لید (lead) و لیدسازی (Lead Generation)

لید (Lead) در لغت به معنای هدایت می باشد اما در بازاریابی اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ، معنای لید (Lead) عبارتست از یک مشتری بالقوه که در نتیجه فعالیت های لیدسازی یا Lead Generation به خدمات و یا محصولات ما علاقمند شده است و ما باید بتوانیم آنها را به مشتری تبدیل کنیم. هرچه لید بیشتری داشته باشیم، به این معناست که افراد بیشتری به کسب و کار ما علاقمند هستند و اگر به درستی فرآیندهای بهبود تبدیل مشتری یا Conversion Optimization را اجرا کنیم، می توانیم فروش بیشتری داشته باشیم.

در این مطلب قصد دارم توضیحات کامل تر و جامع تری درباره لید و لیدسازی (Lead & Lead Generation) بدهم. پس با من همراه باشید.

آپدیت اردیبهشت ۹۷ – برای اطلاع از آپدیت بعدی، در خبرنامه عضو شوید. 

لید (Lead) چیست؟

اگر بخواهم به طور دقیق تر معنای کاربردی لید (Lead) را بررسی کنم، می شود ؛

یک مشتری بالقوه جدید که به محصول یا خدمات ما علاقمند شده است و با میل و رضایت خود، یک کانال ارتباطی در اختیار ما قرار می دهد.

پس بنابراین طبیعی است که هرچقدر لید بیشتری داشته باشیم، احتمال اینکه فروش بیشتری داشته باشیم نیز بیشتر می شود.

یک لید (Lead) باید ویژگی های زیر را داشته باشد :

 • مخاطبی کاملا جدید باشد و پیش تر از ما خرید نکرده باشدو
 • به محصول و یا خدمات ما علاقمند باشد.
 • با میل و رضایت خود، حداقل یک کانال ارتباطی در اختیار ما قرار بدهد.

اما چرا می گوییم اگر لیدهای بیشتری داشته باشیم، ممکن است فروش بیشتری نیز تجربه کنیم؟

اولا من گفتم ممکن است! چرا که حتی اگه هزاران هزار لید داشته باشید اما ندانید چگونه به درستی از آنها استفاده کنید، نتیجه ای حاصل نمی شود!

اما به دو دلیل است که تعداد بیشتر لید ها می تواند منجر به افزایش فروش شود :

 1. به دلیل وجود کانال ارتباطی و ارتباط بیشتر با مشتری
 2. به دلیل آغاز ارتباط دوطرفه میان ما و مشتری، از سمت مشتری! (نشانگر علاقه و تمایل وی به خرید)

لیدسازی (Lead Generation) چیست؟

گفتیم که لید (Lead)، یک مشتری علاقمند است که به خدمات ما علاقمند شده است. چگونه علاقمند شده است؟ از طریق فرآیندهای لیدسازی!

به عبارت دیگر، به فرآیندهایی که در نتیجه آن افراد رهگذر و صرفا بازدیدکننده را به یک لید تبدیل می کنید، لیدسازی یا Lead Generation می گویند. همانطور که پیش تر در مطلب «CRO : همه چیز درباره بهینه سازی نرخ تبدیل» گفتم، تکنیک های CRO به ما کمک می کنند که درصد بیشتری از بازدیدکننده ها را به خدمات و یا محصولاتمان علاقمند کنیم و پس از تبدیل آنها به لید، آنها را وادار به خرید کنیم.

فرآیندهای لیدسازی یا Lead Generation به شکل های مختلفی اجرا می شوند که یکی از متداول ترین این روش ها، روش ارائه یک محتوای رایگان است. اکثر وبسایت ها، خصوصا وبسایت هایی که در زمینه آموزش الکترونیک فعالیت می کنند، در ازای یک محتوای آموزشی رایگان، ایمیل شما را درخواست می کنند. اگر شما ایمیلتان را وارد کنید، درواقع یک کانال ارتباطی در اختیار آنها قرار داده اید و این نشان می دهد که شما به حوزه کاری آنها علاقمند هستید!

بهبود تبدیل مشتری (Conversion Optimization) چیست؟

فرض کنید یک سری فرآیندهای لیدسازی را ترتیب داده اید و تعدادی لید بدست آورده اید. در مرحله بعدی وظیفه شما این است که محصول و یا خدمات خود را به درستی به این افراد علاقمند عرضه کنید تا آنها را از یک فرد صرفا علاقمند، به یک مشتری واقعی تبدیل کنید.

در این مرحله صحبت از بهبود تبدیل مشتری یا Convertion Optimization یا به عبارت دیگر همان CRO به میان می آید.

با استفاده از راهکارها و تکنیک های CRO می توانید درصد بیشتری از بازدیدکنندگان و همچنین درصد بیشتری از لیدها را ترغیب کنید تا از شما خرید کنند و بدین ترتیب فروش خود را افزایش بدهید.

نتیجه گیری و خلاصه مطلب در ۱ دقیقه

 • لید (Lead) عبارتست از مشتری های بالقوه که به خدمات و یا محصولات ما علاقمند هستند و با رضایت خود، یک کانال ارتباطی در اختیار ما قرار داده اند.
 • در فرآیند لیدسازی یا Lead Generation ، افراد رهگذر و صرفا بازدیدکننده را تبدیل به یک فرد علاقمند و اصطلاحا لید می کنیم.
 • اگر لیدهای زیادی داشته باشیم و در عین حال عملیات بهبود تبدیل مشتری و نکات CRO را رعایت کرده باشیم، می توانیم فروش زیادی را تجربه کنیم.
 • توصیه می کنم برای مطالعه بیشتر، مقاله لیدسازی در ویکی پدیا را مطالعه کنید. (کلیک کنید!)

خب دوستان امیدوارم این مطلب هم براتون مفید بوده باشه. اگر دوست داشتین، این مطلب رو در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذارین و یا داخل سایتتون به من لینک بدین.
درضمن مثل همیشه منتظر نظرات شما عزیزان هستم !

5 پاسخ

تعقیب

 1. […] و محصول خود را به آنها بفروشید. (توصیه می کنم حتما مطلب «لید (Lead) چیست؟» را […]

 2. […] می تواند باعث فروش و یا جذب لید شود. (توصیه می کنم مقاله «لید (Lead) چیست؟» را حتما […]

 3. […] یک لید (Lead) محسوب می شود! (توصیه میکنم در این راستا مطلب «لید (Lead) چیست؟» را […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *