موتورهای جستجو امروزه جز جدانشدنی زندگی ما انسان های اینترنتی است!

بیشتر از عموم مردم، وظیفه و تخصص ما سئوکاران به موتور جستجو ها آمیخته شده است، بنابراین لازم است ماهیت و نحوه عمل آن ها را به خوبی بشناسیم.

در این مقاله می خواهم همه مواردی که لازم است درباره موتورهای جستجو بدانید را بازگو کنم.

پس تا انتهای مقاله با من همراه باشید.

آپدیت ۴ فروردین ۹۸ – برای اطلاع از آپدیت بعدی، در خبرنامه عضو شوید. 

اهمیت آشنایی نحوه کار موتورهای جستجو

موتور جستجو یک ماشین پاسخ گویی به سوالات است. انسان ها امروزه پاسخ بسیاری از سوالات و نیازهای خود را به کمک موتورهای جستجو می یابند.

برخی از موتورهای جستجو بزرگ در دنیا عبارتند از گوگل، یاهو و بینگ که گوگل در این میان بیشترین سهم را دارد.

موتورهای جستجو مخصوصا گوگل، سبب به وجود آمدن علمی به نام سئو (SEO) شده اند! علمی که جنگ و جدال بسیاری میان کسب و کارهای اینترنتی بزرگ راه انداخته است.

در این میان بیشترین موفقیت از آن کسی می شود که سئو و بهینه سازی سایت را بهتر بداند و اجرا کند، و کسی بهتر می تواند سئو را اجرا کند که بهتر موتورهای جستجو و مفاهیم مربوط به آنها را درک کرده باشد.

به همین دلیل است که لازم دیدم این مقاله را بنویسم.

موتور جستجو چیست؟

همانطور که پیش تر گفتم، موتورهای جستجو ماشین های پاسخدهی به سوالات و مسائل روزمره ما هستند.

آنها میلیاردها صفحه و محتوای مختلف موجود در وب را بررسی می کنند و آنها را با صدها فاکتور و پارامتر مورد بررسی قرار می دهند تا در نهایت بهترین پاسخ را برای احتیاجات شما فراهم کنند.

تمامی این عملیات شناسایی و رتبه بندی محتواهای موجود در وب به وسیله فرآیندهایی به نام «کراول کردن» و «ایندکس کردن» انجام می شود.

اما قبل از هر چیز، برای اینکه محتوای شما در نتایج جستجو پدیدار شود، باید برای موتورهای جستجو قابل دسترسی باشد.

این موضوع قدم اول برای سئو می باشد چرا که اگر سایت شما قابل شناسایی نباشد، امکان ندارد در نتایج (SERP (Search Engine Results Page دیده شوید.

موتورهای جستجو چندین هدف و کاربرد دارند، که مهم ترین آنها عبارتند از  :

 • کراول/ایندکس کردن محتواهای موجود در فضای وب
 • فراهم کردن پاسخی مناسب برای نیاز کاربر در قالب لیستی از نتایج

در ادامه نحوه کار کردن موتورهای جستجو را بصورت دقیق تر بررسی خواهم کرد. با من همراه باشید…

موتورهای جستجو چگونه کار می کنند؟

همه ی موتورهای جستجو ۳ عمل اصلی زیر را انجام می دهند :

 1. کراول کردن : گشت و گذار در اینترنت برای شناسایی محتواهای موجود در سطح وب.
 2. ایندکس کردن : ذخیره و سازماندهی اطلاعاتی که در مرحله کراول کردن پیدا شده است. سرآغاز حضور یک صفحه در نتایج جستجو، ایندکس شدن است.
 3. رتبه بندی : ارائه محتوای ایندکس شده به کاربران در صورتی که پاسخ مناسبی برای احتیاجات آنها باشد.

اکنون لازم است بصورت دقیق تر به بررسی هر مرحله بپردازیم  :

کراول کردن موتورهای جستجو

کراول کردن، فرآیند شناسایی محتواهای جدید و یا آپدیت شده توسط  ربات های مخصوص (کراولر، خزنده، اسپایدر) موتورهای جستجو می باشد.

ربات های خزنده گوگل یا کراولر | آموزش سئو | آموزش کامل سئو | آموزش بهینه سازی سایت | آموزش SEO

ربات های خزنده گوگل یا اصطلاحا Spider ها

محتواهای موجود در وب انواع مختلفی دارند. محتوا می تواند متن باشد، می تواند یک عکس یا ویدیو باشد، حتی می تواند یک فایل pdf باشد و … .

فارغ از نوع محتوا، شناسایی همه انواع محتوا توسط لینک ها صورت می گیرد.

روند کار به این شکل است که ربات ها ابتدا با یک تعداد محدود از صفحات وب کار خود را آغاز می کنند و سپس لینک هایی که در هر صفحه وجود دارند را دنبال می کنند و به صفحات جدیدی می رسند. در پایان این فرآیند، حجم عظیمی از صفحات اینترنتی توسط این ربات ها، کراول شده است.

ایندکس کردن موتورهای جستجو

فرآیند ذخیره تمامی اطلاعات و پردازش آنها توسط موتور جستجو ، ایندکس کردن گفته می شود.

با توجه به اینکه حجم اطلاعات و محتواهای موجود در وب بسیار زیاد است، بنابراین موتورهای جستجو باید دیتابیس های فوق العاده بزرگ و قدرتمندی داشته باشند تا بتوانند این حجم از اطلاعات را ذخیره کنند.

ذخیره اطلاعات و محتواها در دیتابیس موتورهای جستجو سبب می شود در صورتی که یک کاربر عبارتی را جستجو کند، پاسخ مناسب، با سرعت و دقت بیشتری برای سوال او یافت شود.

رتبه بندی کردن موتورهای جستجو

هنگامی که کاربر اقدام به جستجو درباره یک عبارت خاص می کند، موتورهای جستجو در میان محتواهای ایندکس شده خود به دنبال مرتبط ترین محتوا می گردند. تنها هدف آنها این است که نیاز مخاطب را به بهترین شکل ممکن برطرف کنند.

فرآیند مرتب کردن نتایج جستجو براساس میزان ارتباط محتوایی را، رتبه بندی می گویند.

بنابراین می توان گفت هرچه یک وبسایت رتبه بالاتری داشته باشد، از نظر موتورهای جستجو ارتباط بیشتری با کوئری یا عبارت سرچ شده توسط کاربر دارد.

*نکتهشما هر زمان که اراده کنید می توانید بخشی از صفحات سایت خود و یا کل آن را غیرقابل کراول و غیرقابل ایندکس کنید، اما اگر می خواهید در نتایج جستجو دیده شوید حتما باید سایت شما قابل کراول کردن و ایندکس شدن باشد.

کراول (Crawl) و ایندکس (Index)

دنیای وب را به عنوان یک شهر شلوغ با کوچه پس کوچه های بسیار زیاد تصور کنید!

در راس هر خیابان یا هر کوچه، یک نقطه ایست وجود دارد. این نقاط ایست، محتواهای موجود در وب هستند و وظیفه گوگل و سایر موتورهای جستجو این است که به تمامی این محتواها دسترسی پیدا کند.

برای این امر لازم است که موتور جستجویی مانند گوگل، در خیابان ها و کوچه پس کوچه های این شهر راه بیافتد و تمام نقاط ایست را بررسی کند. این خیابان ها که محل عبور و مرور گوگل هستند، در واقع همان لینک ها می باشند.

بنابراین راه ارتباطی گوگل میان محتواهای مختلف این شهر، لینک ها یا همان خیابان ها هستند. اما سوال اینجاست که گوگل چگونه در این شهر رفت و آمد می کند؟

به کمک خزنده ها یا ربات های کراولر خود (Crawler or Spiders) !

در واقع ربات های خزنده گوگل همانند یک وسیله نقلیه در شهر رفت و آمد می کنند و محتوای موجود در دنیای وب را کراول می کنند.

بنابراین اگر بخواهیم کمی واقعی تر به موضوع نگاه کنیم، تمامی محتوای موجود در سراسر وب به وسیله لینک و بک لینک به یکدیگر متصل شده است و گوگل به کمک لینک ها که راه های ارتباطی هستند، از محتوایی به محتوایی دیگر می رود و آنها را کراول می کند.

حال پس از اینکه تمامی محتوای موجود در وب توسط گوگل یا موتورهای جستجوی دیگر شناسایی شد، لازم است که این محتواها به شکلی مخصوص توسط موتور جستجو ذخیره و یا اصطلاحا ایندکس شود.

ذخیره سازی اطلاعات به این دلیل انجام می شود که اگر هر شخصی در سراسر دنیا یک عبارت را جستجو کرد، به سرعت پاسخ مناسب را به وی نمایش دهند، چرا که تاخیر چندثانیه ای می تواند برای کاربر ناخوشایند باشد!

بازیابی (Retrieval) و رتبه بندی (Ranking)

تمامی افرادی که یک عبارت را در موتورهای جستجو سرچ می کنند، نیازمند اطلاعات در یک زمینه خاص هستند.

حال فرض کنید موتور جستجو تمامی محتوایی که ذخیره کرده است را به صورت یک لیست به فرد جستجو کننده نشان دهد. آیا همین کافی است؟

قطعا خیر!

تمامی محتواهایی که توسط موتور جستجو بررسی و ذخیره شده اند باید براساس دو فاکتور زیر غربال و رتبه بندی شوند :

 • ارتباط
 • کیفیت (ارزش یا اهمیت)

به عبارت دیگر اگر فردی عبارت « وبمستر خاکستری » را در یاهو جستجو کند، وظیفه یاهو این است که تمامی نتایج مرتبط با وبمستر خاکستری را جدا کرده و سپس آنها را به ترتیب کیفیت یا اهمیت برای مخاطب، رتبه بندی کند که طبیعتا در این لیست وبسایت وبمستر خاکستری باید در رتبه اول باشد.

اکنون لازم است بررسی کوتاهی بر روی دو فاکتور ارتباط و کیفیت داشته باشیم :

فاکتور رتبه بندی ۱ : ارتباط محتوایی

فاکتور ارتباط از نظر موتورهای جستجو موارد مختلفی را شامل می شود.

در سال های گذشته که موتورهای جستجو به اندازه کافی پیشرفته نبودند، تنها وجود کلمه کلیدی مدنظر در یک صفحه وب، نشان از ارتباط آن صفحه با کلمه جستجو شده داشت، اما امروزه چنین نیست!

امروزه موتورهای جستجو فاکتورهای فوق العاده بیشتری را مورد بررسی قرار می دهند تا کاملا مطمئن شوند نتیجه نمایش داده شده به کاربر، مطابق خواسته و نیاز اوست. به عنوان مثال برخی از این فاکتورها عبارتند از :

 • چگالی کلمه کلیدی
 • میزان استفاده از LSI ها
 • توجه به موضوع کلی سایت
 • دریافت سیگنال های کاربر به کمک الگوریتم RankBrain
 • و …

فاکتور رتبه بندی ۲ : کیفیت محتوا

منطق موتورهای جستجو درباره این فاکتور رتبه بندی این است که هرچه یک صفحه محبوب تر باشد، به احتمال قوی محتوای ارزشمندتری درون آن وجود دارد و کیفیت محتوای آن بیشتر است.

این استدلال در طول زمان و آزمایش های مختلف، نسبتا موفق بوده و نتایج خوبی داشته است. البته مهندسان و متخصصان هر روزه در حال بهبود الگوریتم ها هستند تا بتوانند کاربران را بیشتر از قبل راضی نگاه دارند.

توجه کنید که تعیین میزان کیفیت و ارتباط محتوایی به صورت دستی انجام نمی شود(!) و فرمول های محاسباتی و الگوریتم های زیادی برای این موضوع ایجاد شده اند.

بنابراین هر جستجویی که انجام می شود، موتورهای جستجو موظف هستند تا به کمک الگوریتم های خود، نتایج مرتبط و با کیفیت را پیدا کرده و آنها را به ترتیب اهمیت به کاربر نشان دهند.

موتورهای جستجو در الگوریتم های خود از موارد مختلفی به عنوان شناسه استفاده می کنند که در زبان متخصصان سئو به این شناسه ها «فاکتورهای رتبه بندی» یا Ranking Factor گفته می شود.

برایان دین در وبسایت BackLinko مقاله ای تحت عنوان ۲۰۰ فاکتور رتبه بندی گوگل نوشته است که اگر به سئو علاقمندید، توصیه می کنم حتما مطالعه کنید.

۴ نکته بیسیک سئو و موتورهای جستجو

همانطور که احتمالا می دانید، وبمستر خاکستری کار بیهوده نمی کند! هدف از انتشار این مقاله هم صرفا جذب ترافیک نیست و مثل همیشه نکات آموزشی در راه است.

تمام مواردی که تا به اینجا درباره موتورهای جستجو و خصوصا گوگل بیان کردیم، مقدمه ای بود برای بیان ۴ نکته ساده سئو که خیلی از افراد به آنها دقتی نمی کنند.

اکنون می خواهم به بررسی این نکات بپردازم. پس با من همراه باشید..

۱/ قابل کراول بودن یا نبودن (Crawlable) سایت خود را چک کنید.

اساس سئو این است که سایت شما در نتایج گوگل ظاهر شود و اولین کاری که باید برای رسیدن به این هدف انجام دهید، این است که حواستان باشد که سایت شما برای گوگل قابل شناسایی باشد.

گاهی اوقات به دلایل مختلف مثل کدنویسی نادرست، سایت قابل کراول کردن نیست و در نتیجه تمام زحماتی که برای تولید محتوا و … می کشید، فایده ای ندارد.

البته هنگامی که سایت تازه تاسیس است و هنوز لینک های زیادی دریافت نکرده است، مدتی طول می کشد تا کراول شود، بنابراین نگران نباشید و منتظر بمانید.

* نکته : همانطور که پیش تر گفتم، ربات های خزنده گوگل به کمک لینک ها، صفحات مختلف را کراول می کنند. بنابراین باید به بهترین شکل در سایت خود لینک سازی داخلی انجام دهید. در همین راستا حتما توصیه می کنم رفرنس جامع آموزش لینک سازی را مطالعه کنید.

* نکته : همه سایت شما قابل کراول کردن نیست و این حقیقت نباید شما را بترساند! به عنوان مثال اگر در سایت خود پنل کاربری دارید و کاربران برای ورود باید نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنند، بدانید که این بخش برای گوگل قابل کراول کردن نیست و مشکلی هم ندارد!
فقط حواستان باشد اگر محتوایی در این بخش ها دارید که می خواهید در نتایج گوگل دیده شود، شرمنده! باید جای آن را عوض کنید.

* نکته : ربات های کراولر گوگل به شما اجازه می دهند تا فعالیت آنها را در صفحات مختلف سایت خود کنترل کنید. این فرآیند می تواند به کمک فایل robot.txt یا SiteMap صورت بگیرد.

۲/ قابل ایندکس بودن یا نبودن سایت خود را چک کنید.

گاهی اوقات، سایت شما قابل کراول کردن است اما ایندکس نمی شود. این هم یکی دیگر از مشکلاتی است که سبب می شود سایت شما در نتایج گوگل دیده نشود.

قبل از هر چیز برای اینکه از این مورد مطمئن شوید، آدرس سایت خود را در فرمت زیر در گوگل سرچ کنید :

Site:yourdomain.com

نتایجی که در پاسخ مشاهده می کنید، صفحاتی از سایت شماست که ایندکس شده اند و اگر در این مرحله صفحات سایت خود را مشاهده نکردید، بدانید که مشکلی وجود دارد و باید آن را برطرف کنید.

به عنوان مثال در عکس زیر می بینید که من عبارت site:graywebmaster.com را در گوگل جستجو کرده ام :

کراول و ایندکس موتور جستجو | موتورهای جستجو | موتور جستجو چیست

البته توجه کنید عددی که معمولا گوگل به شما نشان می دهد خیلی دقیق نیست، اما در کل یک دید کلی درباره تعداد صفحات ایندکس شده و همچنین نحوه نمایش آنها در نتایج جستجو به شما می دهد.

همچنین یکی از راه هایی که می توانید ایندکس شدن صفحات سایت خود را سرعت ببخشید، ثبت SiteMap در سرچ کنسول گوگل (برای آموزش کلیک کنید) است.

* نکته : گاهی اوقات می بینید که صفحه ای که قبلا ایندکس شده بود و در نتایج گوگل دیده می شد، دیگر وجود ندارد و حتی با جستجو فرمول بالا هم مشاهده نمی شود. در این حالت دو احتمال وجود دارد :
۱) آن صفحه را نوایندکس کرده باشید.
۲) پنالتی و از نتایج گوگل حذف شده باشید!

۳/ برای رتبه بندی بهتر، ارتباط محتوایی را رعایت کنید.

اولین چیزی که در رتبه بندی سایت ها مهم است، ارتباط محتوایی سایت شما با کلمه کلیدی جستجو شده است.

منطق خیلی ساده است! اگر محتوای مرتبط با نیاز کاربر نداشته باشید، قطعا جایی در SERP نخواهید داشت.

بنابراین کاری که باید بکنید این است که قبل از تولید محتوا برای هر کلمه کلیدی، ابتدا ۱۰ نتیجه اول آن کلمه کلیدی را ببینید.

در اکثر کلمات کلیدی، وقتی ۱۰ نتیجه اول را نگاه می کنید، یک سری مفاهیم مشترک بدست می آورید و متوجه می شوید که در واقع خواست کاربر از جستجوی این کلمه کلیدی چیست. (به علت وجود الگوریتم RankBrain ، می توان گفت معمولا ۱۰ نتیجه اول، بهترین ۱۰ سایت از دیدگاه کاربران هستند.)

با انجام این کار، خواه ناخواه در هنگام تولید محتوا، بر مبنای خواسته کاربر عمل می کند و بدین ترتیب ارتباط محتوایی را رعایت کرده اید.

۴/ برای رتبه بندی بهتر، کیفیت محتوا را رعایت کنید.

هیچ حرفی در اهمیت کیفیت محتوا در رتبه بندی آن نیست!

امکان ندارد محتوای بی کیفیت به رتبه های بالا در گوگل برسد و اگر هم برسد، دائمی نیست چرا که فرشته ای نگهبان به نام الگوریتم RankBrain در حال محافظت از نتایج گوگل است!

بنابراین کیفیت محتوا را اولویت کار خود قرار دهید و بدانید که هرچقدر برای این مورد هزینه کنید، ضرر نکرده اید.

توصیه می کنم حتما دوره سئو محتوا مقدماتی و سئو محتوا پیشرفته را ببینید تا متوجه شوید که کیفیت محتوایی چه معیارهایی دارد.

سخن آخر و نتیجه گیری

 • امروزه مردم حجم زیادی از نیازها و پرسش های خود را در موتورهای جستجو جستجو می کنند.
 • موتورهای جستجو ۳ عمل کراول ، ایندکس و رتبه بندی را انجام می دهند.
 • کراول کردن یعنی شناسایی محتوای موجود در وب.
 • ایندکس کردن یعنی ذخیره محتوای موجود در وب.
 • رتبه بندی یعنی مرتب کردن همه محتواهای مرتبط با کلمه کلیدی به ترتیب کیفیت.
 • ۴ نکته سئو بیسیک در رابطه با موتورهای جستجو وجود دارد که در مقاله مفصلا بررسی شد.

خب دوستان، این مقاله هم به اتمام رسید. مثل همیشه منتظر نظرات ارزشمند شما هستم!
در ضمن خوشحال میشم اگر این مقاله رو در شبکه های اجتماعی (خصوصا توییتر و لینکدین) به اشتراک بذارین.
راستی عیدتون هم مبارک!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *