دامین آتوریتی (Domain Authority) و پیج آتوریتی (Page Authority) دو عامل مهم در رتبه بندی سایت مى باشند. این دو فاکتور توسط سایت Moz ارائه شده اند.
همانطور که پیش تر به شما وعده داده بودم، امروز قرار است درباره این دو فاکتور به طور مفصل صحبت کنیم و بدانیم که چگونه این فاکتورها در رتبه بندی سایت موثر مى باشند.

دامین آتوریتی و پیج آتوریتی دو فاکتور غیررسمى تقریبا موثر!

سایت Moz معتبرترین سایت در حوزه SEO مى باشد. بعد از اینکه گوگل فاکتور پیج رنک را از رده خارج کرد، سایت Moz دو فاکتور دامین آتوریتی و پیج آتوریتی را منتشر کرد. این دو فاکتور غیررسمى هستند و نمى شود ١٠٠٪‏ به آنها اطمینان کرد اما در حال حاضر تنها فاکتورهای موجود براى رتبه بندی سایت ها مى باشند. عوامل موثر بر این دو فاکتور عبارتند از ؛ تعداد بک لینک ها، Moz Rank، Moz Trust و ده ها عامل دیگر که به طور دقیق مشخص نیستند!

دامین آتوریتی و پیج آتوریتی به ترتیب اعتبار دامنه و اعتبار یکی از صفحات سایت را نشان مى دهد. مثال جالبی که یکی از استادان زده بود را برایتان بازگو می کنم ؛

« دامین آتوریتی در واقع اعتبار یک خاندان و نام فامیلی آن خانواده را نشان می دهد. برای مثال می گوید اعتبار خانواده حسن زاده ها فلان قدر است، اما پیج آتوریتی اعتبار یک فرد از یک خانواده را نشان می دهد. در اینجا می گویند اعتبار نیما از خانواده حسن زاده ها اینقدر است!» با توجه به این مثال ممکن است حالات زیر پیش بیاید :

 • در یک خانواده اصیل و با اعتبار ( دامین آتوریتی بالا ) یکی از اعضای خانواده رسوایی به بار بیاورد و آدم بی آبرویی باشد ( پیج آتوریتی کم). طبیعتا این موضوع روی اعتبار خانواده نیز اثر می گذارد و از اعتبار آنها می کاهد! ( دامین آتوریتی را کاهش می دهد. )
 • در یک خانواده معمولی و متوسط ممکن است یکی از اعضای آن به درجات بالای علمی و مقام های بالا برسد ( پیج آتوریتی بالا )، در این حالت خانواده وی تا حدودی اعتبار بدست می آورند! اینطور نیست؟ ( دامین آتوریتی بالا می رود. )

امیدوارم تا به اینجا مفهوم این دو فاکتور را به خوبی متوجه شده باشید!

تعیین دامین آتوریتی و پیج آتوریتی برای وبسایت

بعد از اینکه با مفهوم این دو فاکتور آشنا شده اید، شاید از خودتان بپرسید که چگونه می توانم این دو فاکتور را برای سایت خودم و یا سایت رقیبم بررسی کنم. بهترین ابزار استفاده از خود سایت Moz می باشد. برای اینکار می توانید به ابزار Moz Site Explorer مراجعه کنید و یا پلاگین Moz Bar را برای مرورگر خود دانلود کنید. اگر پلاگین را دانلود کنید می توانید هرلحظه در هر وبسایتی که هستید، بر روی پلاگین کلیک کنید تا مشخصات دقیق آن سایت برای شما محاسبه شود.

 • نکته : در سرویس رایگان Moz شما در هر روز فقط می توانید ۳ بار مشخصات سایت ها را چک کنید و پس از آن باید اکانت خود را ارتقا دهید و پول پرداخت کنید. بجای اینکار می توانید بعد از هر ۳ بار، از نرم افزارهای تغییر I.P استفاده کنید. به این ترتیب با هر IP، سه شانس دیگر دارید!

پس از اینکه این دو فاکتور را برای سایت خود و یا سایت رقیبتان محاسبه کردید، شاید به این موضوع فکر کنید که دامین آتوریتی من چند باشد خوب است؟ آیا پیج آتوریتی من کم است یا زیاد؟
اکنون می خواهیم بصورت حدودی مرز بین عدد خوب و بد را بیان کنیم :

 • عدد بالای ۷۰ بسیار عالی و ایده آل است. (حداقل در ایران کمتر سایتی می توان یافت که اینگونه باشد!)
 • عدد ۵۰ – ۷۰ نشان دهنده یک سایت قوی و معتبر است.
 • عدد ۴۰ – ۵۰ عدد مناسبی است و بسیاری از سایت های معتبر در این بازه قرار می گیرند.
 • عدد ۳۰ – ۴۰ یک وبسایت متوسط را نشان می دهد.
 • عدد ۲۰ – ۳۰ برای وبسایت های تازه تاسیس مناسب است اما برای دیگر وبسایت ها خیر!
 • عدد کمتر از ۲۰ پایین است و نشانه بی اعتبار بودن وبسایت نزد موتورهای جستجو

توجه کنید که اعداد بالا برای پیج آتوریتی صفحه نخست وبسایت است و طبیعتا دامین آتوریتی با اختلاف حدود ۱۰ تایی، عدد پایین تری دارد.

یکی از بهترین دامین آتوریتی ها را در ایران، وبسایت آپارات با عدد ۷۹ دارد. شاید دوست داشته باشید دامین آتوریتی دیجی کالا، غول استارتاپ های ایران رو هم بدونین! این دو عکس زیر متعلق به آپارات و دیجی کالاست ؛

چند نکته مهم درباره دامین آتوریتی و پیج آتوریتی

 • سایتی با آتوریتی بالاتر، اعتبار بیشتری نزد گوگل دارد.
 • معمولا دامین آتوریتی از پیج آتوریتی بیشتر است.
 • معمولا در یک وبسایت، بالاترین پیج آتوریتی متعلق به صفحه اصلی وبسایت است.
 • همانطور که پیش تر گفتیم، پیج آتوریتی پایین یک صفحه می تواند بر روی دامین آتوریتی تاثیر بگذارد و آن را کم کند و همچنین بالعکس !
 • این دو فاکتور براساس یک فرمول لگاریتمی بدست می آیند، به همین علت ممکن است افزایش از ۱۰ به ۲۰ آسان باشد اما افزایش از ۷۰ به ۸۰ بسیار دشوار است!
 • صفحات جدید در بسیاری مواقع، آتوریتی برابر ۰ و یا ۱ دارند که این نشان از ضعیف بودن محتوای آن صفحات نیست. باید اندکی صبر کنید!
 • آتوریتی ها درباره صفحاتی و یا دامنه هایی که ریدایرکت می شوند، معمولا دارای خطا می باشد و اعتبار دامنه قبلی، به دامنه و یا صفحه جدید منتقل نمی شود!
 • درضمن اگر یک سایت اسپم با آتوریتی های بالا پیدا کردید، تعجب نکنید! پیش می آید…

راهکارهای افزایش آتوریتی

 • سعی کنید از دامنه های مختلف، بک لینک های کم بگیرید تا از دامنه های کم، بک لینک های زیاد! (یعنی از ۳۰ وبسایت، ۳۰ بک لینک بگیرید خیلی بهتر است تا اینکه از ۱۰ وبسایت و هر کدام ۳ بک لینک بگیرید.)
 • از شر لینک های بد خلاص شوید! لینک های با کیفیت کمتر به مراتب از هزاران هزار لینک بی کیفیت بهتر هستند.
 • سئو فنی سایت خود را بهینه کنید. (موارد زیادی دارد که باید در یک مطلب جدا به طور مفصل به آنها بپردازیم.)

بیشتر بخوانید >>> رهایی از بک لینک های اسپم و مضر !

 • محتوایی ایجاد کنید که قابلیت اشتراک گذاری و لینک دادن به آن را داشته باشد. اینفوگرافیک ها نمونه های خوبی از محتواهایی هستند که به راحتی توسط دیگران به اشتراک گذاشته می شوند و برای شما لینک محسوب می شود.
 • لینک سازی داخلی وبسایتتان را فراموش نکنید. سعی کنید لینک های داخلی مفیدی درون مطالب وبسایتتان قرار بدهید تا ربات های گوگل به خوبی در سایت شما جولان بدهند!

 

امیدوارم از این مطلب لذت برده باشید. خوشحال می شوم اگر نظرات شما را در قسمت کامنت ها ببینم.
حتی می توانید لینک به همین مطلب بدهید و آتوریتی من را هم افزایش بدهید!! چه چیزی بهتر از این 🙂

25 پاسخ
 1. اخبار شیراز
  اخبار شیراز گفته:

  دو فاکتور مهم هستن اما نه برای رتبه بندی از طرف گوگل. موز این الگوریتم رتبه بندی رو روی کار آورده و حدس میزنه ک گوگل هم همچین الگوریتمی داره و با اون فاکتورها، قدرت دامنه رو میسنجه. که البته خیلی از الگوریتم هاش هم درسته.

  پاسخ
  • نیما حسن زاده
   نیما حسن زاده گفته:

   اگر شما محتوای کپی، لینک های بی کیفیت و کلا کارهایی خلاف قوانین گوگل انجام بدین، ذره ذره با اسپم اسکور بهتون هشدار میده!
   پس باید سعی کنین این امتیاز رو ۰ بمونه و بالا نیاد

   پاسخ
 2. عشق وب
  عشق وب گفته:

  واقعا خیلی جالبه که وقتی نگاه میکنی، خیلی از سایت های معروف خارجی، خیلی راحت دامین آتوریتی بالای ۹۰ دارن. ولی بهترین سایت های ما هنوز لنگ ۶۰ ۷۰ ان!

  پاسخ
  • نیما حسن زاده
   نیما حسن زاده گفته:

   دوست عزیز، سایت های معروف خارجی که دامین آتوریتی بالای ۹۰ دارن، چون مخاطبانی از سراسر دنیا دارن! لینک های به شدت زیادی گرفتن! ولی آپارات و دیجی کالا که مثالش رو داخل متن زدیم، فقط داخل ایران فعالیت دارن و طبیعی هستش. و اینکه مثلا سایتی مثل دیجی کالا، خیلی سئو قوی ای نداره! شما برای خرید گوشی های مختلف سرچ بزنین متوجه این موضوع میشین!

   پاسخ
  • نیما حسن زاده
   نیما حسن زاده گفته:

   اسپم اسکور (Spam Score) یک پارامتر نسبیه که مختص سایت MOZ هستش. این یک معیار از میزان اسپم بودن سایت هست و از ۰ تا ۱۷ هست. هرچقدر این عدد بالاتر بره یعنی که سایت شما داره اسپم کار میکنه و باید مواظب باشین. تا عدد ۳ و ۴ طبیعی و قابل قبوله اما بعدش کم کم خطرناک میشه.

   پاسخ
 3. سعید
  سعید گفته:

  سلام وقت شما بخیر یک سوال بسیار حیاتی و مهم دارم هر چند با موضوع مطلب کمی بی ربطه ولی خواهش میکنم راهنمایی کنید.
  من سایتم رو از اول طراحی کردم و cms هم از وردپرس به یک cms اختصاصی تغییر یافت با توجه به اینکه زمینه کاری من معرفی پزشک بود و با اسم خیلی از دکترها در رتبه ۱ تا ۵ گوگل بودیم همه این ها رو از دست خواهیم داد اما میدونم با ریدایرکت ۳۰۱ میشه ارزش لینک صفحات قبل رو به صفحات جدید انتقال داد اما طراح سایتم اسرار داره که بخاطر اینکه اسم پزشک ها رقابت زیادی نداره لازم به ریدایرکت نیست و قول میدم در مدت کوتاهی دوباره رتبه بهتری از سایت قبل بگیری به نظر شما که متخصص این زمینه هستید آیا ایرادی نداره که ریدایرکت انجام ندم و از صفر خیلی اصولی شروع کنم؟(یعنی میتونم دوباره با نام پزشکانی که معرفی میکنم خیلی زود جایگاه قبلی رو بگیرم؟).
  با تشکر

  پاسخ
  • نیما حسن زاده
   نیما حسن زاده گفته:

   سلام وقتتون بخیر؛
   اول از همه سوالتون رو در انجمن وبمستر خاکستری بپرسین تا دوستان دیگه هم در حد توانشون راهنمایی تون کنن.
   اما درباره سوالتون ؛
   بنظر من دوباره کاریه! چرا ریدایرکت نکنین؟ کار سختی که نیست. بنظر من حتما ریدایرکت کنین.حتما. چون مثلا فرض کنین سئو کردن ۱۰۰ شماره کار داشته باشه، شما بهتره از ۲۰ یا ۳۰ شروع کنین (با ریدایرکت) که در مقایسه با از ۰ شروع کردن (بدون ریدایرکت) قطعا بهتره!
   اما یک نکته دیگه اینکه باید بررسی کنین ببینین واقعا اسم دکترها شاید رقابت داشته باشه، شاید بعضی از دکترها اسمشون زیاد سرچ بشه و …
   ولی در کل بنظر من ریدایرکت رو حتما انجام بدین.

   پاسخ
  • نیما حسن زاده
   نیما حسن زاده گفته:

   سلام خدمت شما؛
   من نگفتم همیشه! تو سئو هیچوقت همیشه نداریم!
   من گفتم «معمولا» PA صفحه اصلی بالاترین PA یک سایت هست که درست هستش و اکثر سایت ها رو بررسی کنین به همین نتیجه میرسین.

   پاسخ
 4. حسن
  حسن گفته:

  سلام خسته نباشید بنده میخواستم بدونم برای حذف بک لینک های بی کیفیت که از سلیتهای دیگه گرفته شده چیکار باید کرد ؟بنده کلی بک لینک بی کیفیت دارم و میخوام پاکشون کنم ولی نمیدونم چیکار کنم.

  پاسخ

تعقیب

 1. […] (DA) و پیج آتوریتی (PA) اشاره کرد. (توصیه میکنم حتما مطلب «دامین آتوریتی و پیج آتوریتی چیست؟» را […]

 2. […] و پیج آتوریتی بالا لینک بگیرید. (توصیه می کنم حتما مطلب «دامین آتوریتی و پیج آتوریتی چیست؟» را […]

 3. […] این شبکه اجتماعی به شما اجازه انتشار لینک های فالو با دامین آتوریتی ۹۹ می دهد و این برای کسب و کار شما یعنی یک گنج تمام […]

 4. […] ای یا تکنیک PBN ما تعدادی از وبسایت های با ارزش (به فرض با دامین آتوریتی بالا) را بصورت شبکه ای و در ارتباط با یکدیگر در اختیار […]

 5. […] لینک فالو از یک سایت عادی، بلکه لینک فالو از سایتی با دامین آتوریتی ۱۰۰ ! و قطعا می دانید که این گونه لینک ها چه ارزشی برای […]

 6. […] سیگنال ها می توانند منجر به افزایش دامین آتوریتی و پیج آتوریتی […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *