تجربه کاربری یا User Exprience یکی از ترندهای روز در دنیای استارتاپی و اینترنتی است.

تجربه کاربری در موارد مختلفی کاربرد دارد و روز به روز بر اهمیت آن افزوده می شود و بیشتر درباره آن صحبت می شود.

اما در این مقاله می خواهم درباره تاثیر تجربه کاربری در سئو با شما صحبت کنم و می خواهم به این نتیجه برسم که تجربه کاربری، مهمترین عامل موثر در سئو می باشد!

پس با من همراه باشید و مطمئن باشید که این مقاله دید جدیدی از سئو به شما می دهد…

آپدیت آبان ۹۷ – برای اطلاع از آپدیت بعدی، در خبرنامه عضو شوید. 

تجربه کاربری چیست؟

به تعریف ویکی پدیا ؛

تجربه کاربری (به اختصار UX) شامل رفتارها، نگرش ها و احساسات یک کاربر درباره استفاده از یک محصول، سامانه و یا یک سرویس خاص است. به عبارت دیگر، تجربه کاربری همان خاطره‌ای است که با استفاده از یک محصول، سامانه و یا یک سرویس در ذهن کاربر نقش می بندد.

همچنین تجربه کاربری یک مفهوم پویا است که به طور مداوم در طول زمان با توجه به تغییرات در شرایط استفاده و نیز گسترش یافتن زمینه های کاربرد آن، تغییر می کند.

تعریف بالا موارد بسیار زیادی را درباره تجربه کاربری به ما منتقل می کند که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنم ؛

 1. تجربه کاربری حوزه بسیار وسیعی است و گستره زیادی دارد.
 2. این مفهوم در هر زمینه کاری می تواند مباحث خاص مربوط به خود را داشته باشد و تجربه کاربری در موضوع X می تواند تا حدودی با تجربه کاربری در موضوع Y متفاوت باشد.
 3. تجربه کاربری یک وحی منزل و یک مفهوم ثابت نیست، بلکه به مرور زمان می تواند دچار تغییر شود.

تجربه کاربری و سئو | تجربه کاربری ، مهم ترین عامل موثر در سئو

اکنون که با مفهوم تجربه کاربری آشنا شدید، بهتر است نیم نگاهی هم به مفهوم رابط کاربری یا User Interface بیاندازیم تا بتوانیم این دو مفهوم مجزا را از یکدیگر تفکیک کنیم ؛

رابط کاربری و تفاوت آن با تجربه کاربری

رابط کاربری یا User Interface (به اختصار UI) در واقع به بخش دیدنی و قابل لمس یک ابزار، سرویس، سیستم و … گفته می شود که کاربر مستقیما با آن سر و کار دارد.

این مفهوم تا حدودی زیرمجموعه تجربه کاربری قرار می گیرد و اگر بخواهم مثالی بزنم، سایت دیجی کالا بهترین گزینه است!

سایت دیجی کالا ظاهر فوق العاده خوبی دارد، محتوای کاملی دارد، نظرات کاربران کامل است، امکان مقایسه محصول دارد و … که همگی سبب می شوند کاربر در نگاه اول یک سایت زیبا و همه چیز تمام را مشاهده کند.

اما … !

متاسفانه اگر اخیرا از دیجی کالا خرید کرده باشید، ممکن است با بی نظمی در ارسال محصول، قیمت زیاد بعضی کالاها، پشتیبانی ضعیف و … مواجه شوید. تمامی این موارد سبب می شوند که خاطره خوبی از دیجی کالا در ذهن شما نماند و در نتیجه، یک تجربه کاربری بد!

بنابراین می توان گفت رابط کاربری زیر مجموعه تجربه کاربری می باشد و در مورد این مثال، اگرچه ظاهر سایت دیجی کالا عالیست (که سبب تجربه کاربری نسبتا خوبی می شود) اما عملکرد درونی سیستم بیزینسی دیجی کالا تا حدودی درست عمل نمی کند و این یک تجربه کاربری بد است که در بسیاری از مواقع سبب می شود آن ظاهر زیبا نیز دیگر به چشم نیاید!

بنابراین توجه کنید که این دو مورد را با یکدیگر اشتباه نگیرید! چرا که به نظر شخصی من، بحث رابط کاربری نسبت به تجربه کاربری بسیار پیش پاافتاده تر است و تجربه کاربری دریای وسیعی است که انتها ندارد!

اکنون که به خوبی با مفهوم تجربه کاربری آشنا شده و متوجه تفاوت آن با رابط کاربری شدید، بهتر است به سراغ بحث اصلی برویم. یعنی رابطه تجربه کاربری و سئو !

چرا تجربه کاربری مهم ترین عامل موثر در سئو می باشد؟

قبل از اینکه بتوانیم به این سوال پاسخ مناسبی بدهیم، باید بدانیم موتور جستجوی گوگل چیست و چه هدفی دارد؟ و اینکه چگونه این موتور جستجو به این غول بزرگ بی رقیب تبدیل شده است؟!

قطعا می دانید که گوگل اولین موتور جستجو نبوده، اما بهترین بوده و همچنان هم بهترین است! دلیل این بهترین بودن در چیست؟

اصلی ترین هدف گوگل که سبب شده است این موتور جستجو به بهترین و پرطرفدارترین موتور جستجو در دنیا تبدیل بشود، این است که همواره سعی می کند بهترین نتیجه را به کاربران نشان دهد.

به عنوان مثال فرض کنید دو موتور جستجو به نام های X و Y داریم. اگر یک کاربر به طور معمول از موتورجستجو X استفاده کند و بعد از مدتی حس کند که این وبسایت نمی تواند نیازهای او را به خوبی شناسایی کرده و پیشنهادهای خوبی به او نمی دهد، طبیعی است که به سراغ موتور جستجو Y می رود که می داند همیشه بهترین نتیجه ها و پیشنهادات را به او ارائه می کند! گوگل دقیقا در نقش موتور جستجو Y است.

همین الان عبارات مختلف را در گوگل و یاهو و بینگ جستجو کنید! قطعا متوجه تفاوت کیفیت نتایج می شوید!

بنابراین با توجه به موارد گفته شده، گوگل همواره سعی خود را می کند تا بهترین نتیجه را به کاربر نشان دهد تا کاربر هر بار با رضایت بیشتری از گوگل استفاده کند و هنگامی که تعداد کاربرانش افزایش پیدا می کنند، می تواند درآمد بیشتری از طریق تبلیغات ادوردز خود بدست بیاورد! (هرکسی به فکر جیب خودشه :!)

اما بهترین نتیجه یعنی چه؟

بهترین نتیجه برای یک کاربر، نتیجه ای است که بهترین تجربه کاربری را داشته باشد.

بگذارید کمی بیشتر توضیح بدهم؛

وقتی شخصی بنابه نیازها و سوالاتی که در ذهن خود دارد، جستجویی انجام می دهد و به موارد زیر برخورد می کند، می توان گفت تجربه کاربری بدی برای وی ایجاد شده است :

 • سایتی که یک دقیقه طول بکشد تا به طور کامل بارگزاری شود!
 • سایتی که در موبایل طراحی مناسبی نداشته باشد!
 • سایتی که مقالات قدیمی و از رده خارج شده داشته باشد!
 • سایتی که فونت نامناسبی دارد و ناخوانا است!
 • سایتی که پر از پاپ اپ و تبلیغات مختلف است!
 • و …

اگر دقت کنید چنین سایت هایی به ندرت در رتبه ۱ نتایج جستجو در کلمات مختلف دیده می شوند!

علت چیست؟

علت این است که تمامی این موارد برای کاربر ناخوشایند است و اگر زیاد در نتایج جستجو دیده شوند، ممکن است محبوبیت گوگل را از بین ببرند. بنابراین گوگل تمام سعی خود را می کند تا این گونه وبسایت ها را تا حد ممکن در رتبه های پایین تر نمایش بدهد.

حال که با مفهوم کلی تجربه کاربری و تاثیر آن در سئو آشنا شدید، می خواهم در بخش بعدی به بررسی تمام عوامل موثر در تجربه کاربری بپردازم و همچنین چند نکته را به شما گوشزد کنم!

ادامه مقاله را بخوانید …

تجربه کاربری و سئو : بررسی موردی

در این بخش می خواهم تمام مواردی را که به نحوی در تجربه کاربری وبسایت شما تاثیر می گذارند و می توانند سبب افت رتبه وبسایت شما بشوند را یک به یک بررسی کنم. با من همراه باشید !

۱/ سرعت سایت

سرعت سایت یکی از مهم ترین موارد این لیست و یکی از مهمترین موارد تاثیرگذار در تجربه کاربری و سئو می باشد که اخیرا در آپدیت های گوگل نیز تاکید شدیدی بر روی آن می شود.

سرعت بارگذاری سایت شما باید تا حد ممکن بهینه باشد، چرا که در غیر اینصورت سیل عظیمی از کاربران خود را از دست می دهید و حتی این اتفاق می تواند منجر به کاهش رتبه شما در نتایج گوگل نیز بشود.

همواره باید به این مورد توجه کنید که امروزه افراد و مخاطبان اینترنتی کسب و کار شما بسیار بی حوصله اند! بنابراین اگر سایت شما تنها چندثانیه دیرتر لود بشود، بخش قابل توجهی از مخاطبان خود را از دست خواهید داد.

* نکته : همانطور که می دانید، هاست مناسب تاثیر بسیار زیادی بر روی سرعت سایت شما دارد. بنابراین توصیه من به شما استفاده از خدمات ایران سرور است.

۲/ بهینه بودن برای موبایل یا Mobile Friendly

قطعا می دانید که حجم زیادی از جستجوهای روزانه در گوگل، توسط موبایل انجام می شود. بنابراین اگر وبسایت شما برای موبایل بهینه نباشد، قطعا بدانید که هر ثانیه ای که می گذرد، بیشتر ضرر می کنید!

در آپدیت های اخیر گوگل نیز به این موضوع اهمیت بسیار بیشتری داده شده است.

اگر هم از دید تجربه کاربری به این موضوع نگاه کنید، کاملا واضح است که اگر وبسایت شما Mobile Friendly نباشد، طبیعتا کاربر راضی نخواهد بود و خاطره خوبی از وبسایت شما در ذهن وی نخواهد ماند!

۳/ کامل بودن محتوا

کامل بودن محتوا نیز یکی دیگر از موارد بسیار مهم در تجربه کاربری است که شاید خیلی به آن توجه نمی شود.

اصلا هدف اصلی کاربر از جستجو، رسیدن به یک محتوای کامل است که پاسخ نیازهای او را بدهد و اگر شما همین یک مورد را نداشته باشید، عملا موارد دیگر این لیست تاثیری نخواهند داشت و تجربه کاربری شما نابود می شود!

محتوا بخش اصلی هر صفحه از وبسایت شماست و باید محتوای کامل و با کیفیتی بنویسید که بتوانید کاربر را اسیر وبسایت خود کنید!

۴/ به روز بودن محتوا

به روز بودن محتوا را تا حدودی می توان زیر مجموعه کامل بودن محتوا محسوب کرد اما به علت اهمیت زیادی که دارد، آن را به عنوان یک مورد جداگانه ذکر کردم.

اگر محتوای کامل و با کیفیتی داشته باشید، اما اطلاعاتی که در آن ارائه می دهید برای ۱ سال قبل باشد، بنظر شما این محتوا می تواند کاربر را راضی نگاه دارد؟!

به احتمال زیاد خیر!

بنابراین حتما باید سعی کنید محتواهای قبلی خود را آپدیت کنید و اطلاعات آن را به گونه ای بازنویسی کنید که قابل استفاده در زمان حاضر باشد و به این گونه می توانید تجربه خوبی را برای کاربر مهیا کنید.

در مقاله ۵ روش افزایش بازدید سایت ، بیشتر درباره نحوه آپدیت کردن محتوا صحبت کرده ام.

۵/ استفاده از مالتی مدیا

در محتواهای خود حتما باید از مالتی مدیا استفاده کنید. وقتی می گویم مالتی مدیا، در واقع همه انواع آن است، یعنی :

 • ویدیو
 • عکس
 • فایل
 • صوت
 • و ….

البته توصیه می کنم به هیچ عنوان عکس را از محتواهای خود کنار نگذارید و حداقل مالتی مدیای موجود در محتوای شما باید چند عکس مرتبط باشد!

در مورد ویدیو نیز باید بگویم که وجود آن تاثیر فوق العاده مثبتی دارد اما تا حدودی می توان با نبود آن کنار آمد، چرا که هنوز خیلی از وبسایت ها به صورت حرفه ای از ویدیو استفاده نمی کنند. اما باز هم تاکید می کنم که وجود آن تاثیر فوق العاده ای بر روی تجربه کاربری دارد.

۶/ طراحی زیبا

طراحی زیبا یا به عبارتی UI سایت شما نیز می تواند بر روی تجربه ای که برای کاربر ایجاد می کنید، تاثیر بگذارد!

یک وبسایت زیبا در مقابل یک وبسایت کارا اما با طراحی نامناسب، تجربه کاربری بسیار بهتری دارد!

۷/ پاپ آپ، تبلیغات، بنرها و …

پاپ آپ ها، بنرهای تبلیغاتی و این گونه موارد به شدت برای کاربران آزاردهنده هستند، مخصوصا هنگامی که جستجو از طریق گوشی های موبایل انجام می شود.

بنابراین تا حد امکان از پاپ آپ ها استفاده نکنید و بنرهای تبلیغاتی خود را به گونه ای قرار دهید که مزاحم کاربر نشود، چرا که در این صورت احتمال اینکه سریعا وبسایت شما را ترک کند بالا می رود.

۸/ لینک سازی داخلی

لینک سازی داخلی یکی از موارد موثر در سئو می باشد که به طور غیرمستقیم نیز می تواند در تجربه کاربری موثر باشد.

بدین صورت که با لینک سازی داخلی صحیح (مطابق چیزی که در وبمستر خاکستری می بینید) می توانید کاربر را میان صفحات مختلف سایت خود هدایت کنید و باعث شوید که کاربر به مطالب بیشتر و مرتبط در زمینه موردعلاقه خود دسترسی داشته باشد و این مورد یک تجربه خوب برای کاربر است.

۹/ لینک سازی خارجی

لینک سازی خارجی از آن جهت منجر به بهبود تجربه کاربری و سئو سایت شما می شود که به وبسایت شما اعتبار می بخشد.

در فضای وب فارسی، کمتر وبسایتی را می بینید که به رقیب های خود لینک بدهد و یا آنها را معرفی کند و کاربران نیز این موضوع را خوب می دانند. بنابراین یک وبسایت هنگامی که برای تکمیل محتوای خود، به وبسایت های مرتبط لینک می دهد، اعتماد کاربران را تا حدود زیادی جلب می کند. و این اعتماد یعنی تجربه کاربری !

چند نکته کلیدی درباره تجربه کاربری و سئو

در قسمت قبل به بررسی تاثیر موارد مختلف در تجربه کاربری و سئو پرداختیم و پارامترهای مختلفی را بررسی کردیم. اما یک سری نکات کلیدی وجود دارد که نمی توانم از گفتن آنها چشم پوشی کنم و در این قسمت می خواهم این نکات کلیدی را با شما در میان بگذارم :

نکته ۱ : معیار تشخیص تجربه کاربری

تمامی مواردی که در قسمت قبل بررسی کردیم، به نحوی در تجربه کاربری موثر بودند و به نظر شخصی من در سئو سایت تاثیر می گذاشتند، اما چگونه؟

اینطور که بنظر می رسد سئو یک مفهوم کیفی نیست و گوگل سعی می کند فاکتورهای مختلف را تا حد ممکن کمی کند و سپس براساس آن نتایج مختلف را رتبه بندی کند.

بنابراین با توجه به این استدلال، لازم است که تجربه کاربری نیز با یک معیار مناسب، سنجیده شود.

به نظر من، ۳ پارامتر وجود دارد که می تواند بیانگر تجربه کاربری یک وبسایت باشد :

 1. نرخ پرش (Bounce Rate)
 2. زمان حضور در وبسایت (Time On Site)
 3. حرکت Pogo-Sticking

در واقع هرچه یک وبسایت، تجربه کاربری بهتری داشته باشد، به ترتیب ؛

 • نرخ پرش آن کمتر است.
 • زمان حضور کاربر در آن وبسایت بیشتر است.
 • حرکت Pogo-Sticking کمتر در مورد آن وبسایت اتفاق می افتد.

اگر هم کمی این موارد را با منطق خود بررسی کنید، می بینید که به خوبی این ۳ پارامتر بیانگر تجربه کاربری و به طور کلی کیفیت یک وبسایت در نتایج جستجو گوگل هستند.

بنابراین توصیه من به شما این است که به هر طریقی می توانید، این ۳ پارامتر را در مورد وبسایت خود بهبود بدهید، چرا که این ۳ پارامتر تاثیر فوق العاده ای در رتبه بندی و سئو سایت شما خواهند داشت!

نکته ۲ : لینک بیلدینگ لازم است، کافی نه!

یکی از همراهان وبمستر خاکستری، سوالی از من پرسید که منجر به افزودن این نکته به این مقاله شد.

سوال ایشان این بود که : «من میتونم با بک لینک خریدن و سوشیال سیگنال خریدن بیام رتبه ۱ و تجربه کاربری رو دور بزنم؟!»

در پاسخ قاطعانه می توانم بگویم : «خیر!»

شاید چندین سال قبل می توانستید با این روش گوگل را گول بزنید و وبسایت خود را با تقلب در رتبه های اول ثابت نگاه دارید، اما امروزه دیگر این کار امکان پذیر نیست!

خوشبختانه به کمک الگوریتم RankBrain، گوگل دیگر از یک سری پارامترهای ساده مانند تعداد بک لینک یا تعداد سوشیال سیگنال برای رتبه بندی استفاده نمی کند!

گوگل به کمک این الگوریتم هوشمند شده است و به کمک همان ۳ پارامتری که در نکته اول ذکر کردم، کیفیت تجربه کاربری و سئو سایت شما را می سنجد.

بنابراین هرچقدر می خواهید بک لینک و سوشیال سیگنال کلاه سفید و طبیعی دریافت کنید، تا زمانی که تجربه کاربری خوبی نداشته باشید، افزایش رتبه شما دائمی نخواهد بود!!

نکته ۳ : اثر مستقیم و غیرمستقیم تجربه کاربری

تجربه کاربری می تواند ۲ نوع اثر بر روی سئو وبسایت شما بگذارد :

 • اثر مستقیم
  در این حالت کاربر به علت تجربه کاربری ضعیف سایت شما، ممکن است از وبسایت شما خارج شود و به هر دلیلی کاری می کند که سبب افت رتبه شما می شود. (و بالعکس در صورتی که تجربه کاربری وبسایت شما عالی باشد!)
 • اثر غیرمستقیم
  گاهی اوقات ممکن است تجربه ای که در ذهن کاربر ایجاد می کنید، به راحتی از ذهن او پاک نشود و نام وبسایت و برند شما در ذهن وی هک شود! در این حالت اگر تجربه خوبی از وبسایت شما داشته باشد، ممکن است کاربر در جستجوهای بعدی با دیدن نام وبسایت شما در رتبه های پایین تر، بر روی آن کلیک کند و با افزایش CTR سبب افزایش رتبه شما شود. و بالعکس اگر تجربه کاربری خوبی از وبسایت شما نداشته باشد، حتی اگر در رتبه ۱ باشید، دیگر رغبتی برای کلیک کردن بر روی وبسایت شما ندارد و بنابراین سبب افت رتبه شما خواهد شد.

نمونه اثر عیرمستقیم تجربه کاربری را می توانید در این کامنت های زیبا درباره وبمستر خاکستری ببینید :

اثر غیرمستقیم تجربه کاربری در سئو | نجربه کاربری، مهم ترین عامل موثر در سئو

متن پیام یکی از همراهان دوست داشتنی وبمستر خاکستری که نشان می دهد چگونه یک تجربه کاربری خوب می تواند به ما کمک کند تا چنین بازدیدکننده هایی داشته باشیم.

 

مثل همیشه، امیدوارم از این مطلب خوشتون اومده باشه. اما چندتا درخواست دارم :

 1. تو شبکه های اجتماعی تون (خصوصا لینکدین!) این مقاله رو به اشتراک بذارین.
 2. نظرتون رو درباره این روش تو بخش نظرات بگین. منتظرم 🙂
11 پاسخ
  • نیما حسن زاده
   نیما حسن زاده گفته:

   سلام،
   دقیق متوجه نشدم منظور شما چی بود، اما اگه استفاده از جدول داخل محتوا هست، بله بنظر منم خیلی حرکت خوبی هستش. گرچه بعضی افراد میگن از جدول استفاده نکنین و برای سئو خوب نیست.

   پاسخ
 1. مرجع آموزش وردپرس
  مرجع آموزش وردپرس گفته:

  سلام و عرض خسته نباشید
  خوشحالم از اینکه از پیام من اسکرین شات گذاشتید در سایتتون و به دیدگاه ها اهمیت میدید.
  همیشه پایدار باشید

  پاسخ
 2. آنا انصاری
  آنا انصاری گفته:

  دقیقا گوگل از زمانی کم کم تبدیل شد به بهترین موتور جستجو و انتخاب خیلی از کاربران، که شروع کرد به دخیل کردن پارامترهای رفتار کاربر و به جای اینکه متریک های خودش رو محوریت انتخاب بالاترین نتایج قرار بده، تصمیم گرفت الگوریتم هاش رو بر پایه معیارهای رفتار کاربران بهبود بده، بنابراین هر روز بیشتر از قبل محبوب شد! و حتی این جریان رو توی سایر محصولات گوگل میشه دید! متریال دیزاین گوگل به نظر من بینظیره، سبکی که من تو طراحی سایت عاشقشم …
  همونطور که قول داده بودم پست تون رو خوندم و باید بگم عالی بود چون خیلی خوب تو نگارش مطلب به UX توجه کردید!
  ارادتمند
  انصاری

  پاسخ
  • نیما حسن زاده
   نیما حسن زاده گفته:

   سلام خدمت شما خانم انصاری و خیلی ممنون از اینکه این مقاله رو مطالعه کردید 🙂
   بله دقیقا همونطور هم که گفتم شدیدا سر این موضوع با شما موافقم که امروزه مهم ترین عامل رتبه بندی، بک لینک و محتوا و … نیست، بلکه تجربه کاربری هستش.
   تقریبا میتونم بگم وبمستر خاکستری رو هم بر همین مبنا تونستم رشد بدم، نه به کمک خرید بک لینک یا موارد دیگه!

   پاسخ
 3. سعیدمارکت
  سعیدمارکت گفته:

  تجربه کاربری یک عامل مهمه و همه وبمستران باید بهش توجه کنند تا مورد پسند گوگل واقع بشن
  عالی بود نیما جان

  پاسخ
 4. بابک
  بابک گفته:

  سلام
  ممنونم بابت این مطلب اموزشی خوبی که برای موسیقی در پست سئو بدون محتوا نوشتید
  من توی همین موضوع سایت دارم متاسفانه چند سال وقت میزارم و همش فقط شکسته
  مطلب میرم کاملا اختصاصی گیر میارم مثلا از روی یک ویدئو یا جایی موزیکی برمیدارم که هیچ جا توی اینترنت نیست میزارم توی سایت با تکست و کامل دو کیفیت و پخش ، دیگه این برای کاربر کفایت میکنه درسته؟
  میام لینک های اول تا سوم و بازدید خوبی هم میاره اما مثلا کسی میاد کامل اون پست منو کپی میکنه و متاسفانه گوگل به جای اینکه مطلب اونو نیاره بالا اون میاد بالا و مطلب من رو حذف و میبره جز تکراری ها حالا من از این مطلب چند هزار بازدید گرفتم ولی حذف میشه از سرچ واقعا خسته و نا امید شدم از این کار بعد از چندین سال کار کردن سرعت قالب بالای ۹۰ ریسپانسیو عالی، خرید رپورتاژ ، لینک مستقیم پرسرعت، متن و هر چیزی لازمه میزارم بعد یک سایت تازه تاسیس به دو ماه کار مثل آب خوردن میاد بالاتر از من و مطلب من حذف میشه اصلا جوریه من مطلبی میزنم تا مدامی که سایت ها و وبلاگ های دیگه اونو بزنن من هی پایین و پایین تر میرم انگار نحس شدم.
  واقعا ناراحت هستم و هیچ راهی به ذهنم نمیاد گفتم برای شما بنویسم

  پاسخ
  • نیما حسن زاده
   نیما حسن زاده گفته:

   سلام دوست عزیز؛ البته که این کامنتتون مربوط به پست سئو بدون محتوا بود ولی خب همینجا پاسختون رو میدم.
   ببینین وقتی چنین موردی پیش میاد، به احتمال زیاد بحث برندینگ و قدرت سایت وسط ه. من احتمالی که میدم این هستش که شما خیلی قدرتمند سئو خارجی رو انجام نمیدین. درسته شاید بک لینک دریافت کرده باشین، اما واقعا بجز بک لینک همه حوزه های سئو خارجی رو هم بهش توجه کردین؟
   یعنی از لحاظ منشن، سوشیال سیگنال، ورودی گوگل و … به اندازه ای اوکی هستین که گوگل شما رو به عنوان یک سایت شناخته شده تشخیص بده؟ (همه این موارد رو کامل و جامع تو دوره سئو خارجی خاکستری توضیح دادم)
   مورد دیگه ای که میتونه دلیل این افت شما باشه، شاید بحث CTR باشه. شما محتواتون خوبه ولی احتمالا رقبای کپی کار شما، عنوان و توضیحات بهتری می نویسن و برای همین راحت تر مخاطب رو جذب می کنن.
   در کل میخوام بگم عوامل خیلی زیادی موثرن روی این مشکل شما. همه چیو بررسی کنین!

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *