تکنیک SkyScraper یا تکنیک آسمان خراش یکی از روش های عالی برای افزایش ترافیک و بهبود سئو سایت می باشد. تکنیک SkyScraper یا تکنیک آسمان خراش توسط برایان دین، متخصص سئو مطرح شده است و اینطور که پیداست اگر به درستی پیاده سازی شود، نتیجه فوق العاده خوبی خواهد داشت. همانطور که همیشه گفتم و گفتند(!)، محتوا اولین حرف را در سئو می زند و اگر محتوای عالی داشته باشیم، بدون شک سئو سایت ما نیز رشد خوبی خواهد داشت. تکنیک SkyScraper یک روش عالی برای تولید یک محتوای عالی است و سبب می شود که رشد باورنکردنی ای را تجربه کنید!
در این مطلب می خواهم توضیح کامل و جامعی درباره تکنیک آسمان خراش بدهم. پس با من همراه باشید.

آپدیت اردیبهشت ۹۷ – برای اطلاع از آپدیت بعدی، در خبرنامه عضو شوید. 

تکنیک SkyScraper یا تکنیک آسمان خراش چیست؟

همانطور که گفتیم، محتوای عالی، فاکتور شماره یک در رشد سئو یک سایت می باشد. اما تکنیک SkyScraper چه چیزی می گوید؟

در یک شهر ساختمان های بسیاری وجود دارند اما هیچکدام به اندازه برج میلاد یا برج خلیفه یا ساختمان امپایراستیت توجه مردم را به خود جلب نمی کند! تا بحال شنیده اید کسی برای دیدن یک ساختمان ۵ طبقه به شهری سفر کند؟ یا تا بحال دیده اید کسی با یک ساختمان عادی ۱۰ طبقه سلفی بگیرد؟ خیر!

نکته اینجاست که همیشه بهترین ها توجه ها را به سمت خود جلب می کند. بلندترین برج، بزرگترین ..، قدیمی ترین .. و …!

در واقع نکته اصلی در تکنیک آسمان خراش در همین موضوع است. در این تکنیک می گوید محتوای شما باید مانند یک آسمان خراش باشد! یعنی تمامی توجه ها را به خود جلب کند و مردم از آن سخن بگویند. اما چگونه؟

اگر از افزونه یوآست سئو در سایت وردپرسی خود استفاده کنید، همیشه به شما این هشدار را می دهد که متن شما باید حداقل ۳۰۰ کلمه داشته باشد اما می دانیم که هرچه طول محتوا بیشتر باشد بهتر است! در تحقیقی که توسط برایان دین نیز صورت گرفته بود، میانگین طول محتوای نتیجه ۱ گوگل، ۱۹۰۰ کلمه بود و در نتایج پایین تر، این مقدار کمتر و کمتر می شد.

درواقع در تکنیک آسمان خراش می گوید ؛ محتواهای عالی، کامل و جامع و طولانی (بیش از ۲۰۰۰ کلمه) بنویسید! فایده آن چیست؟

وقتی یک محتوا طولانی و در عین حال ارزشمند نیز باشد، طبیعتا ؛

 • برای بهبود خوانایی نیازمند چندین زیر عنوان یا تگ h2 می باشد و این فرصت را به شما می دهد تا کلمات کلیدی بیشتری را در تگ h2 استفاده کنید.
 • مجبور می شوید راجب جزئیات بیشتری صحبت کنید و این سبب می شود که هر نیازی که مخاطب داشته باشد را در آن یک محتوا برطرف کنید.
 • فرصت آن را پیدا می کنید که از عکس های بیشتری در متن استفاده کنید.
 • فرصت آن را پیدا می کنید که لینک های داخلی بیشتری به سایر محتواهای خود بدهید و لینک سازی داخلی سایت خود را بهبود ببخشید.
 • اگر محتوای شما پرطرفدار باشد، می تواند سبب شود که افراد دیگر به مطلب شما به عنوان یک مرجع، لینک بدهند.
 • و …

پس بنابراین کلیت تکنیک SkyScraper در این است که محتوای طولانی و جامع و در عین حال با ارزش بنویسید!

روش اجرای تکنیک آسمان خراش

تا اینجا با کلیت این تکنیک آشنا شدیم. اما برایان دین یک روند ۳ مرحله ای را بیان می کند که بهتر است از این روند پیروی کنیم و به نتیجه مطلوب خود برسیم.

مرحله ۱ : یافتن یک موضوع با قابلیت لینک پذیری

در اولین مرحله شما باید جستجو کنید و یک موضوع برای مطلبتان انتخاب کنید که قابلیت این را داشته باشد که افراد دیگر به مطلب شما لینک بدهند.
درواقع اگر شما مطلبی را با تکنیک SkyScraper بنویسید اما آن موضوع برای هیچکس اهمیتی نداشته باشد، هرچقدر هم عالی و با ارزش باشد، کسی به آن لینک نمی دهد.

برای یافتن یک موضوع پرطرفدار می توانید ببینید چه محتواهایی در حال حاضر وجود دارند که لینک های زیادی دریافت کرده اند! برای یافتن این محتواها می توانید از ابزارهایی نظیر BuzzSumo ، Visual.ly ، Google News و … استفاده کنید.
متاسفانه این ابزارها اکثرا رایگان نیستند و باید هزینه زیادی را بابت خرید سرویس های آنان پرداخت کنید.

توصیه من به شما استفاده از Google Trend است. با استفاده از این ابزار می توانید ببینید چه حوزه ای داغ تر و بیشتر محبوب است و در آن حوزه مطلبی با استفاده از تکنیک آسمان خراش بنویسید.

مرحله ۲ : تولید محتوای بسیار بهتر !

اگر برای مثال می خواهید مطلبی در حوزه سئو بنویسید و اکنون یک مطلب تحت عنوان «۲۰ راهکار افزایش سئو خارجی» وجود دارد، شما یک مطلب با این عنوان بنویسید : «۱۲۰ راهکار افزایش سئو خارجی»!

قطعا متوجه منظور من شدید! در واقع شما باید محتوایی بسیار بهتر از محتواهایی که اکنون وجود دارند تولید کنید بدین صورت که رقبای شما حتی فکر رقابت با شما به ذهنشان خطور نکند!

اگر شما یک محتوا با عنوان «۳۰ راهکار افزایش سئو خارجی» منتشر کنید، خیلی زود شخص دیگری مطلبی با عنوان «۴۰ راهکار افزایش سئو خارجی» منتشر می کند، اما در مثال قبل، اضافه کردن موارد جدیدی به ۱۲۰ موردی که شما ذکر کرده اید کار دشواری است و هرکسی توان مقابله با شما را نخواهد داشت!

به طور خلاصه، روش های دیگری که به کمک آنها می توان محتوای بهتری تولید کرد عبارتند از ؛

 • انتشار محتوای طولانی تر 
 • انتشار محتوای به روز تر : اگر محتوای کاملی قبل از شما منتشر شده است، می توانید نکات قدیمی آن را حذف و نکات جدیدتری به آن بیافزایید و مطلب را آپدیت کنید.
 • انتشار محتوا با دیزاین و طراحی بهتر : قطعا یک محتوا با طراحی زیباتر لینک های بیشتری دریافت می کند نسبت به یک محتوای یکسان اما با طراحی نامناسب!
 • انتشار محتوای عمیق تر و جزئی تر : مطالبی وجود دارند که صرفا به صورت تیتروار و لیست گونه، مواردی را ذکر کرده اند. شما می توانید برای هر مورد از این لیست، توضیحات بیشتری بنویسید و در هر مورد عمیق تر شوید!

مرحله ۳ : پخش کردن محتوا !

اگر یک محتوای آسمان خراش بنویسید اما کسی آن را نخواند، فایده ای ندارد! مهمترین گام اجرای تکنیک SkyScraper پخش کردن و پروموت کردن آن است.

برای پروموت کردن محتوای خود به ترتیب زیر عمل کنید :

 • با استفاده از ابزارهایی نظیر Ahrefs و یا Majestic، تمامی لینک هایی که به مطلب رقیبتان داده شده است را استخراج کنید.
 • به تمامی مدیران این سایت ها ایمیلی با این مضمون می فرستید :

سلام جناب آقای فلانی یا سرکار خانم فلانی،

امروز داشتم مطالب سایت شما رو مطالعه می کردم و اتفاقی با این مطلب مواجه شدم : (صفحه ای که به سایت رقیب شما لینک داده است)
و متوجه شدم که به سایت فلان لینک دادین.
من هم مطلبی در این زمینه نوشتم البته کمی بهتر : (لینک و عنوان مطلب خودتون)
تفاوت مطلب من این است که بروز تر و کامل تر و دقیق تر نوشته شده و شاید بخواین بهش لینک بدین.

با تشکر، نیما حسن زاده

توجه کنید که متن این ایمیل، کپی متنی است که برایان دین در مرحله سوم اجرای تکنیک آسمان خراش آورده است. کلیات ایمیل به این صورت است اما شما باید مضمون آن را تغییراتی بدهید و بهینه تر کنید.

در واقع شما این ایمیل را به افرادی می فرستید که :

 1. سایتی متناسب با مضمون سایت شما دارند.
 2. به محتوای شما علاقه مند هستند.
 3. در حال حاضر به محتوای مشابهی لینک داده اند!

برایان دین بیان می کند که ۱۱% افرادی که به آنها ایمیل داده است، به او لینک داده اند و می گوید که مهم تعداد لینک ها نیست، مهم کیفیت این لینک ها می باشد که همگی از روش کلاه سفید به دست آمده اند و فوق العاده ارزشمند می باشند.

جمع بندی

بدین ترتیب شما یک محتوای آسمان خراش نوشتید و با پیروی از مراحل ذکر شده توانستید محتوای خود را پروموت کنید.

ممکن است این تکنیک زمان بر باشد اما باور کنید که نتایج فوق العاده ای دارد و اگر محتوای شما در نتایج گوگل رتبه ای کسب کند به این راحتی پایین نمی آید!

خلاصه مطلب و نتجه گیری در ۱ دقیقه

 • محتوا فاکتور شماره ۱ در سئو می باشد.
 • تکنیک SkyScraper یا تکنیک آسمان خراش بیان می کند که باید محتوای طولانی ، کامل و جامع و در عین حال با ارزش تولید کنید.
 • تولید یک محتوای طولانی و کامل فواید و نتایج زیادی دارد که از جمله آنها می توان به ؛ استفاده بیشتر از تگ h2 ، استفاده بیشتر از کلمات کلیدی ، شانس بیشتر برای لینک گرفتن و … اشاره کرد.
 • تکنیک آسمان خراش در ۳ مرحله اجرا می شود؛ ۱) یافتن یک زمینه پرطرفدار ۲) تولید محتوای بهتر ۳) پروموت کردن محتوا
 • تکنیک SkyScraper اگرچه زمان بر و اندکی دشوار است اما سبب می شود لینک های کاملا کلاه سفید جذب کنید و مطلب شما به سرعت در گوگل بالا بیاید.

خب دوستان امیدوارم این مطلب هم براتون مفید بوده باشه. اگر دوست داشتین، این مطلب رو در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذارین و یا داخل سایتتون به من لینک بدین.
همچنین مثل همیشه منتظر نظرات شما عزیزان هستم !

11 پاسخ
 1. وحید
  وحید گفته:

  درود فراوان خدمت شما من مطالب سایت شما رو دنبال میکنم و واقعا در زمینه محتوا سازی و سئو چیزهای زیادی یاد گرفتم،یک سوال خیلی مهم داشتم ممنون میشم بنده رو راهنمایی کنید.
  سایت من تازه تاسیس هستش و الان میخوام اولین مطلب و اصلی ترین مطلب سایتم رو آماده کنم با توجه به تازه کار بودن سایتم میدونم که باید در حال حاضر از کلمات کلیدی طولانی و هدفمند استفاده کنم سوالی که دارم اینه بعد از اینکه سایتم در گوگل رتبه خوبی گرفت و برای رقابت با رقبای قدرتمند آماده شد ایا میتونم این مطلب اصلی که الان برای کلمه کلید طولانی بهینه میکنم رو برای کلمه کلید اصلی و پررقابت بهینه کنم؟
  با تشکر

  پاسخ
  • نیما حسن زاده
   نیما حسن زاده گفته:

   سلام خدمت شما؛ چقدر خوب که مطالب وبمستر خاکستری براتون مفید بوده!
   در مورد سوالتون باید بگم که روند معمول کار به این شکله :
   شما مثلا میاین صفحه تون رو برای کلمه «فروش موبایل گلگسی S8 مشکی» بهینه می کنین. این صفحه خود به خود اوایل کار با این کلمه میاد بالا. بعد از مدتی که پیجتون با این کلمه بلند بالا اومد، خود به خود برای کلمات کوتاه تر مثل «فروش موبایل گلگسی S9» هم میاین بالا و … .
   یعنی درواقع از همین اول باید اون کلمه کلیدی اصلی، کوتاه و پررقابت رو در دل کلمه بلند جا بدین و مطلب رو براش بهینه کنین و بقیه کار خودش انجام میشه.
   منتهی برای اینکه به گوگل بفهمونین که دیگه کم کم باید روی کلمه اصلی روی شما حساب باز کنه، میتونین بعضی از لینک هایی که میسازین رو با انکرتکست های کلمه کلیدی کوتاه مثلا «فروش موبایل» بدین. اینطوری تا حدودی بهش میفهمونین که کم کم من رو برای این کلمه هم رشد بده.
   ولی حواستون باشه که اگر الان برای یک کلمه بلند محتوا تولید می کنین، نباید بعد از یک مدتی کلمه کلیدی تغییر کنه چون تاثیر منفی داره. همین مواردی که گفتم رو باید رعایت کنین.
   امیدوارم تونسته باشم پاسخ سوالتون رو بدم.

   پاسخ
   • وحید
    وحید گفته:

    با سلام با سپاس فراوان از پاسخ شما
    از صحبت های شما این نتیجه رو میگیرم که محتوای مهم و طولانی که نوشتم رو علاوه بر اینکه با کلمه کلیدی طولانی بهینه کردم برای کلمات کلیدی پر رقابت هم بهینه سازی کنم و بعد از اینکه با کلمه کلیدی طولانی مطلبم بالا اومدم میتونم از صفحات دیگر سایتم که اون ها هم با کلمه کلیدی طولانی دارای رتبه هستند لینک داخلی با انکرتکست کلمه کلیدی اصلی به محتوای مهم سایتم بدم و به گوگل بفهمونم که این مطلب سایتم رو الان با کلمه کلیدی اصلی هم بالا بیار بدون اینکه کلمه کلیدی مطلبم رو تغییر داده باشم.(یعنی کلمه کلیدی مطلبم همیشه همون کلمه کلیدی طولانی بمونه). امیدوارم درست برداشت کرده باشم.
    این سوال رو از یک نفر دیگه پرسیدم ولی اون چیزی نبود که من میخواستم، ایشون گفتند با کلمه کلیدی طولانی مطالب سایتتون رو بالا بیارید و بعد یک صفحه جدید ایجاد کنید و اون رو با کلمه کلیدی بهینه سپس از صفحاتی که با کلمه کلیدی طولانی رتبه گرفتند به این صفحه لینک یدید.
    در واقع من میخوام مطلبی که الان در سایت قرار میدم رو با کلمه کلیدی پررقابت بالا بیارم نه اینکه بعد از پیشرفت سایت تازه مطلب اصلی رو در سایت قرار بدم.
    با تشکر از شما استاد گرامی

    پاسخ
    • نیما حسن زاده
     نیما حسن زاده گفته:

     سلام مجدد؛
     راهی دیگه ای که بهتون گفتم هم جواب میده، این راهی که من میگم هم جواب میده.
     فقط حواستون باشه کلمه پررقابت باید در دل کلمه طولانی باشه. مثلا من این روش رو روی مقاله ربات اینستاگرام پیاده کردم. یعنی مقاله رو برای کلمه «مقایسه بهترین ربات اینستاگرام» بهینه کردم که در دل خودش کلمه «ربات اینستاگرام» رو هم داشت. حالا بعد از گذشت مدتی این مطلب تو کلمه «ربات اینستاگرام» که بشدت پر رقابت هست تا حدودی بالاتر اومده و به اوایل صفحه ۲ رسیده.

     پاسخ
 2. Mojtaba0
  Mojtaba0 گفته:

  از دید بررسی پستتون در رفرنس لینک بیلدینگ می پرسم و در مورد محتوا که برای کاربران بسیار هم مفید هست شکی ندارم.
  نوشتن این چنین مطلب طولانی چه سودی برای سایت ما می تواند داشته باشد؟
  آیا یک مقاله ۲۰۰۰ کلمه ای یا یک عنوان مناسب و عنوان بندی و تصویر و کلا سئوی محتوا نمی تواند به راحتی رتبه بهتری از ما کسب می کند؟ (برای نمونه رقبای کلمه کلیدی آموزش لینک بیلدینگ برای مقاله چندین هزار کلمه ای وبمستر خاکستری!)
  گرفتن بک لینک طبیعی هم که در ایران واقعا معنی ندارد و کسی به محتوای سایت دیگری لینک نمی دهد. پس گرفتن بک لینک طبیعی هم نمی تواند دلیلی منظقی بر نوشتن چنین مقالاتی باشد.
  لطفا در مورد چنین محتوایی بیشتر توضیح دهید.
  سپاس از شما

  پاسخ
  • نیما حسن زاده
   نیما حسن زاده گفته:

   سلام خدمت شما؛
   اگر در وبینار ترندهای محتوا با رویکرد سئو شرکت کرده باشین، اونجا یک مثال دیگه هم راجب این موضوع زدم. رفرنس نیمه کاره «آموزش سئو» وبمستر خاکستری که هنوز چیز خاصی از آموزش سئو دربارش ننوشتم! اما می بینیم در چنین کلمه دشواری در صفحه ۳ گوگل هستش!
   درسته که میشه با یک محتوای ۲ ۳ هزار کلمه ای رتبه خوبی تو کلمات سخت بدست آورد اما در کنار محتوا نیاز به لینک سازی، سوشیال سیگنال و کلی مورد دیگه داره! مواردی که تو محتوای مرجع واقعا نیازی به اجراش نیست و صرفا با نوشتن محتوای خالی رتبه خیلی خوبی کسب میکنه!
   در مورد بک لینک طبیعی هم باید بگم که متاسفانه اشتباه می کنین! من شخصا چندین لینک طبیعی از بابت همین مقالات و محتواهای مرجع گرفتم!
   و در ضمن مورد دیگه لینک گرفتن از ویکی پدیا هستش که فقط با محتوای مرجع میتونین بدون ترس بک لینک بگیرین!
   امیدوارم سوالات شما در این زمینه برطرف شده باشه. باز هم اگر ابهامی بود بگین تا بیشتر توضیح بدم.

   پاسخ
 3. الهه
  الهه گفته:

  سلام استاد حسن زاده عزیز
  مشکل من نوشتن محتوای ۲۰۰۰ کلمه است که بیشتر ۵۰۰ نمیتونم بنویسم
  تشکر از اموزش های وبمستر خاکستری

  پاسخ
  • نیما حسن زاده
   نیما حسن زاده گفته:

   سلام؛
   بنده قطعا استاد نیستم! و در این مورد هم باید بگم چاره ای نیست! فضای وب داره به این سمت میره و شما هم مجبورین که خودتونو با شرایط جدید وفق بدین. اگر تا بحال محتوای بیشتر از ۵۰۰ کلمه تولید نکردین، بدونین که تو هر زمینه ای که هستین، ضرر کردین و خواهید کرد!

   پاسخ

تعقیب

 1. […] مقاله مفید در بلاگ شما باشد. ( مخصوصا یک محتوا به سبک تکنیک آسمان خراش […]

 2. […] صحیح بدست آمده باشند. یکی از معروف ترین این روش ها، «تولید محتوا به سبک SkyScraper یا آسمان خراش» است. (توصیه می کنم حتما مطلب مربوطه را بخوانید) در این […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *