رودمپ آموزش سئو و بهینه سازی سایت

اگر می خواهید سئو را یاد بگیرید، جای درستی آمده اید!

چه مبتدی هستید، چه حرفه ای، اینجا بهترین نقطه برای یادگیری و آموزش سئو می باشد. فقط کافیست گام به گام با این رودمپ جلو بروید و منابع معرفی شده را به دقت بخوانید!

* توجه توجه ! حتما این صفحه را بوکمارک کنید چرا که تا مدت زمان زیادی باید از آن استفاده کنید!!

آموزش مفاهیم اولیه مرتبط با سئو

منابعی که در این بخش معرفی می شوند به شما کمک می کنند تا با مفاهیم سئو آشنا شوید.

اگر این منابع را یاد بگیرید، می توانید امیدوار باشید که در آینده درک درستی از سئو خواهید داشت!

موتور جستجو چیست؟

اولین مرحله در آموزش سئو این است که بدانیم موتورهای جستجو چیستند و چگونه کار می کنند. در این مقاله به طور کامل درباره موتور جستجو، چیستی آن، مکانیسم عملکرد آن و سایر موارد مربوطه صحبت کرده ام. پس به عنوان اولین مرحله، این مقاله را بخوانید.

سئو چیست؟

دومین مرحله، مرحله دانستن ماهیت و مفهوم سئو می باشد. در این مرحله باید بدانید سئو چیست و دقیقا چه کار می کند. باید بدانید مفاهیم آن بر چه پایه ای استوار هستند. اگر این موارد را خوب متوجه شوید و در آنها عمیق شوید، در آینده خیلی بهتر می توانید در زمینه سئو فعالیت کنید.

چرا سئو مهم است؟

تا به اینجا متوجه شدید موتورجستجو چیست و چگونه کار می کند. همچنین دانستید که سئو چیست و مفاهیم آن را به خوبی یادگرفتید. اکنون نوبت آن است که به بحث اهمیت سئو برای وب سایت ها بپردازیم. آیا واقعا سئو برای هر کسب و کاری مفید است، یا صرفا شنیده ایم که سئو خوب است؟

سایر مواردی که باید در ابتدا بدانید

یک سری موارد وجود دارد که جز اصول و مفاهیم نیستند، اما دانستن آنها برای فعالیت در زمینه سئو لازم است.

یادگیری این منابع به شما کمک می کند سئو را در ذهن خود ساختارمند کنید!

لیست خدمات سئو

اگر می خواهید به هر نحوی در زمینه سئو فعالیت داشته باشید، لازم است که بدانید خدمات سئو در چه زمینه هایی ارائه می شود. در این مقاله به طور کامل به حوزه های مختلف سئو مانند سئو خارجی، سئو تکنیکال، سئو محتوا و … پرداخته ام.

سئو خارجی چیست؟

یکی از مهم ترین حوزه های مهم که قطعا در هر دوره یا منبع آموزش سئو مورد توجه قرار می گیرد، بحث سئو خارجی یا سئو Off Page می باشد. سئو خارجی زیرشاخه های مختلف مانند لینک بیلدینگ، سوشال، منشن و … دارد که در این مقاله به کلیت آنها پرداخته ام.

به زودی...

اصطلاحات تخصصی و واژه نامه سئو

هر علم و دانشی، زبان و اصطلاحات مخصوص به خود را دارد که باید آنها را یاد بگیرید.

با یادگیری منابع این بخش می توانید مقاله های تخصصی بخوانید و دیگر بابت ندانستن معانی اصطلاحات نگران نباشید!

اصطلاحات عمومی سئو

در این مقاله به اصطلاحات عمومی سئو پرداخته ام. مواردی همچون سئو کلاه سیاه، سئو BlackBox، بودجه کراول و … . الیته توجه کنید که نیازی نیست تمامی این اصطلاحات را همین الان یاد بگیرید. به مرور زمان که بیشتر در مسیر آموزش سئو پیش بروید، این اصطلاحات برایتان تکراری خواهند شد.

اصطلاحات سئو تکنیکال

اصطلاحات سئو تکنیکالی که در این مقاله بررسی کرده ام عبارتند از مواردی همچون ؛ Above the Fold، مشکل Duplicate Content، تکنیک هایی مثل Cloaking و … . اگر می خواهید در زمینه سئو تکنیکال هم حرفی برای گفتن داشته باشید، خواندن این مقاله جز واجبات است!

اصطلاحات سئو خارجی

اصطلاحات سئو خارجی بیشتر در زمینه لینک بیلدینگ، سوشال، منشن و … می باشد چرا که اساسا سئو خارجی همین موارد می باشد. یادتان باشد که سئو خارجی یا Off Page چیزی نیست که یک متخصص سئو آن را بلد نباشد، پس این مقاله را از دست ندهید!

الگوریتم های گوگل

گوگل، خدای دنیای سئو می باشد و همانطور که خداوند برای ما دین را نازل کرده است، گوگل هم الگوریتم نازل می کند!

منابع این بخش را بخوانید تا با مهم ترین الگوریتم های گوگل آشنا شوید و شک نکنید که دانستن آنها برای شما ضروری است!!

لیست مهم ترین الگوریتم های گوگل

در این مقاله لیست مهم ترین الگوریتم های گوگل را برای شما آورده ام. خواندن این مقاله برای این که به روند دنیای سئو آشنا شوید، کافیست. یادتان نرود که در فرآیند آموزش سئو ، شما باید رفتارهای گوگل را بیش از هر چیز دیگری رصد کنید.

سندباکس و ماه عسل گوگل

سندباکس (SandBox) و ماه عسل (HoneyMoon) دو شبه الگوریتم گوگل هستند که با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند. در این مقاله به طور کامل توضیح داده ام که این دو چه هستند و چه استفاده هایی می توانند در مسیر سئو یک سایت داشته باشند.

الگوریتم رقص گوگل

شبه الگوریتم رقص گوگل یا Google Dance یکی از الگوریتم هایی است که در ذات خود بد نیست اما اکثر سئوکاران از آن می ترسند. در این مقاله توضیحات کامل و جامعی درباره آن داده ام و با خواندن این مقاله، می توانید از آن نهایت استفاده را ببرید!

الگوریتم جدید گوگل ؛ BERT

3 آبان ۹۸، گوگل از الگوریتم جدید خود به نام BERT رونمایی کرد. به گفته خود گوگل این الگوریتم بزرگترین آپدیت در ۵ سال اخیر می باشد. فراموش نکنید که اگر می خواهید سئو را یادبگیرید، آپدیت های گوگل باید جز منابع آموزش سئو شما باشد!

فاکتورها و پارامترهای دنیای سئو

گوگل یک ربات ساخته دست بشر است و براساس فاکتورها و پارامترها کار می کند.

در این بخش شما با فاکتورها و پارامترهای دنیای سئو و گوگل آشنا می شوید تا دریچه ای باشد برای ورود به دنیای سئو حرفه ای تر !

CTR یا نرخ کلیک چیست؟

در این مقاله، توضیحات کاملی درباره چیستی نرخ کلیک یا CTR برای شما آورده ام. همچنین علاوه بر این توضیحات مقدماتی، مکانیسم تاثیر CTR در رتبه بندی نتایج جستجو و همچنین روش های افزایش آن را هم توضیح داده ام. این مقاله را از دست ندهید!

بودجه کراول چیست؟

بودجه کراول یا Crawl Budget مفهومی است که خیلی از سئوکارها به آن توجهی ندارند، چرا که تاثیر مستقیمی در سئو سایت شما ندارد. اما من در این مقاله توضیح داده ام که چگونه با بهینه سازی بودجه کراول، می توانید رتبه سایت خود را افزایش دهید.

نرخ پرش یا Bounce Rate چیست?

نرخ پرش یا Bounce Rate یکی از فاکتورهایی می باشد که میان آن و رتبه در نتایج جستجو، رابطه معنی داری وجود دارد. در این مقاله توضیحات کاملی درباره چیستی و همچنین روش های بهینه سازی نرخ پرش آورده ام.

سرعت بارگذاری سایت و سئو

سرعت بارگذاری سایت یا Site Speed یکی از فاکتورهای موثر در افزایش رتبه سایت شما در نتایج جستجو می باشد. خواندن این مقاله در درک این موضوع به شما کمک می کند و همچنین راهکارهایی برای بهینه سازی سرعت به شما ارائه می دهد.

مفهوم و منطق سئو

بگذارید قبل از اینکه مقالات بیشتری را مطالعه کنید، با مفهوم و منطق سئو بهتر آشنا شوید!

در این بخش مقالاتی برای شما آماده کرده ام که خواندن هر کدام، دید فوق العاده جدید و مفیدی به شما ارائه می دهد که روند آموزش سئو شما را تسریع می کند.

سئو و تجربه کاربری

اعتقاد من و بسیاری از متخصصان سئو بر این است که تجربه کاربری نقش فوق العاده زیادی در سئو بازی می کند و تاثیر آن روز به روز بیشتر می شود. در این مقاله به طور کامل به این دیدگاه پرداخته ام و توصیه می کنم این مقاله را با دقت مطالعه کنید!

شاه کلید سئو ؛ هدف جستجوی کاربر

هدف جستجوی کاربر یا Search Intent در واقع هسته اصلی دنیای سئو می باشد و به عبارتی تجربه کاربری، پوششی است برای این گنجینه ارزشمند! در این مقاله ۰ تا ۱۰۰ مفهوم Search Intent را برایتان شرح داده ام.

برندینگ و سئو

دو مقاله قبلی به نوعی منطق سئو داخلی بودند اما این مقاله بیشتر مربوط به سئو خارجی است. در این مقاله به این دیدگاه می پردازم که چگونه برندینگ در سئو تاثیر می گذارد و چگونه می توان به کمک برندینگ رتبه سایت خود را افزایش داد؟

آموزش سئو محتوا

دیگر مباحث ابتدایی و مقدماتی کافیست، بگذارید کمی تخصصی تر عمل کنیم!

در این بخش می خواهم به یکی از مهمترین حوزه های سئو بپردازم و تمامی منابعی که برای آموزش سئو محتوا نیاز است را به شما معرفی کنم.

پس از پایان این بخش، شما می توانید ۰ تا ۱۰۰ تولید و توزیع یک محتوای سئو شده را انجام دهید.

بخش اول : انواع محتوا

بخش اول : انواع محتوا

محتوای آسمان خراش چیست؟

تولید محتوای آسمان خراش یا Skyscraper، تکنیکی است که به شما کمک می کند با تولید یک محتوای شاخص و برتر، بتواند رتبه ۱ گوگل را از آن خود کنید. در این مقاله درباره این تکنیک توضیحات کاملی داده ام که برای ورود به حوزه سئو محتوا، لازم است.

محتوای همیشه سبز چیست؟

محتوای همیشه سبز یا محتوای Evergreen، محتوایی است که همیشه برای کاربر استفاده داشته باشد و به عبارتی تاریخ انقضا نداشته باشد. با خواندن این مقاله، قادر خواهید بود تا محتوای همیشه سبز تولید کرده و رتبه خوبی در گوگل کسب کنید.

محتوای خوشه ای یا Topic Cluster چیست؟

محتوای خوشه ای یا Topic Cluster، شبیه به محتوایی است که همین الان در صفحه رودمپ آموزش سئو مشاهده می کنید. در این مقاله درباره این نوع بی نظیر و قدرتمند از محتوا صحبت کرده ام و ۰ تا ۱۰۰ آن را توضیح داده ام.

بخش دوم : بهینه سازی سئو محتوا

نکات تولید یک محتوای سئو شده

در این مقاله به برخی از مهم ترین نکاتی که در هنگام تولید محتوا باید به آن توجه کنید، پرداخته ام. نکاتی که کمک می کند محتوای شما برای کاربر و گوگل قابل درک بنظر برسد و در نتیجه شانس محتوا برای حضور در رتبه ۱ گوگل، افزایش یابد.

دوره «سئو محتوا مقدماتی»

پیش تر وبیناری تحت عنوان «سئو محتوا مقدماتی» برگزار کرده ام که نکات زیادی از سئو محتوا در آن گفته ام و همچنین آنها را به صورت عملی انجام داده ام. برای حرفه ای شدن در سئو محتوا، دیدن این ویدیو آموزشی الزامی است!

دوره «سئو محتوا پیشرفته»

سئو محتوا پیشرفته، یک مرحله عمیق تر و حرفه ای تر از سئو محتوا مقدماتی می باشد. شاید حجم نکته های این دوره به نسبت کمتر باشد، اما کارایی این تکنیک ها به مراتب بیشتر است. توصیه می کنم حتما ویدیو این دوره را دریافت کنید!

بخش سوم : تکنیک های حرفه ای سئو محتوا

استفاده از کلمات کلیدی دم بلند

کلمات کلیدی دم بلند یا Long Tail Keywords، کلماتی هستند که اگر از آنها استفاده کنید، در مدت زمان کوتاه و با صرف انرژی کمتری می توانید به رتبه ۱ گوگل برسید. این مقاله را بخوانید تا متوجه استراتژی استفاده از این کلمات بشوید.

تکنیک کامنت مارکتینگ چیست؟

تکنیک کامنت مارکتینگ یکی از موثرترین تکنیک هایی است که می توانید بر روی سئو محتوا سایت خود سوار کنید. در دوره «سئو محتوا پیشرفته» به طور کامل در این باره صحبت کرده ام اما در اینجا هم خلاصه ای از آن را شرح داده ام.

تکنیک فروم مارکتینگ چیست؟

تکنیک فروم مارکتینگ، تکنیکی است که اولین بار توسط شخص من اجرا و آزمایش شد و از آنجایی که به نتایج خوبی دست پیدا کردم، تصمیم گرفتم آن را به شما آموزش بدهم. این تکنیک هم می تواند به سئو محتوا سایت شما کمک زیادی کند.