رپورتاژ خبری ها یکی از ابزارهای عالی برای تبلیغات و صدالبته بهبود سئو سایت شما هستند.

ثبت یک رپورتاژ آگهی در یک سایت خبری شاید ساده باشد اما نکات ریز و درشتی دارد که توجه کردن به آنها می تواند تاثیراتش را از فرش به عرش برساند!

اما در این مقاله خبری از نکته نیست! صرفا می خواهم به چیستی رپورتاژ خبری بپردازم تا قبل از هر چیز مفاهیم و کلیات آن را به خوبی یاد بگیرید.

با من همراه باشید…

آپدیت ۲۲ شهریور ۹۸ – برای اطلاع از آپدیت بعدی، در خبرنامه عضو شوید.

رپورتاژ خبری چیست؟

اگر زیاد اهل وب گردی باشید، احتمالا در سایت های خبری و مجله های اینترنتی مقالاتی را خوانده اید که حس تبلیغاتی بودن به شما القا می کند.

بله درست است، این مقالات کاملا تبلیغاتی هستند و به آنها رپورتاژ خبری یا رپورتاژ آگهی گفته می شود.

رپورتاژ خبری یک محتوا همانند سایر محتواهای وبسایت می باشد اما با این تفاوت که در ازای منتشر کردن آنها، مدیر وبسایت از شخص تبلیغ دهنده، پول دریافت می کند.

عکس زیر را ببینید :

همانطور که در عکس مشاهده می کنید، این مقاله کاملا در راستای تبلیغ سایت علی بابا می باشد و اگر صادقانه نگاه کنیم، محتوایی نیست که در زمینه کاری زومیت باشد!

تمامی رپورتاژ خبری ها چنین قالبی دارند. رپورتاژ خبری ها یک متن تبلیغاتی هستند که در قالب یک خبر در وبسایت های پربازدید منتشر می شود.

کاربران وبسایت تصور می کنند که این هم یک مقاله همانند سایر مقالات است و بنابراین احتمال خیلی بیشتری دارد که آن را مطالعه کنند و در نتیجه احتمال بیشتری هم دارد که روی لینک های تبلیغاتی کلیک کنند.

اساسا یکی از نکات مثبت رپورتاژ خبری هم همین ظاهر غیرتبلیغاتی آن است.

به عنوان مثال وقتی علی بابا در قالب تبلیغات از مرکز تماس خود صحبت کند، عده زیادی از افراد با گفتن جمله «اینا همش تبلیغاته!» از کنار آن می گذرند اما وقتی همین محتوا در قالب یک خبر از یک وبسایت دیگر منتشر می شود، اکثر افراد با دید بی طرفانه به قضیه نگاه می کنند.

حال بگذارید در همین ابتدای کار یک نکته حرفه ای به شما یاد بدهم :

رپورتاژ آگهی جدا از بحث تبلیغات، باید یک محتوای جذاب داشته باشد تا کاربر را به کلیک کردن روی آن و همچنین مطالعه کردن آن ترغیب کند.

این نکته یکی از مهم ترین اصول نگارش رپورتاژ آگهی است که متاسفانه حتی برندهای بزرگ هم آن را رعایت نمی کنند! (کمی در وبسایت زومیت بچرخید و رپورتاژ خبری های مختلف را بخوانید متوجه این حرف من می شوید.)

و در آخر این نکته را بگویم که رپورتاژ اشکال مختلفی دارد، مثلا تبلیغات غیرمستقیم در فیلم های سینمایی، سریال ها، برنامه های تلویزیونی، رادیو، مجلات چاپی و … . البته تمرکز من در این مقاله، فقط بر روی رپورتاژ خبری در فضای آنلاین است.

رپورتاژ خبری چه تاثیراتی بر روی کسب و کار من دارد؟

رپورتاژ خبری یا رپورتاژ آگهی استفاده های مختلفی دارد، اما مزیت بزرگی که به نظر شخصی من دارد این است که به هر قصدی از آن استفاده کنید، از زوایای دیگر هم به شما سود خودش را می رساند! حتی اگر برای آن پلن و برنامه ای نداشته باشید.

بگذارید مثالی بزنم. شما برای برند خود قصد تبلیغات وسیع دارید و یکی از کانال های مدنظر شما، رپورتاژ خبری است. بنابراین تمام تلاشتان را برای بهتر دیده شدن این رپورتاژ انجام می دهید اما خبر خوب این است که چه بخواهید چه نخواهید، این رپورتاژ از نظر سئو هم به وبسایت شما کمک می کند!

به همین دلیل است که من معمولا می گویم رپورتاژ آگهی یک کلید طلایی است که در زمینه های مختلف می توان از آن استفاده کرد و اگر به درستی از آن استفاده کنید، ارزش هزینه های زیاد را دارد.

اکنون بگذارید به چند نمونه از تاثیراتی که رپورتاژ خبری بر روی کسب و کار شما می گذارد، اشاره کنم :

۱/ بیشتر دیده شدن برند

اولین و بارزترین مزیت رپورتاژ خبری ، بیشتر دیده شدن برند شما می باشد.

شاید خیلی از افراد روی لینک های تبلیغاتی کلیک نکنند و وارد سایت شما نشوند اما اگر رپورتاژ خود را به خوبی آماده کرده باشید، قطعا متن آن را می خوانند و با برند شما آشنا می شوند.

بنابراین شک نکنید که رپورتاژ بر روی Brand Awareness یا آگاهی از برند تاثیر فوق العاده ای دارد.

۲/ اعتماد سازی

همانطور که گفتم، رپورتاژ همان تبلیغات است که ظاهر غیرتبلیغاتی به خود گرفته است. این ظاهر غیرتبلیغاتی سبب افزایش اعتماد مخاطبان می شود که این اعتماد ۱۰۰% به سود شماست.

متاسفانه افراد در ایران نسبت به بیزینس ها، خصوصا بیزینس های آنلاین بسیار بی اعتمادند و رپورتاژ خبری می تواند تا حدی در این زمینه به شما کمک کند.

۳/ سئو

اگر در زمینه سئو کوچکترین فعالیتی هم داشته باشید، قطعا تابحال بحث رپورتاژ خبری و تاثیر شدید آن به گوشتان خورده است، در حدی که خیلی از متخصصان سئو اصلا به جنبه تبلیغاتی رپورتاژ توجهی ندارند و فقط به تاثیر آن بر روی سئو بسنده می کنند.

بک لینک های موجود در رپورتاژ و به طور کلی لینک درون محتوا ارزش زیادی دارد، چه برسد به بک لینکی که روی آن کلیک شود و برای شما بازدیدکننده جذب کند!

بنابراین این نکته را از من به یاد داشته باشید که با هر هدفی از رپورتاژ خبری استفاده می کنید، هیچگاه سئو را فراموش نکنید و حتما گوشه چشمی به آن نظر بیاندازید.

۴/ افزایش ترافیک

در مورد اول گفتم که حتی اگر افراد روی لینک های تبلیغاتی رپورتاژ کلیک نکنند، باز هم باعث دیده شدن برند شما می شوند و این یک تاثیر مثبت است.

اما واضح است که اگر اصول نگارش یک رپورتاژ آگهی موفق را رعایت کرده باشید، حتما بر روی لینکتان هم کلیک می کنند!

این کلیک کردن علاوه بر افزایش قدرت بک لینک ها و تاثیر در سئو، باعث افزایش ترافیک سایت شما هم می شود که می تواند منجر به افزایش تعداد عضوهای سایت شما و یا حتی افزایش فروش بشود.

نگاهی دقیق تر : رپورتاژ خبری، سئو و گوگل !

همیشه گوگل با متخصصان سئو در جنگ و جدال است و کاری می کند تا متخصصان سئو به اهداف شوم خود نرسند! در رابطه با رپورتاژ خبری هم قضیه به همین شکل است.

گوگل اساسا با خرید بک لینک مخالف است و رپورتاژ هم دقیقا یک فرآیند خرید بک لینک است. بنابراین طبق گایدلاین گوگل، رپورتاژ خبری یک روش سئو کلاه سیاه است!

اما گوگل راه را به طور کامل نبسته است و یک روزنه امید برای ما باز گذاشته است.

گوگل می گوید اگر می خواهید رپورتاژ خبری خود را در وبسایت های مختلف درج کنید، ۲ قانون زیر حتما باید رعایت شود :

 1. تمامی لینک های درون محتوا باید دارای rel=nofollow باشند.
 2. تبلیغاتی بودن رپورتاژ باید برای کاربران مشخص شود.

اما کاملا واضح است که ما هیچکدام از این دو مورد را نمی خواهیم رعایت کنیم!

اگر لینک های درون محتوا را nofollow کنیم، طبیعتا ارزش کمتری از لحاظ سئو به سایت ما منتقل می شود و اگر تبلیغاتی بودن آن را برای کاربر مشخص کنیم، بحث های مربوط به وفادارسازی و دید بی طرفانه را دچار مشکل کرده ایم.

به همین دلیل تنها راه چاره ما این است که گریزی به روش های کلاه خاکستری بزنیم.

کاری که می کنیم این است که رپورتاژ خبری بودن یا نبودن محتوا را برای کاربران مشخص می کنیم اما به صورت خیلی پنهانی! مطابق عکس زیر :

همانطور که می بینید در وبسایت دیجیاتو، رپورتاژ آگهی ها به این شکل مشخص می شوند.
(البته برخی دیگر از وبسایت ها نیز هستند که خیلی نامحسوس تر این کار را می کنند!)

در واقع عموم مردم خیلی اطلاعاتی درباره ساز و کار رپورتاژ خبری ندارند و ما هم از این فرصت استفاده می کنیم و معمولا تنها با یک تگ کوچک در انتهای مقاله، تبلیغاتی بودن محتوا را اعلام می کنیم. (اما کو گوش شنوا؟!)

از آنجایی که اکثریت افراد متوجه این موضوع نمی شوند و گوگل هم روش خاصی برای تمایز دادن محتوای عادی از محتوای تبلیغاتی ندارد، بنابراین به راحتی لینک های درون محتوا را هم بصورت follow قرار می دهیم!

متوجه شدید قضیه از چه قرار است؟! با یک تکنیک کاملا خاکستری، گوگل را دور زدیم!

حرف آخر : رپورتاژ خبری خوب است یا بد؟

با توجه به مواردی که گفته شد، ممکن است عده ای از دوستان دچار تضاد شوند.

عده ای از دوستان هستند که نمی خواهند وارد سئو خاکستری و … بشوند و بنابراین از آنجایی که رپورتاژ خبری به این شکل مخالف سیاست های گوگل است، به بن بست می رسند.

پاسخ من به این دسته از دوستان این است که : «تنها راه چاره همین است!»

رپورتاژ خبری مزیت های زیادی دارد و به نظر من هوشمندانه نیست که صرفا بخاطر اندکی تخلف از نظر گوگل، کلا آن را نادیده بگیرید.

توصیه ای که همیشه و در همه زمینه ها می کنم این است که مسیر میانه را در پیش بگیرید.

مسیر میانه یعنی این که :

 • هر روز یک رپورتاژ آگهی جدید ثبت نکنیم!
 • در هر رپورتاژ خود ۱۰ بک لینک فالو ثبت نکنیم!
 • انکرتکست های خود را بصورت Exact Match قرار ندهیم!
 • محتوای بی ارزش و صرفا تبلیغاتی تولید نکنیم!
 • و …

به شما قول می دهم اگر مسیر میانه را پیش بگیرید و به عنوان مثال در هر ماه ۱ الی ۲ رپورتاژ با تعداد ۳ بک لینک، آن هم با انکرتکست های قابل قبول ثبت کنید، بعید است که گوگل شما را جریمه کند.

خلاصه ۱ دقیقه ای

 • رپورتاژ خبری محتوایی است که ظاهر غیرتبلیغاتی دارد اما توسط شخص تبلیغ دهنده آماده شده و در ازای پرداخت هزینه، در یک رسانه پربازدید منتشر می شود.
 • رپورتاژ خبری بر روی سئو وبسایت تاثیر زیادی دارد.
 • علاوه بر آن، از رپورتاژ برای افزایش آگاهی از برند، اعتمادسازی، افزایش ترافیک و … استفاده می شود.
 • گوگل با اجرای رپورتاژ آگهی تا حدودی مخالف است اما با سئو کلاه خاکستری می توان آن را دور زد.

خب دوستان، پنجمین مقاله از چالش #صدروز_نویسندگی به اتمام رسید. حتما تو توییتر نظرتون رو درباره این چالش به من منتقل کنین.
درضمن کامنت و اشتراک گذاری این مقاله در شبکه های اجتماعی (توییتر+لینکدین) فراموش نشه! ممنون 🙂

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *