در سری مقالات رپورتاژ آگهی درباره ۰ تا ۹۰ آن رپورتاژ خبری و مسائل مربوط به آن صحبت کردم و فقط ۱ قسمت دیگر باقی مانده است و آن تکنیک های لینک سازی در رپورتاژ آگهی است.

همانطور که می دانید در اکثر مواقع رپورتاژ آگهی برای بهبود سئو سایت مورد استفاده قرار می گیرد و اگر به تکنیک ها و نکات لینک سازی آن مسلط باشید، ارزش بیشتری را نصیب سایت خود خواهید کرد.

این مقاله قطعا نکات آموزشی فوق العاده ای برای شما خواهد داشت.

با من همراه باشید…

آپدیت ۱۴ مهر ۹۸ – برای اطلاع از آپدیت بعدی، در خبرنامه عضو شوید.

خلاصه ماجرا : لینک، رپورتاژ، گوگل و سئو !

در مقالات قبلی درباره این موضوع به دفعات صحبت کرده ام اما لازم است بار دیگر به طور خلاصه به این موضوع بپردازیم که دیدگاه گوگل درباره بک لینک های درون رپورتاژ آگهی چیست.

همانطور که می دانید گوگل به شدت با بک لینک هایی که در ازای آنها پول پرداخت شده باشد، مخالف است و اگر به کمک الگوریتم پنگوئن متوجه این موضوع بشود، با سایت(های) متخلف برخورد خواهد کرد.

به عبارتی گوگل از ما تقاضا دارد که سئو کلاه سفید را سرلوحه کار خود قرار دهیم، اما نمی داند که چنین چیزی در فضای وب ایران غیرقابل اجراست!

به همین دلیل ما به ناچار از تکنیک های سئو کلاه خاکستری در فرآیندهای سئو خود استفاده می کنیم و لینک سازی در رپورتاژ آگهی یکی از این تکنیک ها می باشد.

لینک سازی در رپورتاژ آگهی به این دلیل تاثیر زیادی دارد که بک لینک ها همگی بک لینک درون محتوا محسوب می شوند و با توجه به ماهیت رپورتاژ آگهی، بازدید و کلیک زیادی هم دریافت می کنند.

اتفاقا به همین دلیل است که گوگل با این موضوع مشکل دارد، چرا که لینک سازی در رپورتاژ آگهی فوق العاده در رتبه بندی سایت ما در نتایج جستجو تاثیرگذار است و گوگل نمی خواهد شخص دیگری در نتایج آن دست کاری کند!

اما فراموش نکنید که گوگل همانند یک خالق مهربان و دلسوز، راه دیگری هم پیش پای ما گذاشته است!

طبق سیاست های گوگل، اگر می خواهید رپورتاژ آگهی برای کسب و کار خود منتشر کنید، می توانید دو شرط زیر را رعایت کنید تا هیچ جریمه ای گریبان گیر وبسایت شما نشود :

 • تبلیغاتی بودن آن را به کاربران اطلاع بدهید.
 • تمامی بک لینک های خود را به صورت nofollow درج کنیم.

طبیعی است اگر نخواهید هیچکدام از این دو مورد را در مورد رپورتاژ آگهی های خود رعایت کنید، چون هیچ سئوکار عاقلی چنین کاری نمی کند.

پس راه دور زدن گوگل دقیقا چیست؟

در بخش بعدی به آن می پردازم…

کلاه سفید جلوه دادن لینک سازی

تنها راهی که می توانیم رپورتاژ آگهی خود را به همان شکلی که می خواهیم منتشر کنیم و گوگل ما را جریمه نکند، این است که رنگ و لعاب کلاه سفیدها را به خود بگیریم!

در دوره «سئو خارجی خاکستری» و در مبحث «فرار از پنالتی گوگل» گفته ام که تنها راه فرار از جریمه های گوگل این است که :

به گونه ای طبیعی رفتار کنیم که انگاری نمی دانیم سئو چیست!

بنابراین در مورد لینک سازی در رپورتاژ آگهی هم باید به گونه ای رفتار کنید که انگاری از اصول سئو بی خبرید و اصلا شما آن رپورتاژ را منتشر نکرده اید.

اما چگونه این اتفاق می افتد؟ بسیار ساده است! فقط کافیست مواردی مانند موارد زیر را رعایت کنید :

 • رپورتاژ شما خیلی تبلیغاتی نباشد.
 • رپورتاژ شما برای کاربر مفید باشد و بازدید مداوم جذب کند.
 • رپورتاژ شما در کلمات کلیدی مربوطه در SERP رتبه داشته باشد.
 • بک لینک های درون رپورتاژ شما بیش از حد بهینه سازی نشده باشند.
 • و …

امیدوارم با این چند مورد به خوبی متوجه منطق پشت حرف های من شده باشید.

حرف من این است که طبیعی جلوه کنید، به گونه ای که گوگل باور کند شما هیچ نقشی در انتشار رپورتاژ آگهی نداشته اید.

اما شاید برایتان این سوال پیش بیاید که :«اگر این کارها رو بکنم دیگه بک لینک های من ارزشی ندارن…»، ولی نگران نباشید! در بخش بعدی به قسمت اصلی این مقاله می رسیم و نکات و تکنیک هایی حرفه ای برای لینک سازی در رپورتاژ آگهی به شما آموزش می دهم که ارزش رپورتاژ شما را چندبرابر می کند!

تکنیک های حرفه ای لینک سازی در رپورتاژ آگهی

تبریک می گویم، شما به بخش اصلی این مقاله رسیده اید!

در این بخش می خواهم نکات و تکنیک هایی را به شما آموزش بدهم که علاوه بر اینکه به طبیعی بنظر رسیدن شما از دید گوگل کمک می کند، بلکه ارزش سئو رپورتاژ و بک لینک های درون آن را هم افزایش می دهد.

پس حتما ادامه مقاله را بخوانید :

۱/ از تعداد بک لینک های خود سواستفاده نکنید!

معمولا در هر رپورتاژ آگهی به شما اجازه درج بین ۲-۵ لینک را می دهند.

عده ای از افراد تصور می کنند که باید تمامی این ۵ بک لینک را به سایت خود بدهند در صورتی که این کار برای شما یک خطر جدی است!

کاملا واضح است که یک پست وبلاگ اگر تنها ۵ لینک داشته باشد و ۵ لینک آن به یک سایت دیگر اشاره کند، به احتمال زیاد تبلیغاتی است و گوگل این را بهتر از هر کسی متوجه می شود.

نمی گویم از بک لینک های خود استفاده نکنید، اما سواستفاده نکنید!

فرضا اگر امکان درج ۵ بک لینک را دارید، یکی از آنها را به یک سایت معتبر و مرتبط دیگر بدهید و یکی دیگر را به صفحات دیگر سایت منتشر کننده رپورتاژ بدهید.

در اصطلاح خودمانی به این کار می گویند : «رد گم کنی!»

شما با این کار هم لینک سازی داخلی انجام داده اید (که قبلا بارها از تاثیرات آن گفته ام) و هم فرصت این را دارید که نام وبسایت خود را در کنار یک وبسایت معتبر دیگر درج کنید و از همه مهمتر، ردپای سئو کثیف خود را هم پاک کنید! زیبا نیست؟ 🙂

۲/ انکرتکست ها را بهینه سازی نکنید!

بهینه سازی بیش از حد انکرتکست ها هنگام لینک سازی در رپورتاژ آگهی می تواند بزرگترین اشتباه شما باشد و حتی آخرین اشتباه شما 🙂

معمولا افرادی که دانش کمی در این حوزه دارند، سعی می کنند اکثر بک لینک های خود را با کلمات کلیدی درج کنند و همانطور که می دانید، این کار به گوگل سیگنال های خطرناکی می دهد.

امروزه یکی از فاکتورهای طبیعی بودن از دید گوگل این است که اکثر بک لینک های یک سایت با انکرتکست نام برند باشد.

یعنی به عنوان مثال اگر من بخواهم برای وبمسترخاکستری بک لینک بسازم، باید چیزی در حدود ۷۰% از بک لینک های سایت من با انکرتکست هایی شبیه موارد زیر باشد :

 • وبمسترخاکستری
 • وب مستر خاکستری
 • گری وبمستر
 • graywebmaster.com
 • Gray Webmaster
 • و …

بنابراین فرضا اگر اجازه درج ۵ بک لینک را دارید، تنها ۱ مورد آن را با کلمه کلیدی بدهید و باقی آن ها را با کلمات برند به خود لینک کنید.

همچنین می توانید برای طبیعی تر شدن بیشتر، از انکرتکست های عمومی استفاده کنید.

انکرتکست های عمومی عبارتند از :

 • اینجا
 • کلیک کنید.
 • برای مراجعه به سایت مربوطه، کلیک کنید.
 • و …

۳/ لینک های مهمتر را در ابتدای رپورتاژ درج کنید.

یک قانون نانوشته و تجربی می گوید که گوگل به بک لینک هایی که به بالای صفحه نزدیک تر است، ارزش بیشتری می دهد.

بنابراین توصیه من به شما این است که ۱ یا ۲ بک لینک مهم تر خود را در ابتدای رپورتاژ درج کنید و باقی بک لینک ها را در ادامه استفاده کنید.

همچنین بهتر است یکی از بک لینک هایی که در ابتدا درج می شود، لینک داخلی و بک لینک دیگری به سایت خودمان باشد.

می خواهید حرفه ای تر شوید؟!

طبیعتا نکاتی که در این مقاله گفته شد، همه چیز نیست! سئو و خصوصا سئو کلاه خاکستری گسترده تر از آن است که فکر می کنید.

به همین دلیل من دوره ای تحت عنوان «سئو خارجی خاکستری» آماده کرده ام و در آن به طور کامل درباره فاکتورهای موثر در سئو خارجی مانند؛ بک لینک، منشن ها، سوشیال سیگنال و … توضیح داده ام.

نکات حرفه ای تر لینک سازی در رپورتاژ آگهی نیز بخشی از این دوره است که می توانید در این دوره آن ها را آموزش ببینید.

کافیست با کد ۱۰۰boff و با تخفیف ۱۰۰ هزارتومانی در این دوره ثبت نام کنید و همان لحظه ویدیو آن را دریافت کنید 🙂 مطمئن باشید که پشیمان نمی شوید!

برای شرکت در این دوره کلیک کنید…

خب دوستان، بیست و هشتمین مقاله از چالش #صدروز_نویسندگی به اتمام رسید. حتما تو توییتر نظرتون رو درباره این چالش به من منتقل کنین.
درضمن کامنت و اشتراک گذاری این مقاله در شبکه های اجتماعی (توییتر+لینکدین) فراموش نشه! ممنون 🙂

2 پاسخ
 1. سلطانفر
  سلطانفر گفته:

  سلام ، چالشتون جالبه ، مطمئنم بعد از انتشار ۱۰۰ مقاله سایتتون رشد قابل توجهی هم در نتایج جستجو و هم در رتبه الکسا خواهد داشت. تایم داشته باشم مقالاتتون رو دنبال میکنم، توییتر ندارم اونجا کامنت بزارم. موفق باشید

  پاسخ
  • نیما حسن زاده
   نیما حسن زاده گفته:

   سلام دوست عزیز.
   نه الزاما با انتشار خالی خالی مقاله، سایت پیشرفت نمیکنه! ولی نکته مثبتی که داره این هستش که نیاز محتوایی کاربر داخل سایت تامین میشه و من هدفم بیشتر این مورد هستش.
   البته که متاسفانه به علت مشغله هایی که برام پیش اومده، شاید نتونم این چالش رو با همین کیفیت ادامه بدم که واقعا حیف هستش..

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *