تا به اینجا در سری مقاله های رپورتاژ آگهی ، درباره چیستی رپورتاژ و فواید آن و همچنین تاثیر آن در برندینگ و  سئو صحبت کرده ام.

بنابراین در این مقاله نوبت می رسد به معیارهای انتخاب بهترین رسانه برای انتشار رپورتاژ خبری !

به همین دلیل در این مقاله ۹ مورد از این معیارها را با هم بررسی خواهیم کرد.

با من همراه باشید…

آپدیت ۶ مهر ۹۸ – برای اطلاع از آپدیت بعدی، در خبرنامه عضو شوید.

۱/ موضوع وبسایت هدف

طبیعی است که موضوع وبسایت هدف باید با کسب و کار شما همخوانی داشته باشد و به نوعی باید مخاطبان وبسایت هدف، تا حدودی مخاطبان کسب و کار شما هم باشند.

تنها در این صورت است که رپورتاژ خبری شما می تواند تاثیر خوبی بر روی رشد کسب و کارتان بگذارد، در غیر اینصورت جز هدر رفت هزینه چیزی برایتان نخواهد داشت.

پس حتما بحث موضوع وبسایت هدف را جدی بگیرید چرا که تقریبا مهم ترین اصل می باشد!

در ضمن به این نکته هم توجه کنید که هرچه موضوع وبسایت هدف تخصصی تر باشد و بیشتر به زمینه کاری شما نزدیک باشد، ارزش بیشتری دارد.

به عنوان مثال اگر من بخواهم برای وبمسترخاکستری در سایت ایسنا (که یک خبرگزاری عمومی است) رپورتاژ بروم، نسبت به زمانی که در زومیت (که یک مجله اینترنتی در حوزه فناوری است) رپورتاژ ثبت می کنم، ارزش کمتری به سایت من افزوده می شود.

پس حتما برای انتخاب یک سایت مناسب از لحاظ موضوعی وقت بگذارید.

۲/ جنس مخاطبان وبسایت هدف

جنس مخاطبان وبسایتی که می خواهید در آن رپورتاژ ثبت کنید خیلی مهم است. خصوصا هنگامی که دید شما فراتر از بحث سئو پیش می رود و می خواهید برندینگ هم داشته باشید.

در بررسی جنس مخاطبان وبسایت هدف، از یک طرف بحث هایی مانند سن و جنس و … مهم است که تا حدودی با توجه به موضوع سایت مشخص می شود. از طرف دیگر مواردی مانند این که خوانندگان وبسایت تا چه اندازه آن را دنبال می کنند، هر چند وقت یکبار به آن سر می زنند و …

اگر می خواهید فقط اثر سئو از رپورتاژ خبری دریافت کنید، احتمال دارد که این مورد برای شما مهم نباشد، اما اگر می خواهید برندینگ هم انجام بدهید، لازم است که بدانید با چه نوع مخاطبانی سر و کار دارید.

وبسایتی که خوانندگان آن به طور مرتب به آن سر نزنند و آن را چک نکنند، خیلی به درد شما نمی خورد!

توصیه من به شما این است که با کمک ابزارهایی مانند Similarweb ، تا حدودی مقدار Returning Visitor های هر سایتی را بدست بیاورید.

هرچقدر این میزان بالاتر باشد، نشان دهنده این است که کاربران وفادار بیشتری دارد که مدام به آن سر می زنند.

* حرفه ای ها بخوانند : خواهشا از الکسا اطلاعات نگیرید و به آن اکتفا نکنید! امروزه تنها با نصب چند افزونه و چند پکیج پاپ آپ، به راحتی می توان به الکسای زیر ۱۰۰ ایران رسید!

۳/ اعتبار وبسایت هدف از دید کاربران

در انتخاب بهترین رسانه برای انتشار رپورتاژ خبری ، خیلی مهم است که بدانید کاربران وبسایت هدف تا چه اندازه به آن اعتماد دارند.

هرچقدر کاربرها اعتماد بیشتری به وبسایت هدف داشته باشند، طبیعی است که رپورتاژ دادن در آن وبسایت برای شما سود بیشتری خواهد داشت.

این سود هم از نظر برندینگ می باشد، چرا که بیشتر به مقاله شما اعتماد می کنند و هم از نظر سئو می باشد، چرا که اعتماد بیشتر منجر به کلیک بیشتر بر روی لینک های شما شده که خود سبب افزایش قدرت بک لینک ها می شود.

توجه کنید که برخی از وبسایت ها تبلیغاتی بودن پست را برای کاربرانشان مشخص می کنند که این کار سبب می شود تا حدودی اعتماد کاربران بیشتر می شود. اگرچه مشخص نکردن آن، بیشتر به سود ماست!

۴/ ارزش سئو وبسایت هدف

طبیعتا هنگام ثبت رپورتاژ در هر وبسایتی، باید ارزش آن وبسایت از دید سئو را بررسی کنیم.

معمولی ترین کاری که خیلی از افراد انجام می دهند، توجه به DA و Spam Score وبسایت هدف می باشد که تا حدودی بیانگر کیفیت سایت از لحاظ سئو می باشد.

اما اگر فقط به همین موارد توجه کنید، با بقیه رقبایتان فرقی ندارید!

در دوره «سئو خارجی خاکستری» چندین نکته حرفه ای سئو در رپورتاژ آگهی را گفته ام و در اینجا می خواهم به یکی از آن نکات حرفه ای اشاره کنم. (اگر می خواهید در این دوره شرکت کنید، کد ۱۰۰boff را استفاده کنید و ۱۰۰ هزارتومان تخفیف بگیرید. کلیک کنید!)

نکته حرفه ای مربوط به رپورتاژ این است که هر چقدر وبسایت هدف معتبر باشد، اگر به رقبای ما و با کلمه کلیدی مدنظر ما لینک داده باشند، دیگر برای ما مفید نیستند!

شما باید تمام رپورتاژ هایی که رقبای شما در وبسایت هدف منتشر کرده اند را بررسی کنید تا مطمئن شوید با کلمه ای که مدنظر شماست، بک لینک نگرفته باشند! در غیر اینصورت ناچارا باید کلمه کلیدی خود را عوض کنید یا در سایت دیگری رپورتاژ ثبت کنید.

توجه به این نکته می تواند فوق العاده در قدرت رپورتاژ آگهی های شما تاثیر فوق العاده ای داشته باشد.

۵/ تعداد و نوع بک لینک های ارائه شده

یکی از مهمترین مواردی که در انتخاب بهترین رسانه برای انتشار رپورتاژ خبری باید به آن توجه کرد، تعداد و نوع بک لینک هایی است که وبسایت هدف به ما ارائه می دهد.

معمولا به این شکل است که ۲ تا ۴ بک لینک فالو در هر رپورتاژ خبری مجاز است، اما طبیعتا این موضوع درباره وبسایت های مختلف متفاوت است.

طبیعی است که تعداد کم بک لینک و نوفالو بودن آن، ارزش رپورتاژ خبری را کاهش می دهد و طبیعتا باید هزینه کمتری پرداخت کنید.

البته به این نکته توجه کنید که تعداد زیاد بک لینک سبب ارزشمند شدن رپورتاژ نمی شود چرا که میزان ثابتی اعتبار از آن صفحه هدف به سایت شما منتقل می شود و هرچقدر تعداد بک لینک ها افزایش پیدا کند، این اعتبار و ارزش میان آنها تقسیم می شود.

* حرفه ای ها بخوانند : نکته دیگر این است که معمولا وبسایت های ثبت کننده رپورتاژ معمولا می گویند همه بک لینک ها باید به یک دامنه باشد، اما اگر وبسایتی را پیدا کردید که با لینک دادن به چند دامنه مشکلی نداشت، حتما سعی کنید ۱ بک لینک خود را به یک سایت معتبر خارجی بدهید!

* حرفه ای ها بخوانند : توجه کنید که تعداد بک لینک های شما در یک رپورتاژ محدود است اما تعداد منشن های شما نه! بنابراین در حدی که اسپم نباشد و تبلیغاتی بودن پست را به رخ کاربران نکشد، از منشن بدون لینک استفاده کنید. (درباره این موضوع در دوره سئو خارجی خاکستری به طور مفصل صحبت کرده ام.)

۶/ دائمی یا موقتی بودن رپورتاژ

معمولا روند ثبت رپورتاژ خبری به این شکل است که رپورتاژ شما بصورت دائمی در وبسایت هدف ثبت می شود و تا زمان حیات این وبسایت، در آن وجود دارد.

اما از طرف دیگر برخی وبسایت ها هستند که رپورتاژ در آنها مدت دار است، یعنی پس از مدتی (مثلا ۶ ماه یا ۱ سال) رپورتاژ شما پاک می شود.

بنده به هیچ عنوان توصیه نمی کنم در چنین وبسایت هایی رپورتاژ بدهید چرا که حکم لینک های اجاره ای را دارند که شدیدا توسط گوگل رصد می شود و می تواند شما را به وادی جریمه برساند!

۷/ محل انتشار رپورتاژ

هنگام انتخاب بهترین رسانه برای انتشار رپورتاژ خبری ، به این موضوع توجه داشته باشید که رپورتاژ شما در صفحه اصلی و لابلای مطالب سایت نیز نمایش داده شود.

چون گهگاهی دیده می شود که وبسایت هایی هستند که رپورتاژ شما را فقط در دسته بندی تبلیغات و رپورتاژ آگهی ها منتشر می کنند و مطلب شما خیلی مورد توجه بازدیدکنندگان قرار نخواهد گرفت.

بنابراین توصیه اکید دارم که به این موضوع توجه کنید.

۸/ محدودیت تعداد کلمات و تصاویر

توصیه من به شما این است که تا می توانید در وبسایتی رپورتاژ بدهید که محدودیتی از لحاظ تعداد کلمات و تصاویر برای شما در نظر نگیرد.

طبیعی است که تعداد کلمه بیشتر محتوا، تا حدودی تاثیر مثبت بر سئو دارد و وبسایتی که برای ثبت رپورتاژ برای شما محدودیت کلمه در نظر می گیرد، مشخصا چیزی از سئو نمی داند و بنابراین بهتر است در آنجا رپورتاژ ندهید.

خب دوستان، بیستمین مقاله از چالش #صدروز_نویسندگی به اتمام رسید. حتما تو توییتر نظرتون رو درباره این چالش به من منتقل کنین.
درضمن کامنت و اشتراک گذاری این مقاله در شبکه های اجتماعی (توییتر+لینکدین) فراموش نشه! ممنون 🙂

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *