سوشیال سیگنال | خرید سوشیال سیگنال | افزایش سوشیال سیگنال

سوشیال سیگنال یا سیگنال شبکه های اجتماعی بدون شک تاثیر به شدت زیادی در سئو سایت شما دارند! چرا؟ چون نقش شبکه های اجتماعی روز به روز در زندگی ما بیشتر می شود و گوگل نیز از این حقیقت آگاه است.

بنابراین بسیار لازم و ضروری است تا به سوشیال سیگنال ها توجه ویژه ای بکنیم.

در این مقاله می خواهم به طور کامل درباره تاثیر آنها در سئو و راهکارهای افزایش آن صحبت کنم. همچنین می خواهم راهنمای کاملی برای خرید سوشیال سیگنال به شما ارائه کنم.

پس با من همراه باشید.

آپدیت مرداد ۹۷ – برای اطلاع از آپدیت بعدی، در خبرنامه عضو شوید. 

شبکه اجتماعی چیست ؟

شبکه اجتماعی، اصطلاحی است که نخستین بار در سال ۱۹۵۴ توسط جان بارنز که در حوزه انسان شناسی فعالیت می کرد، به کار برده شد. اگر بخواهیم به تعریف شبکه اجتماعی از دیدگاه بارنز رجوع کنیم، می توانیم بگوییم :

شبکه های اجتماعی، هنگامی به وجود می آیند که ساختاری از گره های مرتبط به هم شکل می گیرند. هر گره، یک فرد، یک گروه یا یک سازمان است.
درواقع شبکه اجتماعی، به معنای نمایش و مطالعه ارتباط بین این گره ها و جریان دانش و اطلاعات بین آنهاست.

مفهومی که امروزه از شبکه اجتماعی در ذهن خود داریم، درواقع ارتباط نزدیکی با این تعریف دارد. امروزه شبکه اجتماعی به چیزی اطلاق می شود که یک اجتماع مجازی میان افراد تشکیل دهد و درواقع مکانی که گره هایی میان افراد مختلف بوجود می آید.
امروزه وقتی سخن از شبکه اجتماعی به میان می آید، نام فیسبوک و اینستاگرام در ذهن همه ی ما تداعی می شود.

بنابراین اگر بخواهیم بصورت امروزی و عامیانه تر، تعریفی از چیستی شبکه اجتماعی داشته باشیم، می توانیم بگوییم ؛

شبکه های اجتماعی، فضاهایی مجازی هستند که بیشتر بر پایه ارتباط های گروهی افراد در سراسر دنیا فعالیت می کنند.

 • نکته ای که لازم است یادآور شوم این است که تلگرام شبکه اجتماعی نیست! زیرا اساس آن بر ارتباط فرد به فرد بنا شده است.
سوشیال سیگنال | افزایش سوشیال سیگنال و رتبه سئو سایت | خرید سوشیال سیگنال

برای مشاهده تصویر در سایز اصلی، بر روی آن کلیک کنید.

سوشیال سیگنال چیست؟

اکنون که تعریف شبکه اجتماعی را دانستیم، باید بدانیم به چه مواردی سوشیال سیگنال یا سیگنال شبکه های اجتماعی گفته می شود.

به طور خلاصه، هر حرکتی که در شبکه های اجتماعی صورت بگیرد، یک سیگنال و یک نشانه است. تمامی لایک کردن ها، کامنت گذاشتن ها، به اشتراک گذاشتن ها، پین کردن ها، ریتوییت کردن ها و … همگی سوشیال سیگنال هستند.

تمامی این موارد یا به عبارتی تمامی این سوشیال سیگنال ها نشان از محبوبیت یک پست در شبکه های اجتماعی هستند. به عنوان مثال هرچه یک پست بیشتر لایک بگیرد و یا بیشتر به اشتراک گذاشته شود، نشان دهنده محبوبیت بیشتر آن پست می باشد.

شاید برای بعضی ها این شبهه پیش بیاید که همیشه کامنت زیاد به معنای محبوبیت یک پست نیست! در پاسخ باید بگویم منظور از محبوبیت، دوست داشتن یک پست نیست. منظور پرطرفدار بودن آن است.

درست است که همیشه کامنت زیاد به معنای محبوبیت نیست، زیرا ممکن است کامنت های یک پست همگی پر از فحاشی و دعوا باشد! اما همان کامنت های حاوی فحاشی نیز اگر زیاد باشند، نشان از این است که آن پست جنجال برانگیز و پرطرفدار است!

بنابراین سوشیال سیگنال ها می توانند به نوعی کیفیت یک پست را مشخص کنند.

نکته ای که باید توجه کنید این است که ارزش سوشیال سیگنال شبکه های اجتماعی مختلف با یکدیگر متفاوت است. به عنوان مثال +۱ گوگل پلاس به نسبت لایک فیسبوک ارزش بیشتری دارد. در عکس زیر می توانید تاثیر هر کدام را مشاهده کنید :

افزایش سوشیال سیگنال هدفمند و سئو سایت | خرید سوشیال سیگنال ، فاکتور موثر در سئو

برای مشاهده تصویر در سایز اصلی، بر روی آن کلیک کنید.

تاثیر سوشیال سیگنال در بهبود سئو و رتبه سایت

اکنون که از ماهیت سوشیال سیگنال ها آگاه شدیم، می خواهیم بدانیم سیگنال های شبکه های اجتماعی چگونه بر سئو و رتبه سایت در موتورهای جستجو تاثیر می گذارند.

موردی که باید بدانیم این است که سوشیال سیگنال ها تاثیرهای مستقیم و غیرمستقیم بر روی سئو سایت شما دارند. تاثیرات مستقیم سوشیال سیگنال ها از موارد زیر حاصل می شوند :

 • تعداد افرادی که پست های شما را در فیسبوک لایک می کنند.
 • تعداد دفعاتی که پست شما در فیسبوک به اشتراک گذاشته می شود.
 • تعداد افرادی که شما را در توییتر فالو می کنند.
 • تعداد دفعاتی که نام برند شما و یا لینک سایت شما در توییتر، توییت می شود.
 • تعداد +۱ هایی که در گوگل پلاس دریافت می کنید.
 • و …

تاثیرات غیرمستقیم سیگنال های شبکه های اجتماعی نیز از موارد زیر حاصل می شود :

 • افزایش تعداد بک لینک ها (که منجر به افزایش Brand Awareness یا آگاهی از برند می شود)
 • کاهش Bounce Rate (نرخ پرش)، افزایش Time On Site (زمان حضور در صفحه) و افزایش Returning Visitors (بازدیدکننده های بازگشتی)

تمامی این موارد در کنار هم سبب می شود که رتبه سایت شما در صفحه SERP گوگل افزایش پیدا کند.

اصول کلی افزایش سوشیال سیگنال

در سال ۲۰۱۲، مت کاتز در یک ویدیو ۲ دقیقه ای درباره سوشیال سیگنال توضیحات نسبتا مختصری داد. در این ویدیو مت کاتز اعلام کرده است که اگرچه در سال ۲۰۱۰ سوشیال سیگنال جز فاکتورهای رتبه بندی نبود، اما در سال ۲۰۱۲ این فاکتور تاثیر گذار است و قطعا در سال های آینده بیشتر و بیشتر می شود.

طبیعتا اکنون در سال ۲۰۱۸ با توجه به افزایش تاثیر و نفوذ شبکه های اجتماعی و سوشیال مدیا در زندگی افراد، رسما تاثیر سوشیال سیگنال در رتبه بندی وبسایت ها لحاظ می شود.

بنابراین لازم است نسبت به این سیگنال ها توجه ویژه ای داشته باشیم، اما قبل از هر چیز لازم است بتوانیم تعداد سوشیال سیگنال های فعلی سایت خود را آنالیز کنیم و در صورت کمبود، نسبت به افزایش آنها اقدام کنیم.

برای اینکه بتوانید تعداد سوشیال سیگنال سایت خود را چک کنید می توانید از ابزار سایت BlackHatLinks استفاده کنید. البته توجه کنید که آدرس URL دقیق هر صفحه را وارد کنید و نتایجی که به شما نشان می دهد، تعداد سوشیال سیگنال همان صفحه است.

توجه کنید که این ابزار همواره به شما توصیه می کند حداقل برای هر URL خود ۱۵۰ سوشیال سیگنال داشته باشید اما باید بگوییم که عدد خاصی برای این مورد وجود ندارد. بعضی صفحات هستند که از نظر شما ارزش چندانی ندارند و بنابراین لازم نیست برای افزایش سیگنال شبکه های اجتماعی آن کاری بکنید. اما از طرف دیگر اگر می خواهید یک صفحه از وبسایت شما در یک کلمه کلیدی خاص، رتبه خوبی در موتورهای جستجو بگیرد، لازم است که سوشیال سیگنال زیادتری داشته باشد.

اکنون می خواهیم اصول کلی افزایش سوشیال سیگنال را مورد بررسی قرار بدهیم، زیرا می دانیم که افزایش آنها یعنی بهبود رتبه سئو !

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که سوشیال سیگنال هم همانند سئو ، دو جنبه داخلی (On-Site) و خارجی (Off-Site) دارند :

راهکارهای افزایش سوشیال سیگنال داخلی (On-Site)

راهکارهای On-Site افزایش سوشیال سیگنال به عوامل داخلی وبسایت بستگی دارند، مانند :

 • قرار دادن دکمه های اشتراک گذاری در وبسایت (اشتراک در فیسبوک، اشتراک در گوگل پلاس و …)
 • قرار دادن دکمه های CTA در وبسایت (فالو کردن در توییتر، لایک کردن در فیسبوک و …)

راهکارهای افزایش سوشیال سیگنال خارجی (Off-Site)

راهکارهای Off-Site افزایش سوشیال سیگنال همگی بستگی به عواملی خارج از وبسایت شما دارند، مانند :

 • پیج فیسبوک
 • اکانت توییتر
 • پیج شرکتی لینکدین شما
 • اکانت پینترست
 • اکانت یوتیوب
 • سایر پلتفرم های سوشیال مدیا
خرید سوشیال سیگنال | افزایش سوشیال سیگنال و بهبود رتبه سئو | افزایش سیگنال شبکه های اجتماعی

برای مشاهده تصویر در سایز اصلی، بر روی آن کلیک کنید.

راهکارهای افزایش سوشیال سیگنال و بهبود رتبه سایت

حال که دانستیم افزایش سوشیال سیگنال دو جنبه داخلی و خارجی دارد، می خواهیم چندین راهکار را به شما بگوییم که به کمک آنها بتوانید سوشیال سیگنال خود را بصورت طبیعی افزایش دهید :

۱٫ اکانت شبکه های اجتماعی خود را بسازید.

اولین مرحله برای افزایش سوشیال سیگنال ها، عضویت در شبکه های اجتماعی است. شما باید در شبکه های اجتماعی مهم نظیر فیسبوک، گوگل پلاس، لینکدین، توییتر، اینستاگرام و یوتیوب عضو شوید و پروفایل خود را به بهترین شکل ممکن تکمیل کنید.

در ابتدای کار توصیه می کنم فقط در همین چند شبکه اجتماعی فعالیت کنید اما به مرور زمان، بهتر است در شبکه های دیگر مانند تامبلر و پینترست و … نیز عضو شوید.

حضور در این شبکه های اجتماعی به صورتی که در ادامه گفته می شود، به اعتبار سایت شما نزد گوگل بسیار کمک می کند.

۲٫ به صورت منظم در شبکه های اجتماعی فعالیت کنید.

تنها ساخت شبکه های اجتماعی فایده ای ندارد! شما باید به صورت منظم در این فضاها فعالیت کنید. برای فعالیت در شبکه های اجتماعی چند نکته را باید توجه داشته باشید :

 • محتوای مناسب با هر شبکه اجتماعی را در آن منتشر کنید. برای مثال در توییتر بیشتر پست های انتقادی منتشر می شود، یا در اینستاگرام بیشتر پست ها و مطالب فان منتشر می شود و یا در لینکدین که شبکه اجتماعی تخصصی کسب و کار است، بیشتر به مسائل کاری و حرفه ای پرداخته می شود. (درباره اهمیت لینکدین در بازاریابی اینترنتی در مقاله مربوطه صحبت کرده ام.)
 • پست ها را به طور منظم و با توجه به آن شبکه اجتماعی ارسال کنید. برای مثال در اینستاگرام بهتر است حداقل روزی ۱ پست بگذارید اما برای مثال در توییتر، گاهی اوقات می طلبد که بیش از ۳ یا ۴ توییت در روز بگذارید. (البته اینستاگرام در بحث سوشیال سیگنال جایی ندارد.)
 • پست ها و مطالب شما کاربرپسند باشد و ارزش به اشتراک گذاشته شدن را داشته باشد.
 • شما هم همانند دیگر کاربران، فعالیت کنید. علاوه بر پست گذاشتن، پست های دیگران را لایک کنید، کامنت بگذارید حتی گاهی اوقات پست های آنان را به اشتراک بگذارید. به این ترتیب کاربران بیشتر احساس نزدیکی با شما می کنند و این برای شما نکته مثبتی است!

۳٫ فالوورهای مفید زیادی جذب کنید.

هرچه فالوور بیشتری داشته باشید، پست های شما لایک و کامنت بیشتری می گیرد و امکان به اشتراک گذاری آن نیز بیشتر است. پس به افزایش فالوور خود اهمیت زیادی بدهید.

اما به این نکته توجه کنید که در این میان فالوور فیک ارزشی ندارد! فالوور باید هدفمند، مفید و ارزشمند باشد.

۴٫ دکمه های اشتراک گذاری را در سایت خود قرار بدهید.

حتما حتما در پایین مطالب سایتتان، دکمه های اشتراک گذاری را قرار بدهید! این مورد در ایران شاید خیلی کاربرد نداشته باشد اما اگر یک کاربر هم پست شما را منتشر کند و برحسب اتفاق فالوور زیادی داشته باشد، برای شما بسیار حائز اهمیت است!

اما هنگام قرار دادن دکمه های به اشتراک گذاری، توجه کنید که ۲۰ سایت را ردیف نکنید! فقط ۴ یا ۵ شبکه اجتماعی اصلی کافی است. قراردادن دکمه های زیاد از حد، کاربر را اذیت می کند و حتی اگر قصد اشتراک گذاری را هم داشته باشد، منصرف می شود!

۵٫ برای اشتراک گذاری پست خود، جایزه تعیین کنید.

یک راهکار که می تواند به نوعی یک استراتژی کلاه خاکستری باشد، این است که در ازای اشتراک گذاری پستتان توسط کاربر، به او هدیه و یا کد تخفیف بدهید. اگر پیشنهاد خوبی برای کاربر آماده کنید، این کار می تواند تاثیر بسیار زیادی برای شما داشته باشد، ضمن اینکه تمامی این سوشیال سیگنال ها واقعی هستند!

برای اینکار، افزونه های وردپرسی وجود دارند که می توانند کار شما را راحت کنند. یکی از این افزونه ها، افزونه OnePress Social Locker است که محتوا را برای کاربر قفل می کند و تا زمانی که پست شما را منتشر نکند، محتوا را به او نشان نمی دهد! (البته من به شخصه این روش را توصیه نمیکنم!! صرفا برای اینکه مثال زده باشم..)

۶٫ خلاقیت داشته باشید!

راهکارهای افزایش سوشیال سیگنال بی شمارند و خلاقیت شما در این راه بسیار کمک کننده است.

به عنوان مثال شما می توانید کمپین های مختلفی خصوصا در توییتر راه بیاندازید و تعداد زیادی ریتوییت دریافت کنید.

به هرحال نکته اصلی این است که خلاقیت داشته باشید و از روش های گوناگون تا می توانید برای خود سوشیال سیگنال جذب کنید و رتبه سایت خود را بهبود ببخشید.

راهنمای خرید سوشیال سیگنال

تا به اینجا راهکارهای مختلفی را ارائه دادیم تا به کمک آن نسبت به افزایش سوشیال سیگنال های خود اقدام کنید، اما باید توجه کنید که افزایش سیگنال ها به صورت دستی و طبیعی فرآیندی زمان بر است!

انتخاب دیگری که پیش روی شماست، خرید سوشیال سیگنال می باشد.

خرید سوشیال سیگنال از آن جهت انتخاب نسبتا خوبی است چرا که تاکنون جریمه خیلی جدی از طرف گوگل برای آن درنظر گرفته نشده است و بنابراین با خیال آسوده تری می توانید از آن استفاده کنید.

اما هنگام خرید سوشیال سیگنال باید به موارد مختلفی توجه کنید. به عنوان مثال باید گزارش کاملی از سوشیال سیگنال های دریافتی داشته باشید تا از درست بودن آنها اطمینان حاصل کنید.

به زودی در وبمستر خاکستری پکیج های مناسب سوشال سیگنال با قیمت های مناسب قرار می دهیم تا در صورت تمایل از این پکیج ها استفاده کنید.

خرید سوشیال سیگنال | افزایش سوشیال سیگنال و بهبود رتبه سایت | افزایش سیگنال شبکه های اجتماعی

برای مشاهده تصویر در سایز اصلی، بر روی آن کلیک کنید.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشه.
خوشحال میشم اگر این مطلب رو در شبکه های اجتماعی به  اشتراک بذارین یا داخل وبسایتتون به این مطلب لینک بدین.
همچنین مثل همیشه پذیرای نظرات ارزشمند شما عزیزان هستم.

25 پاسخ
 1. Mojtaba0
  Mojtaba0 گفته:

  خرید بک لینک، خرید سوشیال سیگنال، مفهوم لینک بیلدینگ کلاه برداری یا کلاه گذاشتن سیاه و سفید و… واقعا دنیای وبمستری با این مفاهیم دنیای کثیفی شده… به امید روزی که گوگل تمام این روش ها را تشخیص و اعمال قانون کنه!
  سپاس از مقاله خوب شما دوست من

  پاسخ
  • نیما حسن زاده
   نیما حسن زاده گفته:

   البته بنظر من اگر این موارد و حتی مفاهیم بدتری مثل هک و سئو منفی و … نیود، دنیای وبمستری به رکود و امنیت نسبی می رسید و دیگه نوآوری زیادی در اون اتفاق نمی افتاد.
   همه این موارد باعث میشن که گوگل از یک سمت و وبمسترها و سئوکارها از سمت دیگه شروع به تکاپو کنن و فضای جذابی رو بسازن!

   پاسخ
   • مرجع آموزش وردپرس
    مرجع آموزش وردپرس گفته:

    نظر شخصی من این هست که سئوی خارجی اصولا یک مفهوم کلاه سیاه هست و دور زدن گوگل به هر نحوی در این زمینه می گنجه. سئوی خارجی اصلا نباید توسط خود مدیر سایت انجام بشه و این کاربران و همکاران هستن که با لینک و نشر و… به سایت اعتبار میبخشن. چیزی که متاسفانه امروزه تماما داره توسط خود مدیر سایت صورت میگیره.
    ولی فکر می کنم در دنیایی که مفاهیم نام برده نباشن تمرکز بر روی تولید محتوای با کیفیت بالا میره و در یک رتبه بندی واقعی جایگاه سایت های با محتوای قوی در صدر نتایج خواهد بود.
    البته حالا که وجود دارن این مسائل، بله باید در این دنیا زندگی کرد !
    شاید هم باید هم رنگ جماعت شد !
    به امید فردایی بهتر !

    پاسخ
    • نیما حسن زاده
     نیما حسن زاده گفته:

     دیدی که شما دارین، خیلی ایده آل گرایانست و دنیای واقعی این شکلی نیست.
     اصولا دنیا نه سفیده نه سیاه، همه چی خاکستری رنگه!
     سئو و گوگل هم از این قاعده مستثنی نیست..

     پاسخ
 2. فروشنده فالوور
  فروشنده فالوور گفته:

  سلام ایا خرید فالوور از اینستاگرام هم سوشیال سیگنال محسوب میشه ممنون میشم راهنمایی کنید و لینک اینستاگرام ارزشی داره

  پاسخ
  • نیما حسن زاده
   نیما حسن زاده گفته:

   سلام خدمت شما؛
   لینک اینستاگرام بنظر شخصی من تاثیر داره اما چون معمولا تعویض میشه، معمولا ارزش و اعتبار خاصی منتقل نمیکنه.
   در مورد خرید فالوور هم باید بگم که خیر، سوشیال سیگنال محسوب نمیشه.
   نکته بعدی اینکه سعی کنین داخل کپشن پست ها، نام برند و آدرس وبسایتتون رو ثبت کنین، چرا که منشن و ذکر نام برند بدون لینک هم امروزه تاثیرهای هرچند اندکی میتونه روی سئو داشته باشه!

   پاسخ
 3. میثم
  میثم گفته:

  سلام…
  با مباحث لینک بیلدینگ آشنایی نسبتا خوبی دارم و میدونم که همراه شدن سوشال سیگنال با لینک بیلدینگ چقدر میتونه موثر باشه…ولی هزینه کردن برای سوشال سیگنال در حال حاضر برام مقدور نیست…میشه در مورد اینکه چطوری میشه سوشال سیگنال رایگان ایجاد کرد توضیح بدین؟ (اگه تجربه عملی خودتون رو هم بگید که چه بهتر)…مثلا خوبه که ۲۰ تا اکانت گوگل+ بسازیم و این سیگنال ها رو خودمون ایجاد کنیم؟…
  واقعا این مسئله سوشال سیگنال ذهن منو درگیر خودش کرده…میخوام لینک سازی رو به صورت جدی و روزانه برای سایتم شروع کنم ولی ترس از نداشتن سوشال سیگنال ها کافی کمی منو نگران میکنه (همونطور که میدونید از نظر گوگل طبیعی نیست که یک لینک در جاهای مختلف بهش اشاره بشه ولی اثری ازش در شبکه های اجتماعی نباشه).

  سپاس از سایت خوبتون.

  پاسخ
  • نیما حسن زاده
   نیما حسن زاده گفته:

   سلام دوست عزیز؛
   تو این مقاله راهکارهایی که خودم استفاده میکنم رو گفتم تقریبا، بیشتر راهکارهام طبیعیه. ولی این موردی که شما گفتی هم جواب میده. (ساختن چند اکانت و …)
   اما در مورد اینکه میگین گوگل شک میکنه لینک با سوشیال سیگنال همراه نباشه، بنظرم فکر نکنم هنوز برای زبان فارسی اینقد پیشرفته شده باشه و هنوز می بینیم خیلیا با بک لینک خالی بالا میان!

   پاسخ
 4. Sun
  Sun گفته:

  سلام ممنون بابت مطالب به روز و مهم شما
  سوالی دارم:
  چرا اینستاگرام در بحث سوشیال سیگنال جایی ندارد؟(در متن خودتان این جمله است)
  و هم چنین چرا فالوورهای اینستاگرام سوسیال سیگنال نیستند؟

  پاسخ
  • نیما حسن زاده
   نیما حسن زاده گفته:

   سلام دوست عزیز؛
   ببینین اساسا جایی سوشیال سیگنال محسوب میشه که لینک سایت شما بتونه منتشر بشه و وایرال بشه. اینستاگرام قابلیت گذاشتن لینک به ما نمیده! به همین دلیل محسوب نمیشه. حتی لینک های تو بیو هم اینطور که من تست کردم ایندکس نمیشه.
   ولی موردی که هست بحث منشن های بدون لینک هستش. یعنی آدرس سایت شما و اسم برند شما بدون لینک شدن پخش بشه، این میتونه به سئو کمک کنه و می بینیم که اینستاگرام از این لحاظ میتونه مفید باشه! چرا که اگر پیجتون باز باشه، پست هاتون داخل گوگل ایندکس شده و گوگل میتونه اسم برند و ادرس سایت شما رو (هرچند بدون لینک) بخونه!

   پاسخ

تعقیب

 1. […] عنوان مثال بعد از این که من مقاله سوشیال سیگنال خودم را بعد از ۲ ماه آپدیت کردم، آن را در کانال های زیر […]

 2. […] سیگنال را به این عمل اختصاص داد. (در این رابطه حتما مطلب «سوشیال سیگنال چیست؟ : ۰ تا ۱۰۰ !» را […]

 3. […] من در هر ماه، تقریبا ۸۰۰۰-۹۰۰۰ بار فقط با کلمه کلیدی «سوشیال سیگنال» دیده می شوم که در ابزارهایی که در بالا اشاره شد، تعداد […]

 4. […] آورند. (توصیه می کنم در این رابطه جتما مطلبی که درباره سوشیال سیگنال نوشتم را حتما […]

 5. […] مطلب ۰ تا ۱۰۰ سوشیال سیگنال را که پیشتر منتشر کردم را بخوانید، در آن راجب سوشیال […]

 6. […] خوبی با مخاطبانتان داشته باشید و این حرکت به افزایش سوشیال سیگنال های شما نیز کمک بسیاری خواهد کرد. این موردی است که Nail […]

 7. […] تر در مطالب سایت، به بحث سوشال سیگنال اشاره کرده ایم. نکته مثبتی که لینکدین برخلاف خیلی از […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *