بوجود می آید (در وبمسترخاکستری هم کم نیست!) و اغلب ساختار این صفحات به این شکل است که صرفا یک خطا را به کاربر نشان می دهد.

حال فرض کنید کاربری در هنگام مشاهده سایت شما، با یک صفحه ۴۰۴ برخورد کند. اگر این صفحه طراحی مناسبی نداشته باشد، طبیعتا کاربر خیلی سریع از آن خارج می شود.

بنابراین برای اینکه تا حد ممکن کاربر را در سایت خود نگاه داریم، باید چندنکته مهم را در طراحی صفحه ۴۰۴ رعایت کنیم :

 • در رابطه با علت خطا، توضیحات مناسب به کاربر داده شود.
 • به صفحات اصلی سایت لینک شده باشد.
 • قابلیت جستجو در میان محتویات سایت را داشته باشد.

خب دوستان، این مقاله هم به اتمام رسید. مثل همیشه منتظر نظرات ارزشمند شما هستم!
در ضمن خوشحال میشم اگر این مقاله رو در شبکه های اجتماعی (خصوصا توییتر و لینکدین) به اشتراک بذارین.
راستی عیدتون هم مبارک!

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *